Više desetljeća suradnje između Rusije i Europske organizacije za nuklearna istraživanja (CERN) u Ženevi bliži se kraju. Prema najnovijim informacijama, zbog rata u Ukrajini CERN će raskinuti sve sporazume s Rusijom do kraja studenoga 2023., što će označiti kraj suradnje koja je trajala čak i tijekom hladnog rata, prenosi dpa.
CERN je, kao vodeća institucija za istraživanje fizike čestica, tijekom godina privukao najbolje znanstvenike iz cijelog svijeta, a ruski stručnjaci imali su značajnu ulogu u istraživačkim projektima, posebno na najmoćnijem ubrzivaču čestica na svijetu, Velikom hadronskom sudaraču (LHC). U projekte CERN-a bilo je uključeno oko 1000 ruskih znanstvenika, a njihova stručnost uvelike je doprinosila napretku u eksperimentalnoj fizici čestica. Sada, zbog prekida suradnje, ti projekti suočavaju se s ozbiljnim izazovima.
"To ne znači da će neka istraživanja biti nemoguća, ali bit će puno teža i sporija te će doći do brojnih kašnjenja," objasnila je Beate Heinemann, direktorica odjela za fiziku čestica u njemačkom istraživačkom centru Electron Synchrotron (DESY) u Hamburgu.
Prema Joachimu Mnichu, direktoru istraživanja u CERN-u, ruski znanstvenici su tijekom godina dali važan doprinos i pomagali u prenošenju stručnosti na CERN-ove projekte. Međutim, odluka CERN-a o prekidu suradnje donesena je još u lipnju 2022., kao odgovor na rusku invaziju Ukrajine. Sporazum s Bjelorusijom, koji je također raskinut, istekao je 27. lipnja ove godine, dok sporazum s Rusijom istječe 30. studenoga.
Rusija je posljednjih godina financijski doprinosila CERN-ovim projektima s 2,3 milijuna švicarskih franaka godišnje, što je činilo 4,5 posto proračuna eksperimentalnih istraživanja na Velikom hadronskom sudaraču. Prema Markusu Kluteu, voditelju Instituta za eksperimentalnu fiziku čestica na Institutu za tehnologiju u Karlsruheu, ovaj prekid suradnje ostavit će veliku prazninu.
"Znanstvenici CERN-a radili su s Rusijom tijekom hladnog rata, potaknuti znanstvenom znatiželjom i željom za miroljubivim okruženjem. Čini se da to više nije moguće, što je golema šteta," rekao je Klute.
Raskid suradnje s Rusijom i Bjelorusijom tako predstavlja gubitak za obje strane. Iako CERN nastavlja s eksperimentalnim projektima, nedostatak ruske stručnosti i financijskih sredstava ozbiljno će utjecati na njihovu provedbu.
Vaše ime | |
Komentar | |