Četiri mjeseca nakon razornih poplava i klizišta u Donjoj Jablanici, prizori apokalipse stoje kao podsjetnik.
Razrušene kuće, blato, otpad i natpisi protiv vlasti, te vijenci s crvenim, bijelim, plavim... svjedoče o tragediji koja je odnijela 19 života. Mještani i dalje žive u strahu jer se čekaju rezultati istraživanja stručnjaka, a nakon toga će se utvrditi sigurnost područja, odnosno
Jedan od ključnih uzroka tragedije, kako navode mještani, je kamenolom iznad naselja, koji je 23 godine nelegalno eksploatirao granit bez odgovarajuće koncesije. Vlasnik kamenoloma, Dženan Honđo, bio je u fokusu kritika zbog kamena koji se s kamenoloma spustio u naselje, a što je, prema tvrdnjama lokalnog stanovništva i aktivista, dodatno pogoršalo posljedice poplava.
Lavina kamenja i vode s okolnih planina sručila se na kuće u Donjoj Jablanici, sravnivši sve pred sobom. Premijer Federacije BiH Nermin Nikšić izjavio je kako "u Donjoj Jablanici ne bi bilo žrtava da nije bilo kamenoloma". Tužiteljstvo Hercegovačko-neretvanske županije otvorilo je istragu, no rezultati još nisu poznati.
Poznato je samo da je Honđo nedostupan institucijama u BiH, a da to organe i nije previše briga jer ga praktički nitko ne spominje. SDA pak koja je Honđu i slične njemu promovirala i davala im dozvole nakon poplava se vratila na vlast u Jablanici, i valjda to dovoljno govori i o nama.
"Ljude nije ubila samo priroda, već i sustav koji je omogućio ilegalne aktivnosti lokalnih tajkuna", izjavio je Adi Selman, aktivist pokreta "Karton revolucija", i valja na nju podsjetiti.
Jer od Donje Jablanice i prekrasnog hercegovačkog krajolika ne osta ništa.
Herc.info
Foto:Klix
Vaše ime | |
Komentar | |