Jens Stoltenberg izjavio je za BBC da Kina treba snositi posljedice zbog podržavanja ruskog rata u Ukrajini ako ne promijeni svoje ponašanje.
Jens Stoltenberg rekao je da Peking "pokušava sjediti na dvije stolice" podržavajući ruske ratne napore i istovremeno održavajući odnose s europskim saveznicima.
"Ovo neće funkcionirati na duge staze", rekao je Stoltenberg za BBC News tijekom posjeta Washingtonu.
U opsežnom intervjuu Stoltenberg je govorio i o nuklearnom oružju i izdacima za obranu.
Njegovi komentari dolaze u trenutku kada Rusija ne pokazuje znakove popuštanja u svom ratu protiv Ukrajine.
Na mirovnom summitu, održanom u Švicarskoj proteklog vikenda, deseci nacija obvezali su se na podršku Kijevu, ali Rusija je taj summit nazvala gubitkom vremena i izjavila da će pristati na mirovne pregovore samo ako Ukrajina praktički kapitulira.
Na pitanje o tome što bi članice NATO-a mogle učiniti u vezi s kineskom podrškom Rusiji, Stoltenberg je rekao da se vodi "stalna rasprava" o mogućim sankcijama.
Peking je od prošlog mjeseca već pod nekim sankcijama zbog podrške Rusiji.
SAD je najavio ograničenja koja bi ciljala oko 20 tvrtki sa sjedištem u Kini i Hong Kongu. Kina je branila svoje poslovanje s Moskvom rekavši da ne prodaje smrtonosno oružje i da "pažljivo rukuje izvozom artikala dvostruke namjene u skladu sa zakonima i propisima".
Stoltenberg je u posjetu Washingtonu. Ruski predsjednik Vladimir Putin, pak, danas odlazi u Sjevernu Koreju. Prošlog je mjeseca bio u Kini.
"Rusija se trenutno sve više usklađuje s autoritarnim liderima", rekao je Stoltenberg za BBC navodeći Iran, Peking i Sjevernu Koreju.
Rekao je da je Sjeverna Koreja poslala artiljerijske granate Rusiji, a zauzvrat je Rusija pružila naprednu tehnologiju za sjevernokorejske raketne i nuklearne programe.
Stoltenberg je uoči intervjua BBC-ju za britanski list Telegraph izjavio da NATO razgovara o razmještaju veće količine nuklearnog oružja, o njegovu izvlačenju iz skladišta i stavljanju u pripravnost s obzirom na sve veću prijetnju Rusije i Kine.
Kazao je da članice NATO-a razgovaraju o korištenju transparentnosti u pogledu svog nuklearnog arsenala kao sredstva za odvraćanje.
Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao je kako se čini da su Stoltenbergovi komentari proturječni s priopćenjem objavljenim na konferenciji održanoj tijekom vikenda u Švicarskoj, u kojem stoji da je bilo kakva prijetnja ili upotreba nuklearnog oružja, kada je Ukrajina posrijedi, nedopustiva.
"Ovo je još jedna eskalacija napetosti", rekao je Peskov komentirajući izjave glavnog tajnika NATO-a.
NATO je kasnije pokušao pojasniti Stoltenbergove primjedbe rekavši da nema značajnijih promjena u njegovu stajalištu o nuklearnom oružju.
TAGOVI: |
Vaše ime | |
Komentar | |