Prof. dr. sc. Ivan Andrijanić: Svatko tko poznaje Indiju zna da sad nešto tamo ne štima

Datum objave: 01.05.2021   Broj čitanja: 1959
Spaljuju li u Indiji zaista mrtve na ulicama zbog korone ili je to laž, objasnio je prof. dr. sc. Ivan Andrijanić, direktor katedre za indologiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu.
Prof. dr. sc. Ivan Andrijanić: Svatko tko poznaje Indiju zna da sad nešto tamo ne štima

 

"Hinduisti, koji čine veliku većinu stanovništva u Indiji, preko 80%, zaista ne pokapaju tijela. Jedini koji se pokapaju su redovnici isposnici, i naravno, muslimani. Hinduisti kremiraju svoja tijela na različite načine. Jedna od svetih dužnosti hinduista je, naime, da bude spaljen negdje blizu rijeke Ganges, pa da njegov pepeo bude prosut u rijeku Ganges. Tako oni koji to sebi mogu priuštiti nose tijela svojih pokojnika na spaljivanje u Benares (Varanasi, sveti hinduistički grad na rijeci Ganges). Ta spaljivališta jesu na otvorenom, ali nisu bilo gdje, nego na točno određenim mjestima poput naših groblja. Tvrditi da se tijela spaljuju bilo gdje je kao da tvrdite da kršćani pokapaju mrtve u svom dvorištu", kaže za Index profesor Andrijanić.

"Dakle, spaljuju se na točno određenim mjestima i to je normalno regulirano indijskim zakonima. Dakle, postoje spaljivališta tijela, takozvane Smašane, gdje se tijela spaljuju na otvorenom i to je vrlo česta pojava, no postoje i krematoriji poput naših. Hinduisti neće spaljivati tijela u svom dvorištu. Spaljivanje je obično dobro organizirano. Ako se spaljuje tijela na improviziranim mjestima, znači da nešto ne štima", dodaje Andrijanić.

"Kad imamo ovakvo veliko povećanje broja umrlih, naravno da ćemo imati veći broj spaljivanja. Slične prizore smo vidjeli u Brazilu zbog povećanog umiranja (od koronavirusa), samo s masovnim grobnicama. A neki dan smo mogli vidjeti sliku iz Indije gdje je mrtva žena ležala u pomičnom krevetu ispred bolnice i oko nje se nalazila njena obitelj koja nije znala što s tijelom. To nije normalno u Indiji. Kolike god neki imali predrasude prema Indiji, to je ipak uređena država u kojoj vladaju zakoni i nije normalno da mrtvi ljudi leže na nosilima na ulazu u bolnicu. Znači, svatko tko poznaje Indiju, tko je bio u Indiji, zna da sad nešto tamo ne štima", kaže Andrijanić.

Profesor Andrijanić objasnio nam je i da Indija ima veliki problem s nestašicom stabala, prvenstveno zbog svojih geografskih i klimatskih uvjeta, te da je vijest o sječi stabala u gradskim parkovima, koja su inače označena bijelom bojom upravo kako bi se izbjegla njihova sječa, jasan pokazatelj izvanredne situacije.

"Karakteristična situacija u Benaresu, koje je najsvetije mjesto za spaljivanje tijela, je ta da o platežnoj moći obitelji ovisi koliko će imati drva za spaljivanje. Često se događa da obitelji nemaju dovoljno novaca za drva, pa ne mogu spaliti tijelo do kraja. Onda se događa da tijelo koje nije kremirano do kraja bacaju u rijeku Ganges. Ako ima jako puno mrtvih, logično je da će biti problema s nestašicom drva", ističe Andrijanić.

TAGOVI:
Vaše ime
Komentar
 
Hvala na komentaru.
Vaš komentar će biti pregledan od strane administratora.
    Sva prava pridržana  ©  GRUDE.COM  2006-2024
    Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

    Dizajn i programiranje: AVE-STUDIO