Naime, zbog nedostatka deviza uvoz sirove nafte nije bio redovit pa su spremnici benzinskih crpki često bili prazni. Zbog toga je 3. svibnja 1979. godine donesen zakon prema koje su se u određene dane mogli voziti samo automobili s parnim, odnosno neparnim registracijama.
- To je ljude jako pogodilo, pogotovo taksiste i ljude koji su imali svojih obaveza, koji su imali svoje obrte, svoje firme - rekao je Zdenko Šaban za RTL koji se dobro sjeća tih dana jer je svoga fiću mogao voziti samo u parne dane.
- Čak smo znali i kupovati i imati po dva auta, tako da smo se mogli služiti njima i odlaziti obavljati poslove svaki dan - prepričava Jelena Zvonarek.
Tada nije bilo problem samo gorivo nego se i na pojedine namirnice, poput kave, ulja ili deterdženta, čekalo u redovima.
O uštedama se i sada razmišlja jer je Europska komisija preporučila da se smanji potrošnja plina za 15 posto.
- Ono što se događalo osamdesetih polako već dolazi do izražaja sada, s tim da su ovdje problemi veći. Ono je bio kratkoročni sukob koji je brzo završio, a ovome sukobu se ne vidi kraja. Onaj koji će si moć' dozvoliti vožnju taj će se voziti, a onaj koji ne... Htjeli smo tržišnu ekonomiju, imamo je - rekao je energetski stručnjak Davor Štern.
Zbog ušteda na gorivu nekom se i posrećilo.
- Uf, moj šura se našao s onom susjedom koju je vozio, i zaljubili se i utekli, pa od nepara i para - na kraju ispao par...
Vaše ime | |
Komentar | |