ALARMANTNI PODACI / Polovina građana u FBiH puši!

Datum objave: 01.10.2021   Broj čitanja: 885
Zabrinjava i rast i broj djece pušača!
ALARMANTNI PODACI / Polovina građana u FBiH puši!


Pušenje cigareta iznimno je štetno za zdravlje! Tu činjenicu usađuje nam se od malih nogu. No, unatoč tomu, većina osoba svakodnevno konzumira cigarete bez obzira na to saznanje, piše Večernji list BiH. Brojnima ni rast cijena cigareta ne stvara prepreku da uživaju u duhanskom dimu, pa ni slikoviti prikazi koji jasno upućuju na to kakav cigarete imaju utjecaj na zdravlje.

 

Zabrinjavajući podaci

Kad je u pitanju pušenje u FBiH, prema podacima Zavoda za javno zdravstvo, gotovo polovina odraslog stanovništva u FBiH (44,1 posto) su pušači, od čega je 56,3 posto muškaraca i 31,6 posto žena. Više od polovine stanovništva (54,1 posto) svakodnevno je izloženo duhanskom dimu drugih pušača u vlastitoj kući, 44,4 posto na radnom mjestu, a 52,7 posto na javnom mjestu. Iz Zavoda ističu kako se mnoge bolesti srca i krvnih žila mogu spriječiti, između ostaloga, i prestankom pušenja. I među školskom djecom došlo je do drastičnog porasta konzumacije duhanskih proizvoda. Kako je istaknuto u ranijim istraživanjima, svako šesto dijete u dobi od 13 do 15 godina u BiH stalni je pušač.

 

- Pušenje znatno povećava rizik od nastanka bolesti srca i krvnih žila, osobito srčanog i moždanog udara te bolesti periferne cirkulacije. Štetnost pušenja za srce većinom uzrokuju nikotin i ugljični monoksid zbog prisutnosti u dimu cigarete. Nikotin povećava potrebu srca za kisikom i hranjivim tvarima, dok ugljični monoksid smanjuje sposobnost krvi osigurati srcu potrebnu količinu kisika. Rizik od raka pluća povećava se s brojem cigareta, udisanjem dima, ranim početkom pušenja, uvlačenjem dima iste cigarete nekoliko puta te ponovnim paljenjem poluispušene cigarete - kazala je ranije u povodu Svjetskog dana bez duhanskoga dima Lejla Selimović iz INZ-a. Nikotin, kako je dodala, izaziva upale perifernih živaca i trajan grč na arterijama očne mrežnice. Vid naglo slabi, teško se raspoznaju boje i javlja se nikotinska slabovidnost. Nikotin ubrzava demineralizaciju kostiju. Pušenje izaziva spolnu nemoć i neplodnost, pospješuje starost i smanjuje radnu sposobnost.

 

Pušenje gotovo uvijek ima veze s nastankom raka bronha i pluća, grkljana, ždrijela, usne šupljine, jednjaka, bubrega, mokraćnog mjehura, gušterače ili vrata maternice te do nekih oblika leukemije. Kod dojenčadi i male djece izloženost duhanu može prouzročiti učestaliji bronhitis, upalu pluća, astmu, kao i akutnu i kroničnu upalu srednjeg uha. Među deset savjeta za samopomoć kod prestanka pušenja stručnjaci navode: napravite plan za prestanak pušenja, mislite pozitivno, prepoznajte situacije u kojima žudite za cigaretom te ih izbjegavajte, razmislite o prehrani, promijenite piće nakon kojeg vam odgovara cigareta te osigurajte podršku okoline za prestanak pušenja, obitelji, prijatelja.

 

Također preporučuju i da se pokrenete jer je dokazano da čak i pet minuta vježbanja smanjuje žudnju za cigaretom.

 

- Držite se nepušača, ne gledajte pušače i ne zavidite im. Napravite popis razloga za prekid pušenja i koristite nikotinsku nadomjesnu terapiju koja udvostručuje izglede za uspjeh (žvakaće gume, flasteri, pastile...) - ističu stručnjaci.

Vodeći uzroci

Inače, vodeći uzroci smrti stanovništva FBiH već godinama su oboljenja krvožilnoga sustava s udjelom većim od 50% svih uzroka, nakon čega slijede maligne neoplazme s 22,3% udjela, što predstavlja povećanje iz godine u godinu. Ove dvije skupine oboljenja čine oko tri četvrtine svih uzroka smrti.

 

Jedan od glavnih rizika za ova oboljenja je, dokazano, pušenje cigareta. Prema podacima SZO-a, godišnje otprilike šest milijuna ljudi umre od bolesti povezanih s duhanom. Stoga, ovi podaci trebali bi biti dovoljan pokazatelj o štetnosti pušenja.

Vaše ime
Komentar
 
Hvala na komentaru.
Vaš komentar će biti pregledan od strane administratora.
  • 01.10.2021 22:59 sati
    Današnji roditelji su ponosni na svoju djeci. Ne znaju ni kad odlaze mi kad dolaze kući. O odjeći da se i ne govori, a alhohol i cigarete da se i ne spominje. Neka uživaju.
Sva prava pridržana  ©  GRUDE.COM  2006-2024
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

Dizajn i programiranje: AVE-STUDIO