Josip Tomić o budućnosti JP Komunalno Grude: Novi projekti i tehnologija za bolje usluge

Datum objave: 24.07.2025   Broj čitanja: 2820
Od 1. 7. žitelji općine Grude dobivaju račune s novim cjenikom vodnih usluga od tvrtke Komunalno, što je usvojeno na zadnjoj sjednici Općinskog vijeća.
Josip Tomić o budućnosti JP Komunalno Grude: Novi projekti i tehnologija za bolje usluge

Direktor JP Komunalno Grude Josip Tomić svjestan je da je ovo nepopularna, ali potrebna mjera, a on sam ističe da želi ovu tvrtku potpuno otvoriti javnosti, kako bi žitelji Gruda u svakom trenutku znali što se u tvrtki radi. U razgovoru za Grude.com Tomić se dotakao brojnih tema vezanih za poslovanje JP Komunalno Grude.

Grude.com: Direktore Tomić, zbog čega posljednje poskupljenje vode?

Josip Tomić: Razlog povećanja cijena, kao što smo ranije komunicirali, jest da voda, iako je temeljno ljudsko pravo i obnovljivi resurs, besplatna, no proces crpljenja i dovođenja do naših kuća i objekata zahtijeva velike troškove. Naš vodovod funkcionira na principu crpljenja iz dubine i prepumpavanja putem crpnih stanica. Cijeli sustav koristi električnu energiju i pumpe, jer, za razliku od sustava poput onog u  susjedno Posušju  u našem sustavu voda ne dolazi gravitacijski. Takav sustav iziskuje velike troškove za energiju. Da bismo dopremili vodu do naših korisnika, ona se ponekad mora pumpati i do četiri puta, što znači velike troškove. Naš sustav je izgrađen sedamdesetih godina.

 

Grude.com: To je dosta star sustav?

Josip Tomić: Da, sustav je takav kakav jest. Dio sustava prema Drinovcima, Sovićima i dijelu Tihaljine je novi sustav koji je građen od 2004. do 2007. godine, ali i on sada ima više od 20 godina, te ga i dalje nazivamo novim sustavom. Također, treba uzeti u obzir i povećanje cijena električne energije, jer utrošak električne energije ima značajan udio u  troškovima crpljenja i distribucije  vode. Početkom godine, minimalna plaća koja je sada propisana na 1000 maraka neto napravila je udar na trošak poslovanja, obzirom da u nju ne ulaze  razni dodatci koji su specifični za našu djelatnost kao što su noćni rad, prekovremeni rad, rad s opasnim materijama i dežurstvo, što dodatno povećava troškove. Također smo izloženi rastu i drugih troškova koji utječu na formiranje cijene vode kao što su vodomaterijala, strojeva i općenito amortizaciju. Svi ti troškovi čine značajan pritisak na nas. Usprkos tome, potrebna nam je kvalitetna usluga koja zahtijeva stalna ulaganja. Ova nova cijena koju smo uveli — 1 marku i 60 feninga za fizičke osobe i 2 i pol marke za pravne osobe — trebala bi omogućiti redovito održavanje sustava.

 

Grude.com: Može li se pisanjem projekata i dobivanjem novca izvana modernizirati taj sustav?

Josip Tomić: Odmah da kažem, ni trenutna cijena vodnih usluga nije dovoljna za potrebna ulaganja, stoga i pišemo projekte, te se natječemo da dobijemo što više sredstava da poboljšamo sustav. Imali smo važan sastanak s UNDP-om u vezi s budućim projektima i inicijativama koje oni podržavaju. Na godišnjoj razini, potrebno nam je ulagati u barem dva do tri kilometra novog vodovoda, a to je teško financirati na osnovu tekućeg poslovanja i zato nam trebaju projekti. Naš sustav zahtijeva stalnu modernizaciju i ulaganja kako bismo podigli kvalitetu i osigurali održivost. Mi smo javno poduzeće koje je u službi građana, a odgovornost je velika, jer 95% građana koristi neku od naših usluga.

 

Grude.com: Može li trenutačni sustav normalno funkcionirati?

Josip Tomić: Sustav može funkcionirati, ali stalno radimo na njegovom poboljšanju i stabilizaciji. Sustav je vrlo velik, obuhvaća oko 200 kilometara cjevovoda različitog profila cca 4700 potrošača, što fizičkih ili pravnih, te 40 hidro objekata, uključujući crpne stanice, vodocrpilišta, vodospreme itd. Sustav je vrlo dinamičan i zahtijeva stalno održavanje, pogotovo u vršnoj sezoni kada je potrošnja najveća. Kod nekih vrsta kvarova kao što su oni na crpnim stanicama, koji su ove godine poprilično učestali, ovisimo i o vanjskim kooperantima i serviserima  koji se također suočavaju s problemima kao što su manjak radne snage i dugim rokovima čekanja. Sustav je velik, i naš je cilj da ga stalno održavamo u ispravnom stanju.

 

Grude.com: Koje ste novine uveli?

Josip Tomić: Jedna od novina je objedinjavanje računa za vodu i otpad za korisnike koji koriste obje usluge. To znači da će korisnici koji koriste i vodu i otpad dobiti jedan zajednički račun. Također, omogućili smo slanje računa putem e-maila, što će ubrzati plaćanje i smanjiti potrebu za ručnim unosom podataka. Na novim računima bit će barkodovi, što će omogućiti jednostavniju obrada i plaćanje računa, a usluga će biti lakše integrirana s drugim pružateljima usluga, poput naših pošta. Također, radimo na poboljšanju naše web stranice, a počeli smo uvođenje sustava daljinskog očitavanja vodomjera.

 

Grude.com: Što to znači?

Josip Tomić: Naši vodomjeri će biti zamijenjeni novim modelima koji imaju module za daljinsko očitanje, a koji će omogućiti automatsko prikupljanje podataka o potrošnji s vodomjera putem antena koje prikupljaju podatke online. Ovaj proces eliminirat će potrebu za klasičnim očitavanjem, što će smanjiti mogućnost ljudskih pogrešaka i omogućiti preciznije mjerenje. Očekujemo da ćemo u naredne dvije do tri godine zamijeniti sve vodomjere u sustavu, a time ćemo poboljšati praćenje potrošnje i smanjiti gubitke.

 

Grude.com: Zašto nije moguće izračunati točne gubitke vode?

Josip Tomić: Trenutno nije moguće točno izračunati gubitke jer ne možemo precizno odrediti količinu vode koju nismo fakturirali, te se tu barata s terminom procijenjeni gubitci. Postoje slučajevi kada voda nije naplaćena, poput one koju koriste vatrogasci s hidranta, ili voda koja se koristi za javne i zelene površine. Osnova našeg sustava i planiranih investicija u budućnosti će biti praćenje svakog potrošača kako bismo smanjili gubitke, a daljinsko očitavanje pomoći će nam u analizi i prevenciji tih gubitaka. Osnova je da se sve mora mjeriti i da mi možemo analizirati i prevenirati. 

 

Grude.com: Hoće li se tako stati na kraj krađi vode?

Josip Tomić: Odjel za smanjenje gubitaka redovito provodi preglede priključaka i koristi kamere za inspekciju priključnih šahtova. Većina neovlaštene potrošnje događa se na priključnim šahtovima i istina je da neki korisnici zloupotrebljavaju sustav. Sustav troši velike količine vode, a svaki pokušaj zloupotrebe narušava njegovu efikasnost i kvalitetu. Neovlaštena potrošnja vode ima pet negativnih posljedica za sustav: utrošak nenaplaćene vode, utrošak električne energije, trošak angažmana djelatnika prilikom detekcije neovlaštene potrošnje, trošak sanacije takve potrošnje, te mogućnost da ostanu trajne 'rane' u sustavu koje mogu uzrokovati naknadne probleme.

Također imamo problem s 1300 korisnika koji nemaju potrošnje, iako je voda uredno dovedena do njihovih kuća. Sustav je dimenzioniran za određeni broj ljudi i da oni budu potrošači u pravom smislu riječi i onda je problematično ako nema potrošnje jer onda trpi sustav. Metaforički gledano, zamislite autobus koji ima trošak vozača, goriva, registracije, održavanja i on vozi na relaciji Grude - Mostar. Ogromna je razlika hoće li taj autobus voziti jednog ili pedeset putnika. Tako je i s vodoopskrbom. Mi smo iscrpili vodu s minus 30, pa je digli na 100, pa još na plus 100 i igra nam veliku ulogu hoće li biti potrošnje. Ovaj problem s neiskorištenom infrastrukturom stvara financijske pritiske, jer sustav mora financirati sve troškove, bez obzira na to koristi li se voda ili ne, međutim naći ćemo i za to rješenje.

 

Grude.com: Radi se li na ažuriranju podataka korisnika usluga JP Komunalno Grude?

Josip Tomić: Tijekom lipnja, prilikom izdavanja računa, pozvali smo potrošače da ažuriraju svoje korisničke podatke. Za one koji još uvijek nemaju ažurirane podatke, najvažniji aspekt odnosi se na to da korisnici vodovodni priključak budu prijavljeni na žive osobe, a ne na preminule, što je čest slučaj. Odaziv je bio solidan, a pozivam sve korisnike koji to još nisu učinili da ažuriraju svoje podatke. Ako korisnici to ne učine samoinicijativno, mi ćemo ažurirati njihove podatke po službenoj dužnosti i dovesti njihove račune do statusa aktivnih korisnika. Korisnici su dužni održavati ažurirane podatke, a ako to ne učine, mi ćemo to poduzeti umjesto njih. Bilo bi bolje da to naprave sami kako bi izbjegli nesporazume, osobito u slučajevima zajedničkih kućanstava, kako bi podaci bili točni — u pogledu imena, prezimena, adrese i drugih podataka.

 

Grude.com: Kiše praktički i nema, plaši li vas to ovog ljeta? Iz godine u godinu se situacija čini sve težom?

Josip Tomić: To je činjenica. Ova godina već pokazuje da će biti jedna od ekstremnih, kao i prethodne godine. Klimatski ekstremi postaju sve učestaliji i to značajno utječe na funkcioniranje sustava. Naše je vodocrpilište izdašno i nikada nije došlo u pitanje da razina podzemnih voda ugrozi sustav, a svi pokazatelji dosad ukazuju na to da se to ne bi trebalo dogoditi. Međutim, činjenica je da klimatološki ekstremi, poput dugih razdoblja suše, i dalje prijete. S takvim ekstremima, kao što je bilo prošle godine, kad su gotovo tri mjeseca bila sušna, sustav je bio pod maksimalnim opterećenjem. Prvi kišni dani dogodili su se tek krajem kolovoza, a to razdoblje suše gotovo do kraja godine stvarno iscrpilo kapacitete sustava. U budućnosti ćemo se suočavati s takvim situacijama jer nije izgledno da će klimatske prilike stabilizirati. Velike suše stavljaju sustav na maksimum i ubrzavaju njegovu potrošnju i amortizaciju. Količine vode koje prolaze kroz cjevovode, tlakovi i rizici od puknuća cijevi puno su veći, a to dodatno opterećuje sustav. Međutim, borit ćemo se.

 

Grude.com: Redukcija je onda moguća?

Josip Tomić: U tekućoj godini smo imali redukciju ukupno 2 dana koja je se odnosila na potrošače gornjih zona Medovića, Ledinca i Dužica koji su korisnici vode s našeg vodoopskrbnog sustava.

Imamo nekoliko zona koje su detektirane kao ugrožene u razdobljima izražene potrošnje, kao što su dio Ružića  koji se opskrbljuje se cjevovoda Grude-Borajna, dio Tihaljine i ranije navedene gornje zone. Ponekad, zbog tehničkih razloga i kvarova, može doći do problema s tlakom, ali sustav generalno opskrbljuje vodu uredno prema potrošačima. U nekim zonama smo instalirali novi cjevovod i čekamo nove crpke za stabilizaciju.

 

Grude.com: Kakva je situacija s otpadom za koji ste također nadležni?

Josip Tomić: Početkom godine, prvi put nakon 2009. godine, donijeli smo novi cjenik za otpad s novim kategorijama. Također smo korigirali cijene i detaljnije se posvetili usluzi odvoza otpada. Otpad je danas vrsta usluge koja postaje sve važnija, jer živimo u vremenu kada se količine ambalaže stalno povećavaju. Usluga odvoza otpada u općini Grude funkcionira relativno dobro. Najveći dio posla je jednostavan – ako korisnici prijave potrebu za odvozom, usluga je ispunjena. Povremeno se dogodi da neka kanta bude preskočena, no ljudi obično obavijeste našu službu i odvoz se izvrši. Otpad se redovito odvozi, zbrinjava i obradi. Jedan važan aspekt koji želim istaknuti odnosi se na korisnike koji još nisu sklopili ugovor o odvozu otpada. Prema Zakonu o komunalnom gospodarstvu naše županije i Odluci o komunalnom redu, svi proizvođači mješovitog komunalnog otpada dužni su predati svoj otpad ovlaštenom skupljaču. Neki korisnici na području općine Grude nisu sklopili takve ugovore, pa ih pozivam da ih odmah sklope kako bi izbjegli moguće neprijatnosti, uključujući postupanje komunalne inspekcije. Ovo je naš prostor, prostor naše općine i regije, i treba ga sačuvati. Ne možemo dopustiti da se otpad odlaže na nedozvoljenim mjestima, iza zidova ili da se spaljuje. Svjedoci smo da se otpad baca oko cesta i to mora prestati. Moramo podići svijest o tome kako svi zajedno trebamo čuvati naš okoliš i spriječiti zagađenje. Prikupljanje komunalnog otpada nije dobrovoljno; to je obvezna usluga koju svaki korisnik, bilo da je riječ o kućanstvu ili poslovnom objektu, mora imati. Pokušat ćemo uključiti sve korisnike koji još nisu dio sustava i, ukoliko bude potrebno, komunalna inspekcija će poduzeti odgovarajuće mjere. To nije opcionalno – to je zakonska obveza.

 

Grude.com: Poruka korisnicima za kraj?

Josip Tomić: Naše poduzeće je privilegirano jer pruža usluge velikoj većini građana naše općine, a istovremeno imamo i velike obveze prema njima. Uistinu se trudimo pružiti kvalitetne usluge u svim područjima u kojima radimo. Svjesni smo da postoje određeni problemi i ovim putem se ispričavamo svim korisnicima koji na bilo koji način trpe smetnje u isporuci naših usluga. Neki od tih problema su objektivne naravi, ali mi ćemo se truditi da ih svedemo na najmanju moguću mjeru.

Vaše ime
Komentar
 
Hvala na komentaru.
Vaš komentar će biti pregledan od strane administratora.
  • Sovici25.07.2025 06:54 sati
    Ej ti Q bolan sta cemo krasti kad od 5. miseca nismo vodu vidili.
  • Q25.07.2025 00:04 sati
    Josip je korektan momak i ima mozga. Samo naprijed u uvođenju reda. Ovo i frču na njeg najviše oni što kradu vodu.
  • Mile24.07.2025 21:30 sati
    Jel vam fali djelatnika pa ste nakon poskupljenja odvoza otpada, smanjili odvoz s dva dana na 1 tjedno?
  • 24.07.2025 16:50 sati
    Dobici Dojnji i Gornji nemaju Vodu od 01.05.do 01.09.i njima treba povisiti cijenu zato sto je nemaju nikako ,Dabi Gradonačelnik Ljubo od Komunalnog isposlova pumpu koju je ugradio na Ćupriji kod R**** ******* kuce dabi D****** i ostali imali sivim punit Bazene,a drugi mještani nemogu oprat nogu ni umit se Tomiću jel te Stid i Sram pojavit se u Javnosti na mjestu općine Grude,i mjesnih zajednica Gorice i Sovica,Stidi se i Srami sto postojiš.
  • Sovici24.07.2025 15:44 sati
    Zasto se za cijelu opcinu voda vuce s jednog izvora! Nema logike iz Grudskog vrila vuci vodu u Tihaljinu i Ldinac itd! Zasto se ne pregovara s Imotskim i Goricu Drinovce itd poveže prstenom. U Imotski idete samo na proslave i domjenke O smecu ne treba govoriti kad je dozvoljeno volja te placat a volja u divlje majdene vozit. Nikakva reda! Gdje su kazne, komunalni redari, kamere. Priroda ce nam odgovoriti. Ponasate se ko da smo posljednji stanovnici na zemlji. Odgovorni ste za komunalni red i pocnite raditi i kaznjavati vodokradice, neplatiše smeca zagađivače okolice itd.
  • Ero24.07.2025 14:45 sati
    Kakvi su dosad direktori bili Josip je Einstein. I ako ništa bar komunicira s javnosti. Predložio bih da se za registrirana poljoprivredna gazdinstva neke jeftinije solucije za vodu naprave jer tko misli išta proizvoditi, voda mu je ozbiljan problem cjenovno.
  • Ante24.07.2025 14:32 sati
    Zasto u Gorici, prakticki otkad je napravljen vodovod, gornji dijelovi sela citavo ljeto nemaju vode - zaseoci Brig, Ćukovaca, Grabarje, Galici, Pit i neki dijelovi Donje Male. Moze li se to popraviti nakon 40 i kusur godina.
  • Grude24.07.2025 14:32 sati
    Želim pohvaliti novog direktora ,nije lako nešto promijeniti,ali tko radi i uspije . Prijedlog bi bio da dug star 10 godina skinu s računa ,jer znaju da je to pravno zastario dug.
  • Dane 24.07.2025 14:31 sati
    Što ga ne upita koliko je gubitka novaca generirao bivsi direktor F********..Kao i to kako imaju industrijsku zonu Pogana Vlaka a da u istoj nemaju vodu u ljetnim danima te su fimre primorane graditi velike vodospreme i pume
  • As24.07.2025 14:30 sati
    Ucio si od najvećeg lazova L****..
Sva prava pridržana  ©  GRUDE.COM  2006-2025
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

Dizajn i programiranje: AVE-STUDIO