Banke u BiH – rast dobiti, bez pada kamata

Datum objave: 31.03.2025   Broj čitanja: 433
U 2023. godini bankarski sektor u BiH ostvario je rekordnu neto dobit od 847 milijuna KM.
Banke u BiH – rast dobiti, bez pada kamata

Europska središnja banka (ECB) po peti put zaredom snizila je kamatne stope za 0,25 postotnih bodova u pokušaju poticanja gospodarske aktivnosti u Europi. Odluka dolazi nakon razdoblja snažnog rasta kamata i predstavlja novi korak u strategiji dezinflacije.

S druge strane, banke u Bosni i Hercegovini ne prate ovaj trend – kamatne stope ostaju visoke unatoč rekordnim dobicima sektora iz godine u godinu, prenose Nezavisne novine.

Smanjenje ključnih kamatnih stopa
Upravno vijeće ECB-a odlučilo je sniziti tri ključne kamatne stope za 25 baznih bodova. "Konkretno, odluka o smanjenju stope olakšice za depozite – stope kroz koju Upravni savjet upravlja monetarnom politikom – temelji se na ažuriranoj procjeni inflacijskih izgleda, dinamike temeljne inflacije i učinkovitosti transmisije monetarne politike", poručili su iz ECB-a.

U 2023. godini bankarski sektor u BiH ostvario je rekordnu neto dobit od 847 milijuna KM. Prema podacima Agencije za bankarstvo RS-a, u tom entitetu ostvarena je dobit od 247 milijuna KM – 31 % više nego u prethodnoj godini. U Federaciji BiH dobit je iznosila 599,8 milijuna KM, što je rast od 43,2 %.

Ekonomist Igor Gavran smatra da unatoč tome što samo krediti vezani uz referentne europske kamatne stope imaju obvezu pada kamata, očito je da promjene u ECB-u utječu na cjelokupno europsko tržište, pa tako i BiH.

"Međutim, ključni razlog za smanjenje kamatnih stopa u BiH postoji i ranije, a to je jednostavna činjenica da one ne odražavaju realne tržišne uvjete. Sve to potvrđuju enormne dobiti banaka u BiH i ekstraprofit koji ostvaruju na račun građana i gospodarstva", naglašava Gavran.

Ističe da su kamate na štednju sramotno niske te poziva regulatora da intervenira – bilo kroz ograničenje cijena usluga ili dodatno oporezivanje profita banaka. "Trenutno stanje štetno je za ekonomiju i izaziva odliv novca iz zemlje, jer su banke uglavnom u stranom vlasništvu", dodaje.

Mlinarević: Banke koriste potražnju i izbjegavaju rizik
Profesor Predrag Mlinarević s Ekonomskog fakulteta u Istočnom Sarajevu smatra da je ECB nakon borbe s inflacijom krenula u smanjivanje kamatne stope, što je imalo utjecaja na fleksibilne stope u BiH vezane uz Euribor.

Međutim, banke u BiH zadržavaju visoke kamatne marže, iskorištavajući visoku potražnju za kreditima, osobito nenamjenskim i potrošačkim. Nisu spremne preuzeti dio rizika ni kroz povoljnije kredite gospodarstvu", kaže Mlinarević.

Dodaje da je tržište u BiH poremećeno i da se može govoriti o prešutnom dogovoru među bankama o visini kamata. "Prostor za snižavanje stopa svakako postoji, jer je udio nenaplativih kredita nizak, što ukazuje na manji kreditni rizik", zaključuje.

Vaše ime
Komentar
 
Hvala na komentaru.
Vaš komentar će biti pregledan od strane administratora.
    Sva prava pridržana  ©  GRUDE.COM  2006-2025
    Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

    Dizajn i programiranje: AVE-STUDIO