De Telegraaf: Ajax je doživio kolaps, Šutalo i Sosa su simboli očajne klupske politike

Datum objave: 24.09.2023   Broj čitanja: 2235
Veliki derbi nizozemskog nogometa između Ajaxa i Feyenoorda konačno je prekinut u 55. minuti.

Prekida je bilo već u prvom poluvremenu zbog baklji koje su Ajaxovi navijači bacali po travnjaku, a potom i zbog bacanja predmeta. Sve to dogodilo se pri rezultatu 3:0 za Feyenoord, a novi ispad huligana prekinuo je utakmicu deset minuta nakon početka nastavka. Utakmica bi se trebala nastaviti u utorak na Johan Cruyff Areni, ali bez gledatelja.

Feyenoord je već do poluvremena utakmice 6. kola nizozemskog prvenstva stigao do uvjerljive prednosti od 3:0. Santiago Gimenez je s dva gola već do 18. minute doveo goste u veliku prednost, a Igor Paixao u 37. povisio na 3:0. Domaćin je u prvom poluvremenu imao tek jedan udarac unutar okvira Feyenoordovog gola, a gosti su, od sedam udaraca ukupno, njih šest poslali prema mreži.

Tri lopte pronašle su put iza leđa Jaya Gortera. Bio je to klasični debakl Ajaxa, a novinar nizozemskog De Telegrafa Valentijn Driessen ovaj kolaps četverostrukog prvaka Europe naziva simbolom potpunog kolapsa politike Kopljanika.

Ajax, koji nakon četiri odigrana kola ima samo pet bodova (tu nije uračunata i utakmica s Feyenoordom), u jednoj je od najvećih kriza u novijoj povijesti, a Driessen je za sve okrivio sportskog direktora Svena Mislintata.

''Ovo što gledamo je nedostojno Ajaxa i dokaz je potpunog kolapsa kupovne politike Svena Mislintata. Danas nije bio na stadionu i nije gledao krah vlastite politike svojim očima", napisao je Driessen u svojoj kolumni. Ovo ljeto su u Ajax stigli Josip Šutalo i Borna Sosa, a nizozemski novinar je njih dvojicu posebno istaknuo kao simbole očajne klupske politike velikana iz Amsterdama.

''Njih dvojica bi se trebala duboko sramiti. Šutalo je strašno pogriješio kod prvog gola Santiaga Giméneza. Niti u jednom trenutku nije pazio na organizaciju obrane i stalno se skrivao i svu je odgovornost prebacivao na 17-godišnjeg Jorrela Hata. Što se tiče Sose, on je čovjek s najviše iskustva u Ajaxovoj obrani, ali ne može nikoga braniti."