Mario Galić: Što je više oružja, to je manje plina za Europu...

Datum objave: 24.06.2022   Broj čitanja: 1879
Rusia je prepolovila isporuke plina Njemačkoj. Iako su to Rusi pravdali tehničkim razlozima (navodnim kašnjenjem vraćanja turbina s redovnog održavanja iz Siemensa), Berlin je odmah ustvrdio da se radi o političkom pritisku.
Mario Galić: Što je više oružja, to je manje plina za Europu...


Nije to bila laka odluka ni za Moskvu jer smanjenjem isporuka plina najvećem europskom kupcu ostaje bez milijardi eura - usprkos činjenici da će takav potez dodatno povećati cijenu plina, ali ne toliko da potpuno anulira gubitke uslijed drastičnog smanjenja sa 167 milijuna kubičnih metara dnevno na samo 67. Očigledno je Berlin učinio nešto što je dodatno naljutilo Moskvu. Ali nije se točno znalo što.


Ruska osveta zbog njemačkog oružja Ukrajini?

A onda je došla vijest da je Njemačka (konačno) Ukrajini isporučila sedam samovoznih haubica Panzerhaubitze 2000 (još pet dala je Nizozemska). Do isporuke je došlo nakon što su ukrajinske posade, nadamo se uspješno, prošle obuku u trajanju od 40 dana.

U isto vrijeme Berlin je prvi put objavio listu oružja i vojne opreme koju je isporučio Ukrajini te što namjerava isporučiti u budućnosti. Taj je potez objasnio tvrdnjom da se ugledao na druge saveznike, posebno SAD, koji redovito objavljuju takve vijesti. Zlobnici bi rekli da Berlin do sada nije objavljivao popis isporuka zato što nije imao što objaviti.

Na listi isporučenih oružja, osim već spomenutih haubica PzH 2000, tek se ističu laki raketni sustavi PZO (ispaljuju se s ramena vojnika) Stinger (500 primjeraka) i Strela (čak 2700). Stinger je sasvim sigurno dobrodošao Ukrajincima jer je odlično oružje protiv ruskih jurišnih aviona i helikoptera. No 9K32 Strela-2 je zastario sustav proizveden još u vrijeme SSSR-a. S njime si Ukrajinci neće puno pomoći. Na popisu je još i 900 protuoklopnih lansera Panzerfaust 3 i 3000 granata za njih.

Nijemci obećali i rakete koje mogu uništavati krstareće projektile

Međutim, njemačka je vlada objavila i popis namjeravanih isporuka s nedefinirani rokom (zlobnici bi rekli najvjerojatnije nakon okončanja rata). On je puno zanimljiviji. Tako se na njemu nalazi jedna bitnica raketnog sustava PZO, IRIS-T SLM.

Radi se o vrlo modernom sustavu sposobnom da, između ostalog, uništava krstareće projektile. Doduše, Ukrajinci trebaju barem desetak takvih sustava, ali bolje išta nego ništa. Na popisu su i tri višecijevna lansera raketa MARS II (identični američkim M270 MLRS, samo što su po licenci izrađeni u njemačkoj tvrtki Krauss-Maffei Wegmann).

Ista tvrtka izradila je i PZO samovozni topnički sustav Gepard, a kojih bi 30 trebalo završiti u Ukrajini. Kad je uveden u operativnu uporabu početkom sedamdesetih godina prošlog stoljeća, Gepard je bio u samom svjetskom vrhu. Naoružan s dva topa od 35 mm i krajnjeg dometa 6000 metara danas ga je bolje koristiti za gađanje ciljeva na zemlji nego u zraku. Tim prije jer je ukrajinska vojska od početka ruske agresije dobila desetke tisuća lakih raketnih sustava PZO. Loše strane Geparda su da je obuka za njega vrlo složena (naročito sustava za gađanje), a njemačko ministarstvo obrane je već objavilo da baš i nema puno granata za topove od 35 mm.

Na popisu budućih isporuka nalaze se i 54 oklopna transportera M113. Zanimljivo je da to zapravo nisu njemačka, već danska vozila, a na listi su završila samo zato što će Njemačka osigurati sredstva za konverziju, piše Mario Galić za Index.hr.

Vaše ime
Komentar
 
Hvala na komentaru.
Vaš komentar će biti pregledan od strane administratora.
    Sva prava pridržana  ©  GRUDE.COM  2006-2024
    Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

    Dizajn i programiranje: AVE-STUDIO