NATO i Ukrajina planiraju održati hitne razgovore u utorak, nakon što je Rusija izvršila napad eksperimentalnom hipersoničnom balističkom raketom Orešnik na vojni objekt u središnjem ukrajinskom gradu Dnjipru. Ovaj događaj označava novu eskalaciju rata, za koji je poljski premijer Donald Tusk izjavio da "ulazi u odlučujuću fazu" i "poprima vrlo dramatične razmjere".
Ruski predsjednik Vladimir Putin jučer je u televizijskom obraćanju izjavio da je raketni napad bio odgovor na korištenje dalekometnih projektila u Ukrajini, koje su osigurali SAD i Velika Britanija. Putin je također ustvrdio da "nitko u svijetu nema takvo oružje" te da zapadni protuzračni sustavi neće moći zaustaviti novu raketu. Dodao je kako će se testiranje rakete nastaviti, "uključujući u borbenim uvjetima, ovisno o situaciji i prirodi sigurnosnih prijetnji za Rusiju". Također je naglasio da je "na raspolaganju zaliha takvih sustava spremnih za upotrebu".
Na konferenciji za novinare u Kijevu, češki ministar vanjskih poslova Jan Lipavský opisao je raketni napad u četvrtak kao "eskalacijski potez i pokušaj ruskog diktatora da zastraši stanovništvo Ukrajine i Europe". Lipavský je također izrazio podršku isporuci nužnih protuzračnih sustava kako bi se zaštitili ukrajinski civili od "gnusnih napada" Rusije te naglasio kako Češka neće postavljati ograničenja na korištenje svog oružja i opreme koje isporučuje Ukrajini.
S druge strane, mađarski premijer Viktor Orbán sugerirao je da je upotreba oružja koje je isporučio SAD vjerojatno uključivala izravno američko sudjelovanje. Govoreći na državnom radiju, rekao je: "Postoji snažna pretpostavka... da se ti projektili ne mogu voditi bez pomoći američkog osoblja."
Orbán, koji je u EU poznat kao najbliži saveznik Rusije, također je upozorio na podcjenjivanje ruskih odgovora, istaknuvši nedavne promjene u ruskoj doktrini nuklearnog raspoređivanja kao nešto što ne treba odbaciti kao "blef".
Vaše ime | |
Komentar | |