U izrazito simboličnom potezu, EU je zajamčila formalni status zemlje kandidatkinje prije godinu dana - četiri mjeseca nakon što je Rusija napala zemlju uslijed njezinih nastojanja da nastavi s integracijom sa Zapadom.
No Europska unija postavila je sedam uvjeta- uključujući i onaj o pravosudnoj reformi i zaustavljanju endemske korupcije - kako bi pokrenula pristupne pregovore. Ukrajina je zatražila da pregovori počnu ove godine.
Izvješće Europske unije prekretnica je u tome procesu, za koji se pristaše brzog ukrajinskog pristupa Europskoj uniji nadaju da će kulminirati odlukom 27 članica u prosincu o početku pregovora s Kijevom.
Dva viša EU dužnosnika koja su upoznata s izvješćem, još neobjavljenom za javnost, rekli su da je Ukrajina zasad ispunila dva kriterija. Jedan od dužnosnika rekao je da se ta dva kriterija odnose na pravnu reformu i zakon o medijima, te je dodao da je fokus bio na pozitivnim pomacima.
- Postoji napredak. Izvješće će biti umjereno pozitivno, rekla je osoba koja je govorila pod uvjetom anonimnosti.
- Ne radi se o uljepšavanju stvarnosti, nego o prepoznavanju napretka, mogu se imenovati istaknuti antikorupcijski slučajevi, na primjer.