Hrvatska vaterpolska reprezentacija osvojila broncu

Datum objave: 28.07.2018   Broj čitanja: 1597
Hrvatska vaterpolska reprezentacija osvojila je brončano odličje na Europskom prvenstvu u Barceloni.

Barakude su u dvoboju za treće mjesto svladale Italiju 10:8 (4:0, 3:5, 2:1, 1:2) te tako upotpunile bogatu kolekciju odličja jedinim koje im je nedostajalo.

Izabranike Ivice Tucka, koji je dvoboj morao pratiti s tribina zbog crvenog kartona dobivenog u polufinalnom ogledu sa Srbijom, predvodio je Loren Fatović s tri pogotka. Po dva su dodali kapetan Andro Bušlje i Luka Lončar, a po jedan Maro Joković, Ivan Buljubašić i Javier Garcia Gadea.

Hrvatskoj je to prva europska medalja nakon čak osam godina i četvrta ukupno. Na EP-u 2010. u Zagrebu hrvatski vaterpolisti osvojili su zlato, a u Firenci 1999. i Kranju 2003. stigli su do srebra.

Za razliku od polufinalnog dvoboja sa Srbima, Hrvatska je protiv Italije izvrsno ušla u utakmicu, a pokazala je igru dostojnu svjetskih prvaka - učinkovito i maštovito u napadu, te čvrsto i koncentrirano u obrani. Barakude su čak četiri puta gubili dvoboj za brončano odličje na Europskom prvenstvu, no u Barceloni je i toj negativnoj seriji došao kraj.

Hrvatska je utakmicu počela bez svog kažnjenog izbornika Ivice Tucka, ali je krenula fantastično - prvu četvrtinu je dobila s 4:0. No, u drugoj četvrtini Barakude nisu uspjeli sačuvati tu veliku prednost, Talijani su zabili čak pet golova i na poluvrijeme se otišlo sa samo dva gola prednosti (7:5), iako talijanski vratari nisu imali nijednu jedinu obranu.

Treća četvrtina je započela važnim pogotkom Fatovića za 8:5, a potom je Andro Bušlje zabio za 9:5, opet velika četiri gola prednosti. U zadnju četvrtinu se ušlo s 9:6, a Lončar četiri i pol minute prije kraja postiže gol za 10:6, prednost koju Talijani više nisu mogli stići.

HRVATSKA - ITALIJA 10:8

HRVATSKA: Bijač (8 obrana), Macan, Fatović 3, Lončar 2, Joković 1, Buljubašić 1, Vukičević, Bušlje 2, Miloš, Vrlić, Šetka, Garcia 1, Marcelić.

ITALIJA: Del Luongo (6 obrana), Nicosia; Di Fulvio 2, Molina Rios 1, Figlioli 1, Fondelli, Renzuto 1, Velotto, Gallo 2, Presciutto 1, Bodegas, Echenique, Bertoli