Antibiotici djeluju tako da uništavaju bakterije ili sprječavaju njihov daljnji rast i umnožavanje. Osim za liječenje antibiotici se mogu upotrebljavati i profilaktički, odnosno preventivno kod nekih kirurških zahvata, kod bolesnika s oslabljenim imunitetom ili kod bolesnika oboljelih od malignih bolesti.
Antibiotici ne djeluju na virusne infekcije poput prehlade ili gripe, a treba biti posebno oprezan jer pretjerano propisivanje antibiotika može donijeti više štete nego koristi.
Bolesnici koji uzimaju dugotrajnu terapiju za kronične bolesti tijekom perioda uzimanja antibiotika trebaju nastaviti uzimati svoju terapiju kao i ranije. Vrlo su rijetki lijekovi koje treba izbjegavati u kombinaciji s antibioticima i o tome će vas obavijestiti vaš liječnik, piše Ordinacija.hr.
Čak i alkohol u umjerenim količinama ne ometa djelovanje antibiotika i ne izaziva nuspojave, što naravno ne znači da trebate preterivati s alkoholom.
Loše interakcije
Tetraciklinski antibiotici kada se uzimaju s mlijekom ili lijekovima koji sadrže metalne ione (Ca, Mg, Al…) kao što su npr. antacidi potiču stvaranje kelata, koji smanjuju resorpciju tetraciklina, odnosno umanjuje mu se djelotvornost.
I hrana može ometati apsorpciju lijekova pa se za većinu antibiotika preporučuje uzimati ih najmanje jedan sat prije ili dva sata nakon obroka.
TAGOVI: |
Vaše ime | |
Komentar | |