Mušterija će biti tražena roba

Datum objave: 10.01.2023   Broj čitanja: 5222
Ponuda automobila će 2023. godine vjerovatno biti veća. Povećat će se i rabat za automobile s motorima na benzin i dizel. Električnim automobilima prijeti pad potražnje
Mušterija će biti tražena roba

 

Izgledi njemačkih proizvođača automobila na tržištu u godini 2023. nisu ružičasti. Direktor privatnog instituta Center Automotive Research (CAR) u Duisburgu Ferdinand Dudenhefer čak kaže kako je „slika sumorna“ kada je riječ o prodaji automobila u Europi.

 

Još uvijek su liste narudžbi poprilično dugačke, ali prema Dudenheferovoj analizi rast prodaje automobila nastao je samo zbog toga jer je svojevremeno došlo do poremećaja lanaca opskrbe i nedostajali su poluprovodnici i drugi važni dijelovi, piše Deutsche Welle.


MANJA PONUDA SA VEĆIM MARŽAMA

Zajedno sa zatvaranjima tijekom pandemije razvila se posebna situacija – svi proizvođači su pravili manji broj primjeraka automobila nego što je prvotno planirano, pa je ponuda opala diljem svijeta. A ono što se proizvelo prodavalo se sa velikim maržama. Veliki popusti koji su bili normalni u branši, više nisu postojali.

 

„Tome će doći kraj 2023.“, kaže Dudenhefer i objašnjava: „Liste narudžbi će se smanjiti, pa će mušterija biti tražena roba. Inflacija i visoke cijene energije kao i recesija dovešće do blokade kupovine novih automobila. „2023. donosi preporod rabata na kupovinu automobila.”

 


EUROPA KAO GUBITNIK

Dudenhefer smatra kako će gubitnik biti Europa. On prognozira mali rast kupovine novih automobila u Njemačkoj, ali očekuje u Francuskoj, Engleskoj, Italiji, kao i u Rusiji kao „posebnom slučaju“ pad prodaje tijekom godine 2023.

 

Nasuprot tome, očekuje porast broja prodatih automobila u Aziji i Sjevernoj Americi. Naime, Kina i Sjedinjene Američke Države pokrenuli su programe za oživljavanje ekonomije koji bi mogli biti dobri i za automobilsku industriju.

 

Bidenova administracija je donijela Zakon o smanjenu inflacije (Inflation Reduction Act) koji predviđa državne izdatke od 430 milijardi dolara u desetogodišnjem periodu. Između ostalog, američka vlada svakom kupcu električnog automobila obećava smanjenje poreza za 7500 dolara, ako je automobil proizveden u Sjedinjenim Američkim Državama.

 

Slična pravila važe za sve ostale branše, a te mjere su usmjerene uglavnom prema Kini. Ali, Njemački savez banaka procjenjuje da je Zakon dovoljno neodređen da bi mogao da isključi i proizvođače automobila iz Njemačke, koji bi onda morali da otvore proizvodne pogone u SAD.

 


BUM ELEKTRIČNIH AUTOMOBILA

U Njemačkoj se znatno povećao broj registriranih električnih automobila. Od lipnja 2020. električni automobili s cijenom koja je ispod 40.000 eura, dobijaju subvencije od države koje iznose 6000 eura, a proizvođači automobila na to dodaju popust od 3.000 eura. Tako se prodaja tih automobila stimulira s ukupno 9.000 eura. Kupci djelimičnih električnih automobila na takozvani hibridni pogon mogu računati sa premijom koja iznosi do 6.750 eura.

 

Prema proračunima Instituta CAR, do kraja 2022. broj tih automobila bi mogao da dostigne 28% ukupnog njemačkog tržišta. To bi bilo ukupno 720.000 električnih automobila, od toga 326.000 onih sa hibridnim pogonom i 394.000 sa potpunim električnim pogonom.

 

Od siječnja 2023. subvencije se smanjuju, a i cijene električne energije su u drastičnom porastu. Ni državna „kočnica za cijenu struje” ne donosi olakšanje. Naime, ona važi za 80% potrošnje električne energije, a punjenje baterija električnih automobila je dodatno opterećenje za energetsku bilancu kućanstva. 


NEPOVOLJAN VJETAR IZ KINE

U Kini, najvećem automobilskom tržištu svijeta, njemački proizvođači su izloženi žestokoj konkurenciji. BMW i Mercedes tamo prodaju više od 30% svojih automobila. Koncern Volkswagen prodaje čak više od 40% svojih automobila u Kini.

 

Ali, izgleda da dosadašnja formula uspjeha njemačkih proizvođača automobila u Kini više ne funkcionira kada je riječ o električnom automobilu. Njemački list „Handelsblatt” donio je izvještaj o tome kako nova kineska firma „Human Horizons” sa svojim modelom električnog automobila „HiPhi X” prednjači ispred konkurenata i to u segmentu luksuznih automobila, gdje je profit najveći. Do sada je to bio domen Mercedesa, BMW i Audija.

 

I u drugim segmentima lokalni kineski proizvođači automobila kao što su BYD, GAC, Li auto i Nio dobijaju trku s europskom konkurencijom. U međuvremenu i njemački inženjeri koji detaljno testiraju kineske produkte kažu da su ti kineski automobili dobrog kvaliteta, ali su jeftiniji.

 

Danijel Reska, stručnjak u američkoj firmi za upravljanje imovinom Alliance Bernstein kaže da se tradicionalna snaga i dobar glas njemačkih proizvođača automobila sa motorima na benzin i dizel ne prenose automatski na električne automobile. Taj trend će se 2023. pojačati.

 

Vaše ime
Komentar
 
Hvala na komentaru.
Vaš komentar će biti pregledan od strane administratora.
    Sva prava pridržana  ©  GRUDE.COM  2006-2024
    Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

    Dizajn i programiranje: AVE-STUDIO