Psihološkki triler Konklava o intrigama i tajnama iza zatvorenih vrata Vatikana imao je najviše nominacija za nagradu BAFTA, točnije njih 12. To se i ostvarilo u najvažnijoj kategoriji, onoj za najbolji film, a Konklava je ujedno dobila nagradu za najbolji britanski film, najbolji adaptirani scenarij i najbolju montažu.
Politički triler iz 2024. koji je režirao Edward Berger i napisao Peter Straughan, temeljen je na romanu Roberta Harrisa iz 2016. U filmu glume Ralph Fiennes, Stanley Tucci, John Lithgow, Sergio Castellitto i Isabella Rossellini. Film je i među kandidatima za Oscara.
Film Konklava kroz napetu radnju donosi spoj misterije, rituala, tradicije, ali ponajviše politike unutar procesa izbora pape. Središnja tema filma je napetost među najvišim dužnosnicima Katoličke crkve, podijeljenima između zahtjeva vjere i želje za moćnom pozicijom. Film prikazuje tihe razgovore u vatikanskim hodnicima i suptilne političke igre iza zatvorenih vrata, u kojima je bilo kakvo sudjelovanje siguran put prema diskvalifikaciji.
Kad papa iznenada premine, članovi Kardinalskog zbora okupljaju se u Vatikanu kako bi izabrali nasljednika. Unutar zatvorenih vrata Sikstinske kapele kardinali iz cijelog svijeta bore se za najmoćniju poziciju unutar Crkve, kroz ritual koji se prakticira stoljećima. Kardinal Lawrence (Ralph Fiennes) zadužen je za ovu ključnu konklavu. Među kandidatima se ističu kardinali Bellini, Trembley, Tedesco i Adeyemi, koji bi mogao postati prvi afrički papa u povijesti.
Svatko od njih krije vlastite ambicije, ali i tajne koje bi im mogle uništiti šanse za izbor. Kako šokantne istine izlaze na vidjelo, a političke igre preuzimaju kontrolu, Lawrence se suočava sa sve većim sumnjama u svoju vjeru i svrhu. Kada otkrije da je i pokojni papa skrivao mračne tajne, suočava se s nezamislivim otkrićem koje će promijeniti sve.
Međutim, Konklava se suočava s kritikama unutar crkvenih krugova. Američki biskup Robert Barron, osnivač katoličkog medijskog servisa Word on Fire i jedan od najpraćenijih katolika na društvenim mrežama, upozorio je svoje pratitelje na platformi X da "bježe od ovog filma što je brže moguće".
Optužio je da film promovira "progresivne parole o raznolikosti, inkluziji i ravnodušnosti prema doktrini" te da prikazuje crkvenu hijerarhiju kao "gnijezdo ambicije, korupcije i očajničkog egoizma", dok konzervativce karakterizira kao "ksenofobične ekstremiste", a liberale kao "samovažne spletkaroše".
Steven P. Millies, direktor Bernardin Centra na Katoličkom teološkom sveučilištu u Chicagu, ističe da je filmski prikaz procesa potvrđen svjedočanstvima kardinala koji su sudjelovali u konklavama. "Konklava je politički događaj u najboljem smislu te riječi - promišljena, čak i molitvena rasprava o budućnosti zajednice", izjavio je za CNN.
CNN piše da film Konklava nastoji biti što realističniji. Harris je za pisanje romana dobio savjete od engleskog kardinala Cormaca Murphyja O’Connora, koji je sudjelovao u konklavama 2005. i 2013. godine. Scenarist Peter Straughan i filmska ekipa imali su priliku obići Sikstinsku kapelu u privatnom obilasku.
TAGOVI: |
Vaše ime | |
Komentar | |