Kao primjer dobre prakse, Vijeće Europe predstavilo je hrvatske protokole za zaštitu novinara dogovorene s MUP-om i strukovnim novinarskim udrugama, koji su u ožujku i travnju predstavljeni novinarskim redakcijama.
"Kao dio doprinosa Hrvatske kampanji Vijeća Europe 'Novinari su važni' te u sinergiji s inicijativama OESS-a usmjerenima na poboljšanje sigurnosti medijskih djelatnika, Hrvatska je poduzela značajnu inicijativu uvođenja protokola za zaštitu novinara", ističe Vijeće
Europe na svojim internetskim stranicama.
Dodaje da su tijekom ožujka i travnja protokoli za zaštitu novinara na javnim okupljanjima te o postupanju policije prilikom saznanja o kaznenom djelu na štetu novinara predstavljeni redakcijama nekih od vodećih hrvatskih medijskih kuća.
Protokoli su potpisani 2023. godine
Hrvatska nacionalna koordinatorica kampanje "Novinari su važni" te članica Vijeća za elektroničke medije Jasna Vaniček-Fila krajem je travnja na konferenciji u Luksemburgu predstavila inicijative i aktivnosti poduzete u Hrvatskoj u sklopu te kampanje, kao i provedbu Nacionalnog akcijskog plana za razvoj kulture i medija.
Protokoli za sigurnost novinara potpisani u rujnu 2023. godine za cilj imaju zaštitu novinara tijekom javnih okupljanja, brzu policijsku reakciju kada su počinjena kaznena djela protiv novinara ili drugih medijskih aktera te sigurno i nesmetano izvještavanje o pitanjima od javnog interesa.
"Ovi napori odražavaju zajedničku predanost hrvatskih vlasti i novinarskih udruga u unapređenju prioriteta kampanje Vijeća Europe, a istovremeno su usklađeni sa širim okvirom OESS-a za zaštitu novinara", ističe Vijeće Europe.
Tri slučaja su još uvijek pod istragom
Dodaje da je MUP zadužen za praćenje provedbe tih protokola i izvještavanje o nalazima novinarskim udrugama i Nacionalnom koordinacijskom odboru. Prema podacima iz 2024. godine, zabilježeno je 16 slučajeva prijetnji ili nasilja nad novinarima, od kojih je 13 riješeno, s kaznenim prijavama podnesenima Državnom odvjetništvu.
Tri slučaja još su uvijek pod istragom i odnose se na dvije prijetnje i jedan slučaj oštećenja imovine, a nijedan zabilježeni slučaj nije zahtijevao primjenu protokola za zaštitu novinara tijekom javnog okupljanja.
"Ovi statistički podaci naglašavaju važnost institucionaliziranih zaštitnih mjera i stalnu potrebu da se sigurnosti novinara da prioritet, posebno u kontekstu javnog izvještavanja", zaključuje Vijeće Europe.
Vaše ime | |
Komentar | |