U Nadbiskupijskom pastoralnom institutu u Zagrebu ovih je dana predstavljena knjiga “Poginuli, nasilno odvedeni i nestali u Domovinskom ratu, Bugojno 1991. – 1996.”, autora Josipa Kalaice.
Treća je to knjiga ovog autora koga govori o stradanju i zločinima nad hrvatskim pukom Bugojna. Pored brojnih uzvanika promociji su nazočili i dr. sc. Gordan Grlić-Radman, ministar vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske, Žana Čorić izaslanica Zvonka Milasa, državnog tajnika Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske koji je pripomogao tiskanje knjige, Dijana Strujić, predsjednica Udruge obitelji poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Bugojna, Ante Beljo, predsjednik Hrvatskog žrtvoslovnog društva i ravnatelj Nacionalnog Dušobrižništva za Hrvate u inozemstvu vlč. dr. Tomislav Markić, kao i župnik župe sv. Ante Padovanskog u Bugojnu fra Nikica Vujica.
Pisma potpore uputili su i Ljiljana Alvir, predsjednica Saveza udruga obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja i civila Republike Hrvatske te. prof. dr. sc. Dragan Primorac, znanstvenik, forenzičar i patolog te brojni drugi predstavnici civilne, crkvene i političke vlasti i institucija svih razina iz BiH i Republike Hrvatske.
Na promociju u Zagrebu Hrvati Bugojna podsjetili su da je ove godine obilježena 31. obljetnica stradanja i progona Hrvata u Bugojnu, te da više od tri desetljeća obitelji žrtava Bugojna čekaju odgovore i traže pravdu. Tijekom Domovinskog rata poginula su, preminula i nasilno odvedena 342 branitelja i civila, preko dvije tisuće zarobljenih prošlo je logore Armije BiH, a prognano je preko 15 tisuća Hrvata, podatci su na koje podsjeća i knjiga autora Josipa Kalaice. Kalvarija hrvatskog puka Bugojna sažeta je u mnoštvo podataka i činjenica o razornoj snazi zla koje je u proteklom ratu pogodila Hrvate Bugojna.
. Knjiga donosi mnoštvo dokumenata koji su ujedno i dokazi zločina i ima nemjerljivu vrijednost u autentičnom kazivanju i argumentiranom svjedočenju činjenica. Naglasili su i promotori; prof. Josipa Ćorić-Kalaica; prof. dr. sc. Zdenko Klepić, koji je uz prof.dr.cs. Ivu Lučića potpisuje recenziju sve tri knjige. O knjizi su govorili i dr. sc. Hrvoje Mandić i u ime autora Josipa Kalaice, njegova kći Josipa, kao i arhitekt i hrvatski pjesnik Zdenko Antunović koji je ujedno bio i moderator prezentacije. Životopis autora Josipa Kalaice pročitala je psihologinja Jelen Strujić, kćerka Dijane i Mihovila-Miće Strujića, jednog iz skupine „Nasilno odvedenih i
nestalih Hrvata Bugojna“ u kojem je navedeno da Josip Kalaica u sukobu s Armijom BiH biva zarobljen 23. srpnja 1993. godine. Razmijenjen je 19. ožujka 1994. godine poslije 239 dana s preostalih 293 zatočenika iz zloglasnog logora NK Iskra „Stadion“.
Posebice je bilo emotivno svjedočenje prof. Josipe Ćorić-Kalaica (kćeri Josipa Kalaice), koja u danima, mjesecima i godinama u kojima je odrastala pronalazila snagu govoriti o očevima koji su imali snage braniti i podnositi žrtvu za svoje obitelji.Fra Nikica se u kratkom obraćanju obratio nazočnim Bugojancima, svojim vjernicima porukom zajedništva i očuvanja stoljetnih ognjišta.
Ministar Gordan Grlić-Radman je ukazao na dužnost pronaći preostale nestale osobe, dostojanstveno ih pokopati i osigurati kažnjavanje svih odgovornih za počinjene zločine, uključujući njihove nalogodavce. Naglasio je i da su Hrvati Bugojna, unatoč svim povijesnim izazovima, uspjeli su očuvati svoj identitet, te da će im u tome Vlada RH nastaviti pružati podršku Hrvatima u BiH kroz projekte prekogranične suradnje uključivo i nacionalna sredstva i fondove Europske unije.
Uz zahvalnost autoru Josipu Kalaici i svima koji su pomogli da ove knjige, ova vrijedna dokumentacijska djela, koja oslikavaju svu patnju i bol i stradanje hrvatskog puka Bugojna i ljude koji su imali hrabrosti svoju zemlju voljeti, najavljen je i skori izlazak nove autorove knjige „Porušeni katolički sakralni objekti bugojanskih župa od 1992. do 1997. godine“.
Promocija knjige “Poginuli, nasilno odvedeni i nestali u Domovinskom ratu, Bugojno 1991. – 1996.“ u Zagrebu bila je prigoda i za susrete bugojanskih Hrvata koji žive u Zagrebu i okolici. Susret je započeo Misnim slavljem u Bogoslužnom prostoru bl. Alojzija Stepinca, koji je predvodio preč. Miroslav Martinjak, u koncelebraciji s rektorom zagrebačke katedrale mons. Zlatkom Korenom, župnikom župe sv. Ante Padovanskog u Bugojnu fra Nikicom Vujicom te župnim vikarom u župama Tijela Kristova u Sopotu i sv. Mateja apostola i evanđelista u Dugavama vlč. Petrom Belinom. Održana je I skupština Kluba Bugojanaca na čijem je čelu Dragan Lučić i prijatelja grada Bugojna u Zagrebu. Promocija knjige kao i druženja koja su je pratila bila su obojena emocijama, istrajnošću u borbi za pravdu i istinu kao i zajedništvu.
Vaše ime | |
Komentar | |