AMERIKA ODLUČUJE: Donosimo najgore scenarije koje može donijeti pobjeda Trumpa ili pobjeda Harris

Datum objave: 05.11.2024   Broj čitanja: 1641
Kako god okrenete nije dobro, no možda je najbolji odgovor da se u Americi bira manje zlo.
AMERIKA ODLUČUJE: Donosimo najgore scenarije koje može donijeti pobjeda Trumpa ili pobjeda Harris


Portal Herc.info donosi što bi za svijet značila pobjeda Donalda Trumpa, a što Kamale Harris, i to u najgorem scenariju. Ova analiza donosi ekstremne i možda malo vjerojatne ishode, ali služe kao opomena što bi svijet mogao izgubiti u uvjetima političke polarizacije, eskalacije sukoba i erozije međunarodnih saveza.

 

1. Pobjeda Donalda Trumpa: Najgori scenarij

 

Trumpova pobjeda mogla bi dovesti do ozbiljnih turbulencija u domaćoj i međunarodnoj politici. Evo kako bi to izgledalo u najcrnjim scenarijima:

 

  • Slabljenje demokratskih institucija: Trumpov stil vođenja usmjeren na osobnu moć mogao bi dodatno oslabiti američke institucije, smanjujući povjerenje javnosti u vladine agencije i pravosuđe. Kontinuirano delegitimiziranje izbora, neovisnog pravosuđa i slobode medija moglo bi stvoriti još veću polarizaciju, čak i među republikancima.

  • Pogoršanje globalne klime: Trump je već ranije izrazio sumnju u znanstvene nalaze o klimatskim promjenama i povukao SAD iz Pariškog klimatskog sporazuma. Njegova bi administracija mogla dodatno podržati industrije koje zagađuju okoliš, kao što su fosilna goriva, usporavajući prijelaz na obnovljive izvore energije i narušavajući globalne napore za borbu protiv klimatskih promjena. Ako SAD, kao jedan od najvećih emitera, ignorira klimatske ciljeve, to bi moglo motivirati i druge zemlje da učine isto.

  • Erozija međunarodnih saveza: Trumpovo često neprijateljsko ponašanje prema NATO-u i drugim savezima moglo bi dodatno potkopati međunarodne saveze, smanjujući sigurnosnu stabilnost, posebno u Europi. S obzirom na njegove prijetnje smanjenjem vojnog prisustva SAD-a u saveznicama i ponovno uvođenje politika izolacionizma, moguć je scenarij gdje se države članice NATO-a osjećaju nesigurnima i prisiljene na vlastite obrambene politike, što bi destabiliziralo globalni sigurnosni balans.

  • Eskalacija s Kinom i Iranom: Povećanje napetosti s Kinom i Iranom moglo bi dovesti do trgovinskih, pa čak i vojnih sukoba, što bi rezultiralo ozbiljnim ekonomskim posljedicama i nesigurnostima u cijelom svijetu. Najgori bi slučaj mogao uključivati otvoreni sukob, čak i indirektan, s Kinom ili Iranom, koji bi destabilizirao globalne ekonomije i doveo do opasne regionalne nestabilnosti.

  • Povećanje autoritarnosti globalno: Trumpov stil upravljanja mogao bi postati inspiracija drugim autoritarnim vođama širom svijeta. Mnoge bi zemlje mogle nastaviti gušiti slobodu govora, političke neistomišljenike i medije pod izgovorom "nacionalne sigurnosti" ili "zaštite domovine". Njegov uspjeh mogao bi ohrabriti trend jačanja nacionalističkih i populističkih politika.

 

2. Pobjeda Kamale Harris: Najgori scenarij

Ako Kamala Harris dođe na vlast u turbulentnim uvjetima ili zbog Bidenove nemogućnosti da nastavi obnašati funkciju, moguće posljedice u najgorem scenariju mogle bi biti ove:

  • Rastuća unutarnja podjela i politička polarizacija: Harris bi mogla naići na snažno protivljenje s obje strane političkog spektra, posebno od krajnje desnice. Zbog svoje progresivne agende, koja uključuje reforme u zdravstvu, imigraciji i pravdi, mogla bi postati meta žestokih napada desnice, a mnogi bi republikanci to iskoristili za dodatnu mobilizaciju svoje baze. To bi moglo rezultirati snažnom društvenom polarizacijom i mogućim povećanjem unutarnjih sukoba.

  • Prekomjerno oslanjanje na "Big Tech" i medijsku kontrolu: Harrisova administracija mogla bi imati sklonost surađivati s tehnološkim gigantima u implementaciji digitalnih politika i kontrole informacija. U najgorem slučaju, mogla bi koristiti digitalne platforme za nadzor, propagandu ili cenzuru određenih političkih stavova pod krinkom suzbijanja "dezinformacija". To bi moglo stvoriti opasan presedan za kontrolu slobode govora.

  • Napetosti s desno orijentiranim državama i regijama: Harris bi mogla naići na ozbiljan otpor republikanskih država, koje bi mogle čak i razmotriti pravne ili političke mjere kako bi se oduprle njezinim odlukama. U najgorim okolnostima, to bi moglo povećati separatističke tendencije unutar SAD-a, posebno među stanovnicima konzervativnijih područja.

  • Financijska opterećenja i inflacija: Harrisov ambiciozni socijalni program, uključujući proširenje zdravstvene zaštite, klimatske inicijative i socijalne programe, mogao bi dovesti do značajnog povećanja državne potrošnje i poreza. Najgori bi scenarij uključivao visoku inflaciju i ekonomske izazove koji bi mogli oslabiti američko gospodarstvo te potaknuti negativne efekte na globalne financijske tržišta.

  • Rizik od vanjskopolitičke "mekoće": Harris bi mogla usvojiti više diplomatski i blagi pristup u vanjskoj politici, što bi u najgorem slučaju moglo oslabiti američki utjecaj u svijetu. Mnoge bi zemlje mogle vidjeti SAD kao manje odlučnu silu, što bi otvorilo prostor za rast utjecaja Kine i Rusije. U scenariju gdje SAD gubi globalni utjecaj, mnogi saveznici bi mogli tražiti druge partnere, što bi promijenilo geopolitičku ravnotežu.


Uskoro ćemo puno toga znati...


Herc.info

Vaše ime
Komentar
 
Hvala na komentaru.
Vaš komentar će biti pregledan od strane administratora.
    Sva prava pridržana  ©  GRUDE.COM  2006-2024
    Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

    Dizajn i programiranje: AVE-STUDIO