Brzina, nepažnja i loša oprema glavni uzroci nesreća motociklista

Datum objave: 05.05.2025   Broj čitanja: 371
U pet godina broj registriranih motocikala s 80 narastao je na čak 110 tisuća.
Brzina, nepažnja i loša oprema glavni uzroci nesreća motociklista

S dolaskom toplijeg vremena, motociklisti i mopedisti "okupiraju" ceste. Organiziraju se motosusreti, druženja. U Čakovcu su predstavljena i suvremena rješenja u zaštiti motociklista.

- Imamo i prezentacije airbag jakni, to je nešto novo u motoopremi, veća razina sigurnosti i to nam je posebna želja - da danas apeliramo na sve prisutne i one koji će nas gledati, dakle na malo više pozornosti, rekla je Jasmina Vresk, organizatorica motorističkog susreta.

Prošla godina bila je jedna od najgorih za motocikliste na hrvatskim cestama.

- Na prometnicama Republike Hrvatske ukupno u prometnim nesrećama smrtno je stradao čak 71 motociklist. Ako uzmemo u obzir činjenicu da je prošle godine ukupno na cestama u Republici Hrvatskoj poginulo 239 osoba, ispada da je svaki treći poginuli u prometnoj nesreći bio vozač motocikla ili putnik na motociklu. To su podaci koji su zaista zabrinjavajući, naveo je Danijel Posavec iz Policijske uprave varaždinske.
Kako se ponašati u slučaju prometne nesreće na autocesti?
Josip Mataija i Marko Šoštarić "U mreži Prvog"

U pet godina broj registriranih motocikala s 80 narastao je na čak 110 tisuća. I dalje, prema podacima policije - brzina, nepažnja i loša oprema glavni su uzroci teških nesreća.

- Ja mogu samo pozvati sve naše motoriste da poštuju prometne propise, prije svega prometne propise koji se odnose na poštovanje najvećih dopuštenih brzina kretanja vozila, prometne propise koji se odnose na vožnju pod utjecajem alkohola. Ako su konzumirali alkoholna pića, nikoga da ne sjedaju za motocikl. Da poštuju propise što se tiče tehničke ispravnosti motocikla, izuzetno je bitno da motocikli budu tehnički ispravni i da ti motocikli imaju dobre gume, dodao je Posavec.

Kaciga i kvalitetno motociklističko odijelo također su važni u sprječavanju teških ozljeda.

- Često dolaze ljudi i pitaju - moram li ja nositi rukavice, moram li nositi ovo... Ne moraš ti ništa nositi, ali zbog sebe i onda mislimo i na one svoje bližnje koji nas doma čekaju dok smo mi na motorima, bilo bi dobro da se pazimo, ispričala je organizatorica motorističkog susreta.

U prometu je posljednjih godina sve više građana iz Trećih zemalja koji rade u Hrvatskoj. I za njih policija u Varaždinu organizira tečajeve, s naglaskom na bicikliste.

- Imamo dosta nesreća upravo gdje sudjeluju biciklisti, no valja napomenuti da upravo ti sudionici u prometu koji ne poznaju prometne propise ugrožavaju sebe i druge, pa ih mi educiramo, rekao je Dražen Serini iz Policijske uprave varaždinske.

- Prometni propis u zemljama gdje su oni polagali vozački ispit nešto su drugačiji nego u Republici Hrvatskoj. Tako i jednim ciljanim akcijama i pojačanim nadzorima i ove kategorije sudionika u prometu, pogotovo ovih koji vrše poslove, dostave u užem dijelu grada Varaždina i ostalim gradovima na području Županije, mi nastojimo njih zaštititi i educirati, zaključio je Posavec.

Uz preventivne policija će idućih dana provoditi i represivne akcije na našim cestama kažnjavajući one koji krše propise.

FOTO: Ilustracija

Vaše ime
Komentar
 
Hvala na komentaru.
Vaš komentar će biti pregledan od strane administratora.
    Sva prava pridržana  ©  GRUDE.COM  2006-2025
    Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

    Dizajn i programiranje: AVE-STUDIO