Cijene nafte porasle treći tjedan zaredom

Datum objave: 23.03.2026   Broj čitanja: 102
Nekim tankerima, većinom u vlasništvu Irana, Kine i Indije, dozvoljen je prolaz, dok ostali čekaju.
Cijene nafte porasle treći tjedan zaredom

Na američkom su tržištu cijene blago pale jer je najnovije izvješće pokazalo da su zalihe nafte u SAD-u porasle. Europsko je tržište, pak, znatno ovisnije o nafti s Bliskog istoka, pa su cijene i prošloga tjedna porasle.

Cijene nafte na londonskom tržištu snažno su porasle i prošloga tjedna, trećega zaredom, jer je zbog krize na Bliskom istoku i dalje onemogućen izvoz nafte kroz Hormuški tjesnac.

Na londonskom je tržištu cijena barela prošloga tjedna porasla 8,8 posto, na 112,19 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0,4 posto, na 98,32 dolara.

Na američkom su tržištu cijene blago pale jer je najnovije izvješće pokazalo da su zalihe nafte u SAD-u porasle.

Europsko je tržište, pak, znatno ovisnije o nafti s Bliskog istoka, pa su cijene i prošloga tjedna porasle.

Rat SAD-a i Izraela protiv Irana ne jenjava, a Teheran i dalje kontrolira Hormuški tjesnac i ne dozvoljava tranzit brodovima povezanim sa SAD-om, Izraelom, europskim zemljama i njihovim saveznicima.

Nekim tankerima, većinom u vlasništvu Irana, Kine i Indije, dozvoljen je prolaz, dok ostali čekaju.

Cijene nafte su povišene i zbog toga što se trgovci plaše da bi meta napada mogla postati i energetska infrastruktura.

Vaše ime
Komentar
 
Hvala na komentaru.
Vaš komentar će biti pregledan od strane administratora.
    Sva prava pridržana  ©  GRUDE.COM  2006-2026
    Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

    Dizajn i programiranje: AVE-STUDIO