Vraćamo se na normalno vrijeme, evo kako prilagoditi organizam na zimsko računanje

Datum objave: 25.10.2024   Broj čitanja: 3533
Iako je Europska komisija 2018. godine predložila ukidanje sezonskog pomicanja sata, taj prijedlog još nije implementiran.
Vraćamo se na normalno vrijeme, evo kako prilagoditi organizam na zimsko računanje


U noći sa subote na nedjelju, 26. na 27. listopada, prelazimo na zimsko računanje vremena, zbog čega će se u 3 sata ujutro kazaljke vratiti za jedan sat unatrag. Ovo donosi sat više sna, no tijelu će trebati nekoliko dana da se prilagodi. Promjena vremena može izazvati pospanost i umor tijekom dana, pa stručnjaci savjetuju postepenu prilagodbu, uključujući odlazak na počinak ranije.


Normalno ili standardno računanje vremena odnosi se na zimsko računanje vremena, odnosno na prirodni ciklus koji se usklađuje s prirodnim izlaskom i zalaskom sunca. U ovom sustavu, kazaljke sata nisu pomaknute, i vrijeme prati prirodni bioritam čovjeka kroz godišnja doba, sa svjetlom u jutarnjim i tamom u večernjim satima.

 

Podsjetimo, praksa ljetnog računanja vremena potječe iz Prvog svjetskog rata kad su Njemačka i nekoliko drugih zemalja uvele pomicanje sata kako bi uštedjele na električnoj energiji. Od tada se praksa proširila globalno, iako su mnoge zemlje između dvaju ratova, pa i tijekom naftne krize 1973. godine, preispitivale njezinu važnost.

Iako je Europska komisija 2018. godine predložila ukidanje sezonskog pomicanja sata, taj prijedlog još nije implementiran. Kazaljke na mobitelima i računalima automatski će se pomaknuti, ali ručni satovi i dalje zahtijevaju prilagodbu.

Kako biste se u noći prelaska na zimsko računanje vremena što bolje odmorili, evo nekoliko savjeta koji će vam pomoći da maksimalno iskoristite dodatni sat sna:

  1. Otiđite ranije na spavanje: Iako dobivamo sat više, odlazak u krevet malo ranije omogućit će vašem tijelu bolju prilagodbu promjeni. Pokušajte se smiriti barem pola sata prije spavanja.

  2. Smanjite upotrebu ekrana: Plavo svjetlo iz ekrana može odgoditi proizvodnju melatonina, hormona koji potiče san. Zato se sat vremena prije odlaska u krevet odmaknite od mobitela, računala i televizora.

  3. Izbjegavajte teške obroke i kofein: Pojedite laganu večeru barem dva sata prije spavanja i izbjegavajte kofein popodne kako biste lakše zaspali i odmorili se.

  4. Stvorite umirujuću atmosferu: Ugasite jaka svjetla i pustite laganu glazbu ili meditirajte kako biste opustili um i tijelo.

  5. Neka prostorija bude prozračna i ugodne temperature: Svježi zrak i niža temperatura u sobi poboljšavaju kvalitetu sna.

Ovako pripremljeni, ujutro ćete se probuditi osvježeni i spremni za novi dan, koristeći dodatni sat sna kako bi se tijelo bolje prilagodilo na zimski ritam, prenosi Herc.info.

Vaše ime
Komentar
 
Hvala na komentaru.
Vaš komentar će biti pregledan od strane administratora.
    Sva prava pridržana  ©  GRUDE.COM  2006-2025
    Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

    Dizajn i programiranje: AVE-STUDIO