Nakon prosvjeda upozorenja, najava pa otkazivanja blokada graničnih prijelaza i carinskih terminala, kao i niza sastanaka i dogovora s predstavnicima vlasti, prijevoznici iz Bosne i Hercegovine najavili su za 15. kolovoza početak priprema, a od 1. rujna i početak prosvjeda koji će trajati sve dok njihovi zahtjevi ne budu ispunjeni.
Umjesto tzv. francuskog modela pobune, sada je u najavi bosanskohercegovački model koji, kako poručuju, podrazumijeva potpunu blokadu prometa, od lokalnih zajednica do državnih granica.
"Ako država ne štiti sektor, sektor će se sam obraniti. Nema više tišine. Nema više tolerancije na birokratsku nebrigu. Mi ne rušimo BiH – mi je još jedini pokušavamo spasiti. Može li BiH opstati kao funkcionalna država ili će je birokratski aparat pretvoriti u Apsurdistan? Otvaramo li 15.000 novih radnih mjesta ili zatvaramo 12.000 postojećih?", poručuju iz Konzorcija Logistika BiH, prenosi Avaz.
Pojašnjavaju kako se rješenja za nagomilane probleme u sektoru usuglašavaju sa svim razinama vlasti, dokumenti su potpisani, ali birokracija i dalje sve blokira. Dogovorena rješenja ostaju neprovedena.
Podsjećaju da se radi o punoj primjeni AETR pravila kako bi se osiguralo poštivanje radno-pravnog statusa profesionalnih vozača iz BiH u Europskoj uniji, zatim o financijskom rasterećenju sektora povratom 50 posto akciza na gorivo, popustu od 50 posto na cestarine na autocestama, te ukidanju parafiskalnih nameta na svim razinama vlasti.
Dogovorene su i izmjene Pravilnika Ministarstva komunikacija i prometa BiH, kao i skraćivanje zadržavanja na granicama uz suradnju s Upravom za neizravno oporezivanje BiH. Međutim, iz Konzorcija ističu kako postoji sve osim volje za provedbu.
Zbog toga najavljuju prosvjede i objavu imena odgovornih osoba koje ne postupaju po dogovorenim točkama.
Mi, prijevoznici, stručnjaci i akademska zajednica okupljeni oko Konzorcija Logistika BiH, svjesni smo da je pokrenut reformski proces koji pokušava zaustaviti višedesetljetnu praksu uništavanja cestovnog prijevoza. No, javnost mora znati: sustav je godinama bio osmišljen tako da nameće nove troškove, umjesto da nudi rješenja. Birokrati i ‘spavači’ su netransparentnim i destruktivnim mehanizmima preusmjerili više od 240 milijuna KM iz sektora bez ikakve koristi za proračun, infrastrukturu ili građane", navode.
Upozoravaju i da će, ako država kapitulira pred birokracijom, zatražiti i zakonsko priznanje "Apsurdistana".
"Da birokrati, službenici i ‘spavači’ imaju zakonsko pravo ‘ugradnje’ u svaki projekt u iznosu od 3 do 15 posto. Da svaka općina naplaćuje komunalnu pristojbu od 100 KM po ulazu kamiona, kao što to već čine Brod i Gradiška. Da se za svaki izlazak inspektora, pregledača ili druge osobe koja ‘ubrzava’ prolazak naplaćuje najmanje 100 KM. Da se uvedu tri terminalske pristojbe između granice i slobodne zone svaka po 100 KM. Da u svako ministarstvo budu imenovane radne skupine s naknadom od 15 posto od dobiti naručitelja, koje štite interese pojedinaca umjesto sektora.
Birokratima ‘spavačima’ koji su ‘izuzeli’ stotine milijuna iz sektora dodijeliti zaštićeni status, pa neka slobodno nastave s poskupljenjem pristojbi. U Apsurdistanu nema fizičkih pregleda, nastave ni akreditacija sve se rješava putem SMS-a. Atest, diploma, certifikat? Pošalji poruku stigne na kućnu adresu. Naravno, uz naplatu", zaključuju iz Konzorcija Logistika BiH.
FOTO: Ilustracija
TAGOVI: |
Vaše ime | |
Komentar | |