FOTO: Vratimo djeci djetinjstvo, poruka je iz Gruda! Sjajne predavačice u Grudama objasnile problematiku

Datum objave: 04.10.2024   Broj čitanja: 3149
Danas, više nego ikad, suočavamo se s izazovima koje ubrzani tempo života donosi za rast i razvoj naše djece.
FOTO: Vratimo djeci djetinjstvo, poruka je iz Gruda! Sjajne predavačice u Grudama objasnile problematiku


U Grudama je održano edukativno predavanje pod nazivom “Vratimo djeci djetinjstvo: Zdrave navike za cijelu obitelj”.


Predavači su bili: prim.dr. Željka Bilinovac, pedijatar-endokrinolog i dijabetolog – SKB Mostar i Ivana Granić Galić, specijalistica kliničke psihologije – SKB Mostar.


Moderatorica programa bila je Ana Bandić, magistra psihologije.


Organizator događaja bio je Dom zdravlja Grude, a suorganizator “KD A. B. Šimić” Grude.


- Često se susrećemo s tim da se roditeljima danas servira jako puno informacija. Društvene mreže su prepune svega i svačega. I u svemu tome je jako teško izdvojiti ono što je korisno i ono što je bitno. Zato smo danas ovdje da na neki način pokušamo objasniti neke pojave, da bar na neki način također vi kao roditelji pokušate sebi neke stvari objasniti, posložiti u glavama i da znate koji su neki od od idućih koraka - kazala je u uvodu magistra psihologije Ana Bandić.


Riječ je prvo imala prim. dr. Željka Bilinovac.

 
- Danas, više nego ikad, suočavamo se s izazovima koje ubrzani tempo života donosi za rast i razvoj naše djece. Uravnotežena prehrana, dovoljno tjelesne aktivnosti na otvorenom i kvalitetan san ključni su preduvjeti za zdravo djetinjstvo i normalan razvoj. Nažalost, pretjerana upotreba ekrana, smanjena fizička aktivnost i nepravilna prehrana postaju sve učestaliji problemi s kojima se suočavamo.


Važno je da djeca konzumiraju četiri do pet obroka dnevno, uključujući cjelovite žitarice, voće, povrće, mliječne proizvode, meso i ribu, kako bi se osigurao pravilan unos nutrijenata i održala stabilna razina šećera u krvi. Osim toga, unos vitamina D3 izlaganjem suncu ili kroz suplementaciju, ključan je za prevenciju brojnih autoimunih bolesti i pravilno funkcioniranje organizma. Posebno je važno da djeca doručkuju, jer taj obrok ima ključnu ulogu u održavanju energije i koncentracije tijekom dana.


Naši stari, iako nisu znali znanstvene osnove, živjeli su na način koji im je osiguravao zdraviji i aktivniji život. Stoga se trebamo vratiti jednostavnijim, ali provjerenim vrijednostima: potaknuti djecu da provode više vremena vani, manje pred ekranima, i da se hrane raznovrsno i kvalitetno. Ako svi zajedno, kao roditelji i zajednica, uložimo trud u ove aspekte, možemo našoj djeci osigurati sretnije i zdravije djetinjstvo - poručila je dr. Bilinovac, prenosi Grude.com.


Nakon nje riječ je dobila Ivana Granić Galić.

 
Psihologinja je istaknula važnost postavljanja jasnih granica u suvremenom roditeljstvu, naglašavajući kako prekomjerno vrijeme pred ekranima ozbiljno šteti dječjem razvoju. "Previše vremena uz ekrane, bilo da se radi o televiziji, računalima, tabletima ili mobitelima, izravno utječe na socijalne, emocionalne i kognitivne vještine djece," naglasila je. "Djeca koja provode previše vremena uz tehnologiju sve su više izložena problemima poput manjka koncentracije, smanjene empatije, te poteškoća u razvijanju kreativnih i socijalnih vještina."


Psihologinja je također ukazala na sve učestalije odgode djece na upisu u školu, koje su izravna posljedica neadekvatne pripreme za školske obaveze i nedostatka osnovnih razvojnih vještina. "Djeca danas imaju sve više poteškoća u prilagođavanju strukturi i disciplini koja se očekuje u školskom okruženju, upravo zato što su navikla na pasivnu zabavu pred ekranima. Manjak fizičke igre, interakcije s vršnjacima, i smanjeno vrijeme provedeno na otvorenom samo dodatno pridonose ovom problemu", navela je među ostalim.


Naglasila je kako je ključno da roditelji preuzmu odgovornost i pomognu djeci u uspostavljanju ravnoteže. "Djeca trebaju nas, roditelje, da ih vodimo, da im budemo uzor i da im pokažemo svijet koji ide dalje od digitalnog ekrana. Potrebno je ulagati u zajedničke aktivnosti, boravak u prirodi, društvene igre i vrijeme koje uključuje stvarne interakcije, jer upravo je to ono što stvara zdrave temelje za emocionalni i socijalni razvoj djeteta."


Granić Galić je zaključila s apelom roditeljima da se uključe, da budu prisutni i da zajedno s djecom grade svakodnevne rutine koje promoviraju zdrav način života, piše Grude.com. "Postavljanje granica i uključivanje djece u aktivnosti koje podržavaju njihov rast ključne su za njihov zdrav razvoj. Svako dijete zaslužuje priliku za sretno i zdravo djetinjstvo, a to počinje od nas odraslih, od načina na koji vodimo i podržavamo našu djecu."


Grude.com

 
Povezane vijesti: (FOTOGALERIJA) Predavanje: Vratimo djeci djetinjstvo

 

Vaše ime
Komentar
 
Hvala na komentaru.
Vaš komentar će biti pregledan od strane administratora.
    Sva prava pridržana  ©  GRUDE.COM  2006-2024
    Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

    Dizajn i programiranje: AVE-STUDIO