Akcije sigurnosnih agencija i MUP-ova u BiH, a u kojima sve češće čujemo i za slučajeve nekretninskog kriminala, otkrivaju pozadinu višegodišnje situacije u kojoj se, javno je poznato, nezakonito stečen novac često prao ulaganjem u nekretnine. Kako bi se suzbile takve pojave, koje su i dalje ocijenjene i u europskim izvješćima kao nešto što traži rješavanje, poduzima se niz operativnih, ali i zakonskih pretpostavki, a država se i kroz ne tako davno doneseno zakonsko rješenje aktivno uključila.
Zakonsko rješenje
Novi Zakon o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma, a koji je usvojen 2024. godine, donosi niz obveza za provedbu mjera za otkrivanje i sprječavanje pranja novca i financiranja terorističkih aktivnosti, a koje moraju provoditi brojni akteri - od banaka i mikrokreditnih organizacija pa do različitih gospodarskih društava. Među obveznicima su i notari, odvjetnici ili odvjetnička društva ako sudjeluju, bilo da djeluju uime svog klijenta, bilo za svog klijenta, u bilo kojoj vrsti financijskih transakcija ili transakcija koje uključuju nekretnine ili pružaju pomoć u planiranju ili provođenju transakcija za svoje klijente u vezi s kupnjom ili prodajom nekretnina ili poslovnih subjekata, upravljanjem novcem, vrijednosnim papirima ili drugom imovinom klijenta, otvaranjem ili vođenjem računa kod banke, što uključuje bankarske račune, štedne uloge ili račune za poslovanje vrijednosnim papirima. Također, isto se odnosi i u vezi s prikupljanjem sredstava nužnih za osnivanje, obavljanje djelatnosti i upravljanje gospodarskim društvima, kao i osnivanjem, poslovanjem ili upravljanjem gospodarskim društvom, upravljanjem trustovima, zakladama ili strukturama.
Notari, odvjetnici i odvjetnička društva dužni su Financijsko-obavještajnom odjelu SIPA-e u roku od osam dana od dana ovjere ili obrade, u skladu s člankom 46. ovog zakona, dostaviti informacije i podatke za svaki sastavljeni kupoprodajni ugovor o prometu nekretnina u vrijednosti od 30.000 KM ili više; za svaki sastavljeni ugovor o pozajmici u vrijednosti od 30.000 KM ili više, kao i za svaku ispravu sastavljenu u cilju prijenosa prava upravljanja i raspolaganja imovinom.
Stručne osobe iz notarijata i agencija za posredovanje u prodaji nekretnina iz Federacije Bosne i Hercegovine stekle su konkretna znanja o međunarodnim standardima, kao i alate za primjenu procjene rizika za sprječavanje pranja novca i financiranja terorizma u svojim sektorima.
Radionica u organizaciji Vijeća Europe održana je ovog proljeća u Sarajevu, a sadržavala je stručna izlaganja, strateške rasprave te interaktivne studije slučaja o ulozi i obvezama nefinancijskog sektora, uključujući primjenu standarda, integraciju procjene rizika kada su u pitanju unutarnje politike i kontrole, identifikaciju i procjenu klijenata te obaveze izvještavanja prema Financijsko-obavještajnoj jedinici.
Uloga nefinancijskih profesija, posebno notarijata i agencija za posredovanje u prodaji nekretnina, prepoznata je kao iznimno značajna u suzbijanju korupcije, pranja novca i financiranja terorizma.
Nova serija specijaliziranih radionica za jačanje kapaciteta notarskih ureda i agencija za trgovinu nekretninama, za sprječavanje pranja novca i financiranja terorizma, održana je u lipnju i u Banjoj Luci. To je nastavak inicijative za unaprjeđenje dosljedne primjene zakona i razvijanje svijesti u sektoru pravnih usluga i trgovine nekretninama u Bosni i Hercegovini.
Važnost podrške
Posebna je pozornost posvećena posljednjim zaključcima i preporukama Moneyvala, monitoring-tijela Vijeća Europe za sprječavanje pranja novca. U tom smislu uloga notarijata i agencija za nekretnine prepoznata je kao ključna u ispravljanju nedostataka kada je riječ o prometu nekretninama i pravnim uslugama koje mogu biti zloupotrijebljene za pranje novca i financiranje terorizma.
Svi ti napori dio su širih aktivnosti koje za cilj imaju dosezanje europskih standarda u ovom području te je za očekivati nastavak procesa osnaživanja i potpore onima koji su na prvoj liniji obrane od financijskog kriminala.
Vaše ime | |
Komentar | |