Manuel Delia je proveo dvanaest godina radeći na ovom ishodu, ali nije mogao vjerovati presudi Suda Europske unije od 29. travnja. "Malo sam zavrištao", rekao je on za DW. "Očekivao sam loše vijesti." Delia, bloger protiv korupcije i izvršni direktor malteške organizacije civilnog društva Repubblika, dugo se borio protiv programa malteške vlade koji nudi državljanstvo stranim ulagačima.
Malta je bila posljednja zemlja Europske unije koja je nudila ove takozvane "zlatne putovnice". Drugi programi "novac za državljanstvo" u Bugarskoj i Cipru završili su u posljednjih nekoliko godina. Odluka, kaže, opravdava rad njegove kolegice i prijateljice Daphne Caruana Galizia, ubijene malteške novinarke koje se istaknula u borbi protiv korupcije i koja je bila među prvima koja je isticala opasnosti ovih programa za stjecanje državljanstva „preko reda".
Zlatne putovnice samo "komercijalna transakcija"
2022. Europska komisija pokrenula je postupak protiv Malte zbog njezine prakse dodjeljivanja državljanstva uglavnom na temelju ulaganja u nekretnine, obrazlažući tu odluku stavom da primatelji državljanstva EU-a moraju pokazati "stvarnu vezu" sa zemljom koja dodjeljuje putovnicu, a ne samo financijsku obvezu.
No, Delia je očekivao loše vijesti jer je mišljenje koje je objavio glavni odvjetnik Europskog suda u listopadu 2024. išlo u prilog stavu malteške vlade. Europski sud često slijedi mišljenja svojih glavnih odvjetnika, ali se to nije dogodilo ovaj put.
Najviše pravno tijelo EU-a je utvrdilo je da je malteška politika učinila državljanstvo "pukom komercijalnom transakcijom" i da "praksa ne omogućuje uspostavljanje potrebne veze solidarnosti i dobre vjere između države članice i njezinih građana, kao ni osiguravanje međusobnog povjerenja između država članica".
Delia je rekao da je potvrđivanje slučaja Komisije dobar osjećaj jer se temelji na "vrijednosti, načelu, solidarnosti" između država članica EU-a, s obzirom na to da svatko s malteškom putovnicom ima pristup ostalim zemljama unije.
Odakle su kupci malteških putovnica?
Delia je rekao da je sudska odluka "uistinu potvrdila ono što smo pokušavali reći, a to je da ovaj program nije opravdan pukom činjenicom da se preko njega dolazi do investicija". "Ne možete odrediti cijenu državljanstvu. Ono je mnogo vrednije od novca", rekao je Delia.
Od početka programa Delia i drugi promatrači postavljali su pitanja o tome koliko su malteške vlasti pomno provjeravale uvjete boravka, budući da se čini da mnogi investitori nisu bili prisutni u zemlji tijekom potrebnog razdoblja.
U nekim slučajevima nije bilo ni jasno jesu li nekretnine koje su kupili uopće bile podobne za život. Podaci koje je prikupila Zaklada Daphne Caruana Galizia pokazali su da su u 9 od 10 slučaja kupovine„zlatnih putovnica" kupci bili kineski investitori. No, taj je broj premašio broj kineskih državljana koji su prema popisu stanovništva prijavljeni kao stanovnici Malte. To, kako je ustvrdila zaklada, sugerira "da barem polovica njih ne koristi svoju zlatnu vizu za boravak na Malti" što je zapravo preduvjet za njezino stjecanje.
Jedna vrata se zatvaraju, ali druga ostaju otvorena
Nakon presude je malteški premijer Robert Abela branio princip „zlatnih putovnica" navodeći kako je Malta zaradila više od 1,4 milijardi eura. On je najavio da će „preraditi" sustav kako bi ga uskladio s odlukom suda.
„Kao i uvijek, vlada Malte poštuje odluke sudova, dok se u ovom trenutku detaljno proučavaju pravne implikacije ove presude, kako bi se regulatorni okvir o državljanstvu mogao uskladiti s načelima navedenima u presudi", rekao je.
Iako su kupljene putovnice sada zabranjene, postoje drugi načini za kupnju ulaska u schengensku zonu bez putovnica. Za to, kako se čini, vlada veliko zanimanje.
„Zlatne vize" funkcioniraju na gotovo istim načelima kao i programi putovnica, omogućujući boravišne dozvole za kupnju nekretnina ili druga veća ulaganja.
Tvrtka Henley & Partners, koja je posredovala u malteškom programu putovnica, trenutno navodi 31 zemlju među svojim klijentima koje nude programe „boravka putem ulaganja". Polovica njih je u Europskoj uniji.
„I dalje vam ovaj program daje pristup mnogim slobodama u EU-u", napominje Anna Terrone, službenica za politiku u globalnoj antikorupcijskoj organizaciji Transparency International.
Nakon sudske presude, glasnogovornik Europske komisije Markus Lammert naglasio je „ozbiljnu zabrinutost" oko programa zlatnih viza. „Takvi programi povećavaju sigurnosne rizike, mogućnost pranja novca, utaje poreza i korupcije za Uniju u cjelini", napomenuo je Lammert. Rekao je da zakoni EU-a o sprječavanju pranja novca „zahtijevaju od država članica koje provode te programe da prate rizike i da uvedu mjere smanjenja rizika".
Rezolucija Europskog parlamenta iz 2022. navodi da bi programi „boravišta preko ulaganja" trebali uključivati „standarde i postupke na razini EU-a za povećanu dubinsku analizu i rigorozne provjere prošlosti podnositelja zahtjeva i izvora njihova bogatstva" te unakrsne provjere u nacionalnim, EU i međunarodnim bazama podataka. Ali provedba je prepuštena državama članicama.
Zamah za promjenu
Terrone se nada da će se proces koji je pokrenut nakon odluke o ukidanju "zlatnih putovnica" nastaviti. "Ovaj način razmišljanja se možda može proširiti i na program zlatnih viza", rekla je Terrone. Što se tiče solidarnosti i sigurnosti između zemalja EU-a smatra da je potreban zajednički napor kako bi se spriječio ulazak "korumpiranih i bogatih pojedinaca koji su do novca došli na sumnjive načine".
Za Deliju kao državljanina Malte sudska odluka je vrlo osobna i opravdava rad Caruane Galizije.
On je rekao kako ova odluka jasno daje do znanja da je državljanstvo "priznanje ugovora koji postoji između pojedinaca i države, te jedinice solidarnosti koju dijelimo kako bismo živjeli zajedno na temelju zakona". "A kada tome date neku cijenu, onda to automatski i obezvrijedite."
FOTO: Ilustracija
TAGOVI: |
Vaše ime | |
Komentar | |