Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije uputilo je Zastupničkom domu i domu naroda prijedlog za imenovanje predstavnika u povjerenstvo za stručnu ocjenu za izdavanje urbanističke suglasnosti vezane za Zakon o plinovodu Južna interkonekcija Bosna i Hercegovina - Republika Hrvatska.
Imena
Zakonom o ovom plinovodu propisano je da se urbanistička suglasnost izdaje na osnovu stručne ocjene Komisije koja se sastoji od jednog predstavnika Federalnog ministarstva prostornog uređenja i po jednog predstavnika kantonalnih ministarstava nadležnih za poslove prostornog uređenja iz županije u kojima je lociran plinovod.
Spomenuto ministarstvo je od Federalnog ministarstva prostornog uređenja, kao i nadležnih županijskih ministarstava zatražilo imenovanje članova u povjerenstvo te je zaprimilo prijedloge da Ivan Topić zastupa Federalno ministarstvo prostornog uređenja, Munevera Ivković, Hercegovačko-neretvansku županiju, Marijan Gelo, Hercegbosansku županiju, Vladislav Vavra, Srednjobosansku, te Veronika Galić, Zapadnohercegovačku županiju.
Zakon o južnoj plinskoj interkonekciji donesen je u oba doma Parlamenta Federacije BiH nakon preglasavanja hrvatskih stranaka i uz snažan pritisak bivšeg američkog veleposlanika Michaela Murphya.
Hrvatska strana u BiH inzistirala je da izgradnju i upravljanje plinovodom vodi javna kompanija koja bi se osnovala u Mostaru i time Hrvati imali utjecaja na taj projekt, dok je američki veleposlanik Murphy inzistirao da taj posao vodi Bh Gas iz Sarajeva.
Prvi korak
Dugo se vodila rasprava kako će se projekt provesti i što će biti s odnosima u koaliciji i u provedbi projekta nakon preglasavanja. No, imenovanje ljudi iz županija u povjerenstvo prvi je korak u provedbi zakona.
''Zakon je usvojen i objavljen i stupio je na snagu'', izjavio je Nermin Nikšić za Federalnu televiziju govoreći o navodima da će se zakon mijenjati.
Čelnik HDZ-a BiH, Dragan Čović, na press konferenciju Mostaru, s koje je najzvučnije bilo da mu se Nikšić ispričao radi preglasavanja, rekao je kako će se naći načina da se ''korigira ono što se treba korigirati kako bi taj projekt što prije išao''.
Rekao je kako za taj projekt treba znanje, ali da ga nema tamo gdje ga je (zakon) netko locirao, ogroman novac, a da ga nema tamo gdje ga je netko locirao.
''Znači morat ćemo razgovarati s prijateljima i vidjeti kako iz tog izaći. Imamo rješenja'', rekao je Čović i dodao kako će se po pitanju Južne plinske interkonekcije '' vrlo, vrlo brzo sjesti'' i tražiti rješenja ''kako napraviti korekcije koje su nužne u samom zakonu da bi to profunkcioniralo''.
Uloga Plinacroa
U vrijeme održavanja gospodarskog sajma u Mostaru Čović je izjavio da će se ubrzati plinsko povezivanje Hrvatske i BiH uključivanjem Plinacroa i korigiranjem odredbi u zakonu koji je nedavno donesen u BiH uz protivljenje hrvatske strane u toj zemlji.
Čović je održao susret u Mostaru s hrvatskim ministrom gospodarstva Antom Šušnjarom te predsjednikom Uprave Plinacroa Ivicom Ararom. Na tome sastanku ocijenjeno je kako je hrvatski plinski operater ključni partner plinskog povezivanja Hrvatske i BiH.
Južna plinska interkonekcija je projekt kojim bi se BiH povezala na hrvatski plinski sustav i terminal u Omišlju čime bi ta zemlja diverzificirala opskrbu koju sada jedino ima iz Rusije posredstvom Gazproma.
Vaše ime | |
Komentar | |