Koje promjene bi dobro došle modernom nogometu?

Datum objave: 11.10.2022   Broj čitanja: 2412
Nogomet je i ove godine najpopularniji sport na svijetu kojeg prate milijarde navijača, a iako su najvažnija natjecanja izuzetno atraktivna, još uvijek ima prostora za napredak po pitanju vođenja od strane Fife i Uefe.
Koje promjene bi dobro došle modernom nogometu?


Nema sporta u današnje vrijeme koji privlači više pažnje od nogometa, jer igra se u više od 200 zemalja članica Fife i procjenjuje se da ga prati između 3.5 i 4 milijarde ljudi, s tim da brojka postaje još veća za vrijeme Svjetskog prvenstva, koje je ove godine na rasporedu od 20. studenog do 18. prosinca u Kataru.

 

Svi znamo kako je nastao nogomet, još tamo iz drevnih igara igranih nogom prije nekoliko tisuća godina, da bi u Engleskoj u 19. stoljeću bila osmišljena moderna pravila koja su polako razvijana sve do danas.

 

Nogomet je u međuvremenu dobio penal, žute i crvene kartone te zaleđe, a u posljednje vrijeme momčadi su dobile pravo na pet zamjena, dok su u cijelu priču uključene gol tehnologija i video analiza spornih situacija, što bi se trebalo pobrinuti da utjecaj sudaca bude sveden na minimum. Također je napokon ukinuto i zastarjelo pravilo gola u gostima koji vrijedi više, u slučaju neriješenog rezultata.

 

Pa iako se na prvi pogled trenutno nogomet čini kao najpošteniji mogući sport koji je napravio značajan iskorak u odnosu na rukomet, vaterpolo pa čak i košarku, svejedno još ima ponešto mjesta za napredak, kako bismo zaista mogli uživati u ravnopravnim dvobojima u kojima pobjeđuje ekipa koja je bolja...

 

Ograničenje igračkog kadra bogatih klubova

 

Najveći problem modernog nogometa u ovom trenutku definitivno je nejednakost. Naime, postoje bogati klubovi koji imaju takav budžet da bez problema u svoje redove mogu dovesti koga kod požele i udarna momčad vrijedna im je više od milijardu eura. S druge strane, neki osrednji klub iz Hrvatske, Srbije ili Bosne i Hercegovine ima kadar vrijedan tisuću puta manje, tek nekoliko milijuna eura.

 

Mnogo se govorilo o uvođenju "salary capa", odnosno ograničenja budžeta koji bi moćni nogometni klubovi imali na raspolaganju za svoj igrački kadar, no zasad ne izgleda realno da nešto takvo zaživi.

 

Međutim, ono što Fifa svakako može je ograničiti broj igrača koje bogataši imaju na raspolaganju. To može elegantno učiniti uvođenjem zabrane posuđivanja nogometaša, što se poput pošasti raširilo Europom.

 

Pa tako klubovi poput Chelseaja imaju na plaći više od 50 nogometaša od kojih više od pola šalju na posudbe i time onemogućuju druge klubove da se s njima pojačaju, što utječe na ishod različitih natjecanja.

 

Kada bi se zabranile posudbe i ograničio broj igrača unutar momčadi na 25 do 30 igrača, to bi bilo optimalno da svatko ima širinu kadra dovoljnu za igranje utakmica dvaput tjednom, ali ne i da gomilanjem nogometaša utječe na opcije drugih klubova, beskrajnim kupovanjem mladih talenta od kojih mnogi na kraju propadnu.

 

U svakom slučaju, sportske kladionice u trenutnom odnosu snaga točno znaju koji klubovi su toliko moćni da će teško izgubiti utakmicu, no kada bi im se odredio limit broja igrača s ugovorom, tada bi svaka promašena kupovina imala posljedice i itekako bi bilo moguće da neki klub s manjim budžetom koji je pametno slagao momčad iskoči u prvi plan...

 

Srediti VAR i poboljšati tehnologiju

 

Što se samih pravila nogometne igre tiče, tu više nema previše zamjerki, nakon odbacivanja pravila gola u gostima i povećanja broja rezervi koje trener smije koristiti. Ostaje tek pitanje kažnjavanja igrača koji su nanijeli svojim startovima tešku ozljedu suparniku, što bi bilo pošteno da rezultira višemjesečnom suspenzijom.

 

A tu je i video tehnologija kao pomoć sucu, koja pokazuje brojne slabosti. Svjedočili smo fantastičnim golovima s dvadesetak metara, kada bi lopta sjela u rašlje, no poništenih zato što je eto netko stajao u zaleđu. Također se igranje ruke u kaznenom prostoru kažnjava pomoću VAR-a kad treba i ne treba, a da o povlačenju linija prilikom zaleđa ne govorimo.

 

Nogometu bi godilo kada bi se uvelo pravilo da ako "ofsajd" nije očit i potrebno je do besvijesti povlačiti linije da bi ga se dokazalo, da ne može biti naknadno dosuđen. Također bi se trebalo igranje ruke kažnjavati samo u ekstremnim situacijama, a i poništiti gol zbog nečeg što se dogodilo na drugoj strani igrališta na samom početku akcije apsolutno nema smisla.

 

To je smjer u kojem bi Fifina organizacija koja brine o nogometnim pravilima trebala ići, a ne bi bilo loše niti pojačati tehnologiju koju imamo na gol liniji pa da služi na cijelom igralištu i javlja sucu je li lopta izašla u aut i korner ili ipak nije.

 

Dakle, nogomet je zaista mnogo napredovao od vremena kada je golmanu bilo dozvoljeno beskonačno dugo držati loptu u rukama, a nije tada bilo čak ni sudačke nadoknade. No, to ne znači da omiljeni sport milijardi ljudi ne zaslužuje biti još bolji pa na tome treba nastaviti raditi i u budućnosti...

Vaše ime
Komentar
 
Hvala na komentaru.
Vaš komentar će biti pregledan od strane administratora.
  • Bristol13.10.2022 09:58 sati
    Npr. kažnjavati simuliranje crvenim kartonom..mislim da onda nebi nikome više palo na pamet simulirati..a ako gledamo opširinije dosta dobroga bi to pravilo donijelo..
Sva prava pridržana  ©  GRUDE.COM  2006-2024
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

Dizajn i programiranje: AVE-STUDIO