Iz Imotske krajine koja je nedavno proglašena dijelom ugledne UNESCO-ove obitelji geo-parkova stižu kadrovi bezbrojnih ilegalnih odlagališta smeća. Na njih svakodnevno upozoravaju i građani. Čuvari prirode poslali su prijave, ali reakcije zasad nema.
Ilegalna odlagališta otpada razasuta su poljima i jezerima Imotske krajine.
Primijetili su ih i strani gosti pa su u najnovijim istraživanjima, koje je objavio Institut za turizam, naglašeni kao naš velik problem i sramota.
Velik problem i sramota
- Još je veća opasnost onoga dijela kojega ne vidimo, a tu prvenstveno mislim na pogubni utjecaj i veliku opasnost na podzemne vode jer - nemojmo zaboraviti da smo mi u Dalmaciji na krškom tlu i sav taj otpad lagano prolazi u podzemlje i utječe na podzemne vode, govori Domagoj Lažeta, ravnatelj Javne ustanove More i krš.
Tomas istraživanja Instituta za turizam upozoravaju da su sveprisutni deponiji smeća postali itekako primjetni, javlja HRT
- Toliko se trudimo da našu destinaciju prikažemo onakvom kakva je i onda nam netko kaže: "Sve je to super, ali imate hrpe smeća uz cestu prema Sinju, Imotskom". Najviše je pritužbi od planinara i ljudi koji šeću kroz polja, odjednom osvanu frižideri, šuta, govori Ivana Vladović, direktorica TZ-a Splitsko-dalmatinske županije.
Građani šalju dokaze pa pitamo za proceduru.
- Na svaku dojavu naš čuvar prirode će izići na teren, sastaviti zapisnik, evidentirat će stanje, određena je procedura da sve ide državnom inspektoratu, posebno inspekciji zaštite okoliša i jedinicama lokalne samouprave koje imaju zakonsku obvezu skrbi o ilegalnom otpadu, pojašnjava Lažeta.
Ako se procedura zna, nejasno je i zabrinjavajuće zašto se ne provodi, zašto inspekcije miruju dok svakim danom gomile smeća zatrpavaju Dalmatinsku zagoru.
FOTO: Ilustracija
Vaše ime | |
Komentar | |