Vozači prijete blokadom lanaca opskrbe širom BiH

Datum objave: 04.06.2025   Broj čitanja: 401
Najavljena je simbolična blokada prometa 16. lipnja..
Vozači prijete blokadom lanaca opskrbe širom BiH

Ograničeni boravak prijevoznika iz Bosne i Hercegovine u Europskoj uniji, koji prema važećim pravilima iznosi 90 dana unutar svakih 180 dana, postao je najveća prepreka za sektor međunarodnog transporta. Prekoračenje tog roka često rezultira vraćanjem s granice, novčanim kaznama, pa čak i uhićenjem i deportacijom vozača.

Vanjskotrgovinska komora Bosne i Hercegovine (VTKBiH) pokušava pronaći rješenja. Jedna od ključnih inicijativa upućenih Europskoj komisiji predviđa da se umjesto dana uvede brojčano ograničenje u satima – konkretno, 2.160 sati boravka u EU.

Problem tog izračuna je da vozač, samo što pređe granicu dan prije ili minutu poslije, potroši čitavih 24 sata. Samo jednim tehničkim provedbenim aktom mi bismo uštedjeli 10 dana, što bi bilo od iznimne koristi za vozače iz BiH“, izjavio je Vjekoslav Vuković, dopredsjednik VTKBiH.

Prema njegovim riječima, iz Europske komisije je već stigao odgovor da je ovaj model „tehnički moguć“, ali se još uvijek čeka kada i hoće li biti primijenjen u praksi.

U međuvremenu, frustracija u sektoru raste. Najavljena je simbolična blokada prometa 16. lipnja – akcija koja bi mogla paralizirati lance opskrbe širom zemlje, javlja BHRT.

Dogovorena je blokada od Vardara do Une, simbolično 16 sati. Tražimo samo primjenu sporazuma. Tih 16 sati simbolično prikazuju čekanja i zadržavanja vozača na prelazima, što je zapravo odraz naše unutarnje borbe“, kazao je Velibor Peulić iz konzorcija Logistika BiH.

Vaše ime
Komentar
 
Hvala na komentaru.
Vaš komentar će biti pregledan od strane administratora.
    Sva prava pridržana  ©  GRUDE.COM  2006-2025
    Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

    Dizajn i programiranje: AVE-STUDIO