Roma čeka prvi europski trofej nakon 61 godinu, a Feyenoord nakon 20

Datum objave: 06.05.2022   Broj čitanja: 1851
Nogometaši talijanske Rome i nizozemskog Feyenoorda borit će se 25. svibnja u Tirani za naslov pobjednika premijernog izdanja UEFA Konferencijske lige, nakon što je Roma u uzvratu polufinala s 1:0 svladala Leicester City, a Feyenoord odigrao 0:0 u Marseilleu.

Roma je iz Leicestera na Olimpico donijela remi (1:1) iz prve utakmice pa je momčadi Josea Mourinha za finale bila dovoljna bilo kakva pobjeda pred svojim navijačima. Pogodak vrijedan finala postignut je već u 11. minuti. Lorenzo Pellegrini ubacio je iz kuta, a na petercu je Tammy Abraham nadskočio svog čuvara Ricarda Pereiru i glavom neobranjivo za Kaspera Schmeichela poslao loptu pod gredu.

Do kraja utakmice Rimljani su se aktivno branili. Engleska momčad prvi udarac unutar okvira, i to izvan kaznenog prostora, uputila je u 79. minuti. Vratar Rome Rui Patricio gotovo da nije imao ozbiljnijeg posla.

Roma je tako nakon 31 godine ponovno stigla do finala nekog europskog natjecanja, a Mourinho je dobio priliku osvojiti još jedan europski trofej nakon što je bio pobjednik Lige prvaka s Portom i Interom, osvajač Europske lige s Manchester Unitedom i Kupa UEFA s Portom.

Rimljani će za svoj drugi trofej u europskim natjecanjima, nakon osvojenog Kupa velesajamskih gradova 1961., igrati protiv nizozemskog Feyenoorda koji je u Marseilleu obranio prednost od 3:2 stvorenu na domaćem terenu.

Feyenoord se branio te prijetio iz kontranapada. Marseille je od 33. minute bio oslabljen jer je tada zbog ozljede travnjak morao napustiti Dimitri Payet. Domaćin nije uspio doći do pogotka koji bi im osigurao barem produžetke.

Hrvatski reprezentativac Duje Ćaleta-Car utakmicu je odgledao s klupe za pričuve Marseillea. Feyenoord će u Tirani pokušati osvojiti svoj četvrti europski trofej. Nizozemci su bili prvaci Europe 1970., a dvaput su osvojili i Kup UEFA (1974. i 2002.).