Portugal i Poljska izborili nastup na Svjetskom prvenstvu

Datum objave: 30.03.2022   Broj čitanja: 1597
Portugal i Poljska idu na Svjetsko nogometno prvenstvo, koje će se u studenom i prosincu ove godine održati u Kataru.

Portugal je u finalu doigravanja kvalifikacija kod kuće pobijedio Makedoniju 2:0, dok je Poljska slavila protiv Švedske istim rezultatom. Oba gola za Portugal zabio je Bruno Fernandes, a za Poljsku su strijelci bili Lewandowski i Zielinski.

Portugal je u prvom poluvremenu bio bolja momčad od Makedonije. Stvorili su domaćini nekoliko dobrih šansi, a u 32. su minuti napokon i poveli. Stefan Ristovski, desni bek zagrebačkog Dinama, odigrao je neoprezno dodavanje po zraku natrag u svoju polovicu. Bruno Fernandes presjekao je loptu i gurnuo je za Cristiana Ronalda. Ronaldo mu je asistirao, a Fernandes je zabio za 1:0.

U drugom dijelu ponovo je Fernandes zabio za udvostručenje vodstva. U 65. minuti u nekoliko su poteza Portugalci došli u kontru, Jota je ubacio s lijeve strane na nogu Fernandesa, koji je neometano postao dvostruki strijelac. Portugalu će to biti osmi nastup na svjetskim prvenstvima, dok će Makedonija i dalje morati čekati na svoj debi.

Poljska je u Chorzowu izborila plasman u Katar. Podsjetimo kako je u polufinalu dodatnih kvalifikacija Poljska bila slobodna, nakon što je UEFA iz natjecanja izbacila njenog suparnika Rusiju uslijed invazije na Ukrajinu. Švedska je pak do ove utakmice došla nakon domaće pobjede protiv Češke.

Šveđani su bili opasniji u prvom dijelu. Forsberg je imao veliku šansu u 22. minuti, kad je dobro pucao, no Szczesny se protegnuo i sačuvao svoju mrežu. Robert Lewandowski bio je dobro čuvan, nisu mu švedski stoperi dali puno prostora u prvih 45 minuta.

No došao je na svoje najbolji poljski napadač već na početku drugog poluvremena. Kalstrom je srušio Krychowiaka u kaznenom prostoru, a sudac je pokazao na bijelu točku. Siguran izvođač bio je Lewandowski. Za 2:0 zabio je Piotr Zielinski. Danielson kao zadnji čovjek u švedskoj obrani nije dobro primio loptu i Zielinski ju je ukrao i imao je čist put do gola.