U Novom Sadu traju veliki prosvjedi nakon tragedije u kojoj je 14 ljudi izgubilo život kada se urušila betonska nadstrešnica na željezničkom kolodvoru. Iako je prošlo nekoliko dana, nitko od nadležnih nije preuzeo odgovornost za propuste koji su doveli do ove nesreće.
Zoran Đajić, diplomirani inženjer geologije koji je na projektu rekonstrukcije stanice bio angažiran kao nadzornik za kamen, objasnio je za DW kako je do nesreće došlo zbog višestrukih nepravilnosti. Đajić je istaknuo da je tijekom radova primijetio ozbiljne probleme s podlogom i loše stanje mramornih ploča koje su činile dio nadstrešnice.
„Na fotografijama koje sam napravio vidi se da je iza tih ploča praktično svega 20 posto betona, dok je ostatak ispunjen šutom i zgužvanim vrećama,“ objašnjava Đajić.
Đajić tvrdi da je, u skladu s pravilima, izdao nalog za skidanje i ispitivanje ploča kako bi se napravila potrebna reparacija podloge. Međutim, podizvođač radova, tvrtka Starting doo, ignorirala je taj nalog i jednostavno obojila ploče masnom bojom, umjesto da zamijeni oštećene dijelove.
Osim Startinga, odgovorni su i kineski konzorcij koji je izvodio radove, nadzorna tvrtka Utiber iz Mađarske te Infrastruktura Željeznice Srbije kao naručitelj projekta. Na redovitim tjednim sastancima, Đajić je izvještavao sve nadležne o problemima, no radovi su se nastavljali bez izmjena u izvedbi.
Đajić vjeruje da bi tragedija mogla biti izbjegnuta da su nadležni ozbiljno shvatili njegove upozorenja. "Utezi na nadstrešnici" koji su trebali podnijeti određeni teret očito nisu izdržali novo dodano opterećenje zbog čelične konstrukcije sa staklom, što je dovelo do kolapsa cijele nadstrešnice.
Ministar građevinarstva Goran Vesić, inače pravnik, od početka se ograđuje od odgovornosti, tvrdeći da nadstrešnica nije bila uključena u projekt rekonstrukcije. Međutim, Đajić ga optužuje za zanemarivanje upozorenja te smatra da su prvi u lancu odgovornosti Vesić i bivši ministar Tomislav Momirović, kao i službenici ministarstva koji su bili zaduženi za nadzor projekta.
„Da nisam izašao u javnost, nitko drugi ne bi progovorio o ovoj istini. Ostalo bi na tome da je nadstrešnica 'pala sama od sebe'. Ne dam da se to dogodi,“ izjavio je Đajić, naglasivši da su građani Srbije ti koji financiraju vlast i koji ne bi smjeli dopustiti da odgovorne pozicije zauzimaju nekompetentne osobe.
Đajić poziva građane na odlučan stav protiv nesigurnosti i korupcije, ističući kako je ovo trenutak da se pošalje jasna poruka nadležnima da je odgovornost za živote građana prioritetna.
„Ubijaju nas na ulici i nitkone odgovara za to. Ne može više tako,“ zaključio je Đajić u svom intervjuu za Deutsche Welle.
Vaše ime | |
Komentar | |