ROMA prvak prve Konferencijske lige! Uzeli prvi europski trofej nakon 61 godinu! Mourinho ispisao povijest!

Datum objave: 25.05.2022   Broj čitanja: 2127
Roma je pobijedila Feyenoord 1:0 u finalu prve sezone UEFA-ine Konferencijske lige. Jedini pogodak na utakmici zabio je Nicolo Zaniolo u 32. minuti.

Jose Mourinho ovom je pobjedom ušao u povijest kao prvi osvajač Konferencijske lige, ali i prvi trener koji je osvojio Ligu prvaka, Europa ligu ili Kup UEFA te Konferencijsku ligu.

Feyenoord je bolje ušao u susret od Rome. Vidjela se na početku velika nervoza kod Josea Mourinha i njegove momčadi. Svađao se portugalski trener i konstantno vršio pritisak na suce. Na njegovo je raspoloženje negativno utjecala i činjenica da je jedan od njegovih najboljih i najiskusnijih igrača Henrik Mkhitaryan morao zbog ozljede van iz igre već u 16. minuti.

Tenzije su pokazivali i navijači koji su se dan prije sukobili na ulicama Tirane, a uoči početka utakmice napravili su bakljadu na tribinama. Nekolicina je imala i neke nerazriješene račune od večer prije, no ništa što stadionsko osiguranje nije moglo brzo spriječiti.

Događanja na terenu nisu bila toliko zanimljiva sve do 32. minute. Nicolo Zaniolo zabio je gol nakon greške stopera Feyenoorda Gernota Traunera. Austrijanac je krivo procijenio centaršut Mancinija, skočio je i promašio loptu glavom, a na drugoj je stativi čekao Zaniolo i njegovu pogrešku pretvorio u pogodak. Gurnuo je loptu špicom pored vratara Feyenoorda za vodstvo Rome 1:0.

Do kraja prvog dijela Nizozemci su igrali bolje, ali Roma je otišla na odmor s prednošću. U drugom je dijelu Feyenoord preuzeo inicijativu, ali nije uspio doći do pogotka. Nizozemci su pogodili dvije vratnice na startu poluvremena.

Zapravo, jednu je pogodio stoper Rome Mancini koji ima sreće što nije zabio autogol. Malacia je zatim tukao snažno iz daljine, a Rui Patricio je obranio njegov udarac i skrenuo ga u spojnicu stative i prečke.

Do kraja je svaka momčad propustila po jednu izglednu priliku. U 88. minuti Pellegrini je mogao riješiti sve dileme oko pobjednika da je zabio nakon sjajnog proigravanja Veretouta. No obranio mu je Bijlow čistu šansu. Linssen, koji je za Feyenoord ušao s klupe, promašio je cijelu loptu s pet metara u sudačkoj nadoknadi drugog dijela.

Romi je ovo prvi europski naslov još od 1961. kad je osvojila Kup velesajamskih gradova, Feyenoord nije uspio osvojiti trofej nakon 20 godina. Naime, 2002. su u finalu Kupa UEFA pobijedili Borussiju Dortmund. Talijanska će momčad nakon pobjede protiv Feynoorda zaraditi pet milijuna eura.