HERCEGOVAČKI KAMEN - Zalihe su vrijedne nekoliko milijardi eura, ali su neiskorištene

Datum objave: 05.09.2021   Broj čitanja: 3525
Hercegovina leži na milijardama eura vrijednim zalihama granita, koji ne znamo iskoristiti.
HERCEGOVAČKI KAMEN - Zalihe su vrijedne nekoliko milijardi eura, ali su neiskorištene

 

Zapanjujući su podaci da, unatoč svom bogatstvu, oko 85 posto utrošenog kamena BiH uvozi iz Kine i drugih zemalja. Domaći kamen dajemo drugim zemljama. A dajemo im i kamenoklesare. Dok oni odlaze u zemlje Europske unije, u našoj zemlji ovo zanimanje je deficitarno.

O ovoj temi novinari su razgovarali u Posušju s Franom Orečom, predsjednikim Udruge „Zvuk kamena“, Posušje. On se već 50 godina bavi izučavanjem kamena i nema namjeru odustati.


Ispitali 10 vrsta kamena

”Imali smo ovdje tri vrste, ali smo ispitali 10 vrsta kamena u Posušju. Sada ovo što govorim treba vrijediti za cijelu Hercegovinu. Nećemo ga kupovati, ali ga nećemo ni prodavati. Radi svoj kamen –  bio je naš princip dok smo radili, isključivo posuški kamen”, priča Frano, javlja Federalna TV.

Danas su druga vremena, pa se kamen uvozi i to, navodno, kineski.

”Oni imaju takav program da sve moguće vrste kamena koje se nalaze na tržištu kupuju, prerađuju i preprodaju. Mi ne znamo je li to kineski ili nije, samo kažemo jeste kineski kamen”, kaže Frano.

Tako Hercegovina leži na milijardama eura vrijednim zalihama granita, koji ne znamo iskoristiti. Ali se barem dio kamena koristi u zemljama regije. Granit Jablanica trenutačno radi obnovu kamena na području centra Beograda.

”Imamo izuzetno jak klaster kamena u Hercegovini u Jablanici, Granit poznat u Europi. Rezerve granita u Općini Jablanici su procijenjene na desetak milijardi maraka, plus ostale rezerve drugih vrsta kamena procijenjenih na još desetak milijardi maraka. Od svog bogatstva, potencijala oko 20 milijardi maraka nismo u stanju iskoristiti niti za svoje potrebe, a ne da ga proizvedemo za izvoz”, ističe Tomislav Majić, predsjednik Udruženja za poduzetništvo i posao Link Mostar.

Manjak kamenorezaca

U Posušju su, na primjer, iz klesarske škole izašle četiri generacije redovnih učenika. Ali je nakon toga interes smanjen.

”Prošli su od obrade kamena: špicanje, štokanje, rezanje, mnogo tih stvari koje su potrebne da bi mogli na kvalitetan način raditi i čak izvoziti vani”, napominje Mario Knezović, ravnatelj Srednje strukovne škole u Posušju.


”Radimo s domaćim kamenom, pretežito restauracije, montaže, pa kad se sve spoji u cjelinu mislim da je to dosta dobar posao. Težak je, ali u zadnje vrijeme se isplati raditi”, ističe on.

Bez ulaganja i pomoći s viših razina vlasti teško da će biti unaprijeđena industrija kamena u našoj zemlji. Bh. kamenoklesari sada mahom rade u Dubrovniku i drugim europskim gradovima. A mi bilježimo gubitke. I ljudi i novca.

 

Vaše ime
Komentar
 
Hvala na komentaru.
Vaš komentar će biti pregledan od strane administratora.
    Sva prava pridržana  ©  GRUDE.COM  2006-2024
    Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

    Dizajn i programiranje: AVE-STUDIO