Kada prijaviti nestanak osobe i kako pripremiti odlazak u prirodu?

Datum objave: 05.01.2022   Broj čitanja: 757
Pravovremena informacija upućena GSS-u ili policijskim službenicima, posebno u zimskim danima, i u slučajevima kada se radi o starijim osobama, ili osobama sa zdravstvenim problemima može spasiti život poručuju iz FUCZ odgovarajući na pitanje kada prijaviti nestanak.
Kada prijaviti nestanak osobe i kako pripremiti odlazak u prirodu?

 

“Policija je ta koja prva prima informaciju, u posljednje vrijeme građani sve više vjeruju GSS-u, pa sve češće prijavljuju direktno. Gorske službe spašavanja odmah rade po pozivu, ne čekaju 48 sati, kao što radi policija da bi pokrenuli potragu, jer postoji mogućnost da se sami vrate, ali GSS-u i nama FUCZ to nije bitno, mi odmah po pozivu izlazimo”, rekao je Sabahudin Spahović iz FUCZ.

Iako zakonski okvir u kome spasioci rade nije dobar, i iako i spasilačke službe prate složenu strukturu Bosne i Hercegovine, spasioci jednostavno prevladaju administrativne prepreke poručuju sugovornici N1.

“Ako se desi nestanak osobe na lokaciji, prvi izlaze oni na čijoj se lokaciji to dogodilo, zatim se pozivaju sljedeće stanice susjednih lokalnih zajednica, i tako se širi, imamo čak i regionalnu suradnju, Srbija, Hrvatska, Makedonija, Slovenija, Crna Gora. Znači zovemo prve susjedne, ukoliko to ne može, onda zovemo Kamču u RS”, poručio je Dženadin Veladžić, predsjednik GSS FBiH, dodajući da čim potraga prevlada dva kantona uključuje se FUCZ.

Pretraga je kompleksan i nimalo jeftin proces, a zbog potpune slike, spasiocima su potrebni svi podaci od imena i prezimena, uzrasta, pola, odjeće koju nosi, da li ima zdravstvenih problema, pati li od demencije, ima li suicidne namjere.

“Na terenu možete susresti mnogo stvari, ako je neki planinar viđen zanima nas gdje je posljednji put viđen, broj telefona, stanje baterije, sve nam olakšava. Kada pođemo na teren, sve moguće resurse, opremu i znanje stavimo na raspolaganje. Kada su u pitanju potrage koje traju dugo resursi se iscrpe, ljudi moraju da odu s radnih mjesta, da su odvojeni od obitelji i provode mnogo vremena na terenu, a to sve košta”, pojasnio je Miro Kalem iz GSS Jahorina.

Svima koji planiraju boravak na planini, spasioci preporučuju adekvatnu pripremu, prije svega provjeru vremenske prognoze, ali i terena, da se raspitaju o rutama, ali i da se obavjesti obitelj, prijatelji ili GSS o tome gdje se ide, posebno ako se radi o organiziranim grupama. U planinu, spasioci poručuju, nikada ne idite sami. Bitno je napuniti mobilni aparat, i instalirati mape, da biste mogli locirati sebe i proslijediti lokaciju spasiocima ako bude potrebe.

Osim toga, neophodno je pripremiti ruksak s hranom, pićem i adekvatnom presvlakom, baterijom, upaljačem, sve ono što bi moglo biti potrebno u slučaju nesreće ili problema.

TAGOVI:
Vaše ime
Komentar
 
Hvala na komentaru.
Vaš komentar će biti pregledan od strane administratora.
    Sva prava pridržana  ©  GRUDE.COM  2006-2024
    Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

    Dizajn i programiranje: AVE-STUDIO