Tegobe mogu biti lakše ili teže, mogu trajati kraće (do nekoliko dana – akutni proljev) ili duže (kronični proljev), a oni najteži slučajevi dovode i do pojave sluzi i krvi u stolici, iritacije crijevne sluznice, groznice, gubitka težine i dehidracije, prenosi biramzdravlje.hr
Proljev, zapravo, sam po sebi nije bolest, već simptom poremećaja u probavnog sustava. Da bi se mogao učinkovito izliječiti, potrebno je prvo utvrditi o kojim se problemima radi i koji su njihovi uzroci.
Uzroci proljeva
Ovo su najčešći uzroci probavnih problema koje prati lakši ili teži proljev:
Trovanje hranom (bakterijska infekcija) najčešći krivac za proljev ljeti
Escherichia Coli – uzrokuje tzv. “putnički proljev”
Virusna zaraza
Bolesti probavnog sustava (Kronova bolest, IBS…)
Psihosomatski uzroci – stres, nervoza, anksioznost
Netolerancija ili alergija na određene namirnice
Pojačana konzumacija hrane i pića koja iritiraju probavu (alkohol, kava…)
Nuspojava određenih lijekova
Liječenje
Bez obzira na uzrok i težinu proljeva, dok tegobe traju, uvijek je dobro piti puno tekućine (vode ili blagog čaja). Organizam gubi puno vode, a s njom i važne soli i minerale (pogotovo kod dužih proljeva) te i njih treba nadoknađivati.
Dva su osnovna načina za smanjenje tegoba i liječenje proljeva – izbjegavanje (ili eliminacija) određenih namirnica i tvari, ili unošenje onih koji nam koriste. Sve ovisi o uzroku proljeva i individualnim potrebama našeg organizma. Posljednje možemo ustanoviti tako da pažljivo pratimo što smeta našoj probavi, a što joj pomaže, te prema tome usmjeravati daljnje liječenje.
Nažalost, puno stvari koje volimo moramo izbjegavati kad nas muči proljev. Neke od ovih namirnica i tvari mogu čak biti i glavni uzrok, a u svakom slučaju ih je dobro izbjegavati dok tegobe traju. To su:
Zdrave namirnice
Osim dvopeka, riže i posnog sira koji se najčešće koriste za smirivanje proljeva, mogu se uzimati i druge korisne namirnice. Acidofil kao prirodni probiotik može pomoći, a za nadoknadu izgubljene soli dobri su slani štapići. Od voća pomažu banane, kupine (same, u čaju ili soku) i sušene borovnice (u kombinaciji s jogurtom). Blagotvorna sredstva protiv proljeva posjeduju korijander, đumbir i menta, a dobro je i piti običnu ili mineralnu vodu s limunom.
Probiotici
Probiotici vraćaju prirodnu ravnotežu crijevnoj flori i ublažavaju većinu probavnih tegoba, pa tako i proljev. No, važno je imati na umu da oni djeluju postepeno i učinak se najčešće ne osjeća odmah.
Antispazmodici
Sredstva protiv grčenja trbuha (mebeverin, ulje od paprene metvice) mogu ublažiti proljev i popratne bolove, ali važno je imati na umu da mogu odvesti u drugi ekstrem i izazvati zatvor.
Silicijeva kiselina
Proizvodi koji sadrže koloidnu silicijevu kiselinu, kao što je Silicol®gel, pomažu pri svim probavnim tegobama, pa tako i kod proljeva, a umirujući učinak osjeća se trenutno. Gel oblaže stijenke probavnog sustava i poput magneta veže štetne sastojke za sebe, izbacujući ih iz organizma. Također, pri njegovoj primjeni nikakve nuspojave nisu poznate.
Zdravije psihičko stanje
Probava je usko vezana uz psihičko stanje, a svi smo zasigurno već osjetili trenutno stezanje, bolove i grčeve u trbuhu u stresnim životnim situacijama. Kako se ovo ne bi pretvorilo u trajno stanje i izazvalo ozbiljnije probleme u probavnom sustavu, važno je ublažavati stres na svakodnevnoj bazi. To možemo postići tjelovježbom, različitim relaksacijama ili psihoterapijom a u težim slučajevima možemo i razmisliti o ozbiljnijim promjenama stila života.
TAGOVI: |
Vaše ime | |
Komentar | |