Obožavala ih je Kleopatra, Grci i Rimljani, i uz maslinu, jedna je od najranijih kultiviranih biljaka. Prirodno rastu na Bliskom istoku i Mediteranu, gdje je klima topla, dani su sunčani i suhi veći dio godine. Smatramo ih pravom ljetnom namirnicom jer su u ovo doba godine zrele pa se mogu jesti svježe, piše Živim.hr.
Odlične su za trenutačno zadovoljavanje žudnje za slatkim, a istovremeno pružaju mnoge zdravstvene prednosti koje zahvaćaju različite sustave u tijelu, pa čak pomažu i u boljim seksualnim performansama.
Smokve su slatke, zasitne i vrlo hranjive. Prije nego što je šećer postao popularan, smokve su se obično koristile za zaslađivanje slastica. Danas, kada smo svjesniji negativnog utjecaja rafiniranog šećera na zdravlje, mnogi se vraćaju smokvama u potrazi za zdravijom alternativom šećeru. No one su daleko više od slatke zamjene za šećer. Dobar su izvor vitamina A, B1 i B2 te minerala poput mangana, kalija, željeza, kalcija i fosfora te posebice polifenola.
Možda najimpresivniji je udio kalcija koji je sušenim smokvama viši od udjela kalcija u jogurtu. Smokve su također izvanredan izvor vlakana, a znamo koliko su ona važna za naše zdravlje. Evo nekoliko zdravstvenih prednosti koje će vam donijeti njihova konzumacija.
Niži krvni tlak Jedan od uzroka nastanka visokog krvnog tlaka je i neravnoteža kalija uzrokovana konzumiranjem previše natrija i nedovoljno kalija. Smokve su bogate kalijem (oko 270 mg u sto grama svježeg ploda) i mogu pomoći vratiti ravnotežu natrija i kalija. Uz to, znatne količine vlakana koje se nalaze u njima pomoći će u eliminiranju viška natrija iz organizma. Stoga se savjetuje slane grickalice s visokim udjelom natrija zamijeniti s nekoliko smokvi.
Zdrava probava
Porcija od 100 g svježih smokvi, što je otprilike dvije, tri smokve, sadrži čak 2,9 g vlakana dok ista količina onih suhih daje čak 9,8 g vlakana. To ih čini saveznikom dobre probave i zdravlja crijevnog mikrobioma jer omekšavaju stolicu i povećavaju njen volumen što ubrzava prolazak kroz crijeva. Također, prehrambena vlakna djeluju povoljno na rast dobrih bakterija u crijevima te se smatraju odličnim prebiotikom, zato sjeckane smokve češće dodajte zobenoj kaši za doručak.
Povećana gustoća kostiju
Osim kalija smokve su dobar izvor kalcija, a oba minerala zajedno poboljšavaju gustoće kostiju, što može spriječiti osteoporozu. Uz kalij i kalcij, sadrže i fosfor za koji se zna da potiče stvaranje kostiju. Fosfor također može potaknuti regeneraciju kostiju nakon ozljede ili drugih vrsta oštećenja.
Niži kolesterol
Kada jedete hranu s visokim udjelom vlakana poput smokava, ona se probijaju kroz probavni sustav čisteći višak naslaga kolesterola, što je poželjno jer je taloženje kolesterola vrlo veliki rizični faktor za bolesti srca i moždani udar.
Zdravije srce
Neka su istraživanja pokazala i da smokve sadrže malo omega-3 masnih kiselina za koje se zna da smanjuju rizik od razvoja srčanih bolesti. Listovi smokve također imaju veliki blagotvoran učinak na razinu triglicerida, čije visoke razine također oštećuju jetru i kardiovaskularni sustav. Listovi smokve mogu se jesti sirovi, ali se najčešće suše i od njih se priprema čaj. Smatra se da čaj od lista smokve može trenutno smanjiti razinu triglicerida u krvi, ali i povećati osjetljivost na inzulin, smanjiti povišen tlak i spriječiti srčane probleme. Njezino lišće namočeno u vruću vodu idealan je napitak za liječenje respiratornih problema poput bronhitisa, astme i upale grla.
Prevencija raka
Poznata je i veza između povećane potrošnje vlakana i smanjenog rizika od raka, posebno raka debelog crijeva. Stručnjaci također vjeruju da smokve mogu pomoći u zaštiti od raka dojke kod žena u postmenopauzi. Smokve sadrže i antioksidanse koji također pomažu očuvati zdravlje stanica i spriječiti pojavu raka.
Znanost je otkrila da sadrže i karotenoide (poput luteina, zeaksantina, alfa i beta-karotena), fenole (poput galne i klorogenske kiseline koje su karakteristične za kavu), flavonoide (rutin i kvercetin) te antocijanine. Antioksidansa ima najviše u njihovoj kori. Slovensko istraživanje pokazalo je kako je druga berba bogatija antioksidansima, odnosno smokve u rujnu bogatije su ovim korisnim spojevima od onih koje dozrijevaju u srpnju.
TAGOVI: |
Vaše ime | |
Komentar | |