Odjeci posjeta visoke predstavnice za vanjsku i sigurnosnu politiku Europske unije Kaje Kallas Bosni i Hercegovini, ali i ostalim zemljama okruženja, jasno upućuju na zaključak kako jugoistok Europe, odnosno zapadni Balkan predstavlja prostor iznimno zamršenih političkih i međunacionalnih odnosa, što je izazov s kojim se Bruxelles do sada nije susretao u procesu proširenja Unije. No, isto tako, jasno je kako upravo stabilnost ovoga okruženja predstavlja ključ stabilnosti Europske unije u cjelini, a zaokruživanje Unije kroz ulazak zemalja zapadnog Balkana.
Mogućnost dogovora
Poseban izazov upravo je Bosna i Hercegovina, zemlja izrazitog multietničkog karaktera, ali i država koja svojim bogatstvom različitosti, kulture, tradicije može u znatnoj mjeri obogatiti europsko društvo. Naravno, tu je i ona pragmatična strana priče - stabilna, prosperitetna BiH s riješenim pitanjima koja trenutačno opterećuju odnose preduvjet je stabilnosti šireg okruženja jugoistoka Europe, a to je nešto na što se u Bruxellesu u posljednje vrijeme gleda s osobitim zanimanjem. Poglavito je važnost integracije ovog dijela Europe došla do izražaja nakon pokretanja ruske agresije na Ukrajinu, koja je u neku ruku bila otrježnjenje u smislu potrebe što skorije izgradnje političkog, ali i sigurnosnog kišobrana na Balkanu.
No, prečica nema, zemlje ovog dijela Europe, uključujući BiH, čekaju obveze koje su postavljene u okviru izvješća Europske komisije. Dodatno je otežavajuća okolnost za BiH činjenica da je potrebno znatno više političke volje u odnosu na zemlje okruženja, no domaći dogovor, a to je jasno poručeno i ovih dana, nema alternativu.
Ono što Bosni i Hercegovini ide u korist je činjenica da je jedan od triju konstitutivnih naroda, onaj hrvatski, već u neku ruku dio Europske unije te igra konstruktivnu ulogu u pomirenju suprotstavljenih koncepcija srpske i bošnjačke politike.
Svoju spremnost za aktivan rad na osiguravanju dijaloga hrvatski politički predstavnici pokazuju i kroz institucije zakonodavne i izvršne vlasti, a upravo je tijekom sastanka s Kallas predsjedateljica Vijeća ministara Borjana Krišto upoznala visoku povjerenicu s potrebom stabilizacije unutarnjih političkih i institucionalnih prilika koje će biti proizvod dijaloga i zajedničkog dogovora predstavnika sva tri konstitutivna naroda, posebno o ključnim pitanjima.
Uz sve aktualne izazove, institucije Bosne i Hercegovine pokazale su da mogu praviti reforme i nužne iskorake na svom europskom putu. Sva otvorena pitanja koja postoje trebaju biti produkt domaćeg dogovora koji će biti potvrda naše demokratske zrelosti. Predsjedateljica Krišto i visoka povjerenica Kallas složile su se da Bosna i Hercegovina već pripada Europi i da je potrebno svega nekoliko koraka da BiH napravi nove pomake na europskom putu koji mogu doprinijeti ukupnoj stabilizaciji prilika.
Takva poruka ohrabruje i pokazuje kako je BiH zaista na samom pragu početka pregovora s Europskom unijom te je potrebno nešto političke volje i zrelosti kako bi se usvojilo nekoliko preostalih zakonskih rješenje, imenovalo pregovarača te krenulo u sazivanje prve Međuvladine konferencije.
Interes i BiH i EU
Otvaranje pregovora do sredine ove godine bilo bi ne samo u interesu BiH već i Europske unije koja bi, uvažavajući specifičnosti koje su produkt ustavnog uređenja BiH, tako imala mogućnosti lakšeg usmjeravanja unutarnjih političkih procesa u BiH, snažno vežući zemlju uz sebe te tako osnažujući vlastitu sigurnosnu arhitekturu u ovom dijelu Starog kontinenta.
Za Bosnu i Hercegovinu otvaranje pregovora nužno dovodi do relaksiranja unutarnjih prilika, što kao produkt ima i lakše ispunjavanje reformi, a nagrada dolazi u obliku izdašnijih financijskih sredstava, pogotovo onih iz IPA III mehanizma koji je, kao što je poznato, konkurentniji u smislu da nagrađuje države koje rade više na ispunjavanju reformi. Velika politička kriza kojoj svjedočimo posljednjih tjedana zaista je jedan opterećujući čimbenik koji vuče BiH natrag, ne dopuštajući joj napraviti iskorak nužan za otvaranja pregovora, te je stoga od izrazitog značaja čuti poruke prvih ljudi Europske unije kako je europski put BiH neupitan.
TAGOVI: |
Vaše ime | |
Komentar | |