USPJEŠNI GRUĐANIN - KARATE K’O IZ FILMOVA Ono što ste gledali na televiziji već godinu dana možete trenirati u Splitu

Datum objave: 19.12.2017   Broj čitanja: 3387
Donosimo vam priču o zanimljivom stilu karatea koji odnedavno ima i sportski klub u Splitu kojega vodi gruđanin Toni Majstorović.
USPJEŠNI GRUĐANIN - KARATE K’O IZ FILMOVA Ono što ste gledali na televiziji već godinu dana možete trenirati u Splitu

 

Mnoga djeca odrastajući na akcijskim filmovima požele makar na jedan dan biti Bruce Lee, Jackie Chan ili jednostavno Karate kid. Generacije djece koja su djetinjstvo imala 90-ih gutale su filmove s VHS-a prethodno navedenih ikona akcijskih filmova te još nezaboravnih Jean Claude van Dammea, Stevena Segala, Chucka Norrisa i ostalih. Takvi filmovi rezultirali su time da bi djeca nakon odgledanih ,”U zmajevu gnijezdu” ili eventualno nekom od niza Segalovih šund akcija, poželjela trenirati neki borilački sport, točnije vještinu. Svi ti filmovi, jednog dana kad odrastete (ili bar mislite da ste odrasli), nemaju istu draž kao što su imali u djetinjstvu, u jednom periodu posluže za prijelazno razdoblje iz kauča u krevet. Međutim, ponekad kad pogledate neku od akcija Jackie Chana ili velemajstora Bruce Lee-a probudi se u vama onaj “mali karatist” iz djetinjstva.

 

Ono što veže sve prethodno navedene je to da su oni u skoro svakom svom duelu koristili borilačke vještine u samoobrani. Tako je nastao i karate iz vještine TE, što bi u prijevodu s japanskog značilo prazna ruka. Prijevod naziva karate znači borba bez oružja ili doslovno prazna ruka (šaka). Karate kao vještina potekao je s japanskog otoka Okinawa-e, a ocem modernog karatea smatra se učitelj Gichin Funakoshi. Karate kao borilačka vještina broji čak šest stilova, a to su shotokan, uechi ryu, shito ryu, wado ryu, goju ryu i kyokushin. U Dalmaciji je najzastupljeniji shotokan karate, dok od prošle godine Split ima i kyokushin karate klub.


Povijest i značajke kyokushina

Kyokushin karate klub osnovan je 1. srpnja, 2016. godine, a njegov osnivač je Toni Majstorović. Razlika između kyokushina i ostalih karate stilova je u tome što je kyokushin karate borba punim kontaktom. Mnogi borci iz kyokushin karatea bili su uspješni u natjecanjima K1 i MMA. Jedan od najpoznatijih predstavnika kyokushina je Švicarac Andy Hug koji je 1996. godine osvojio K1. Zapažene uspjehe ostvarili su Brazilci Francisco Filho, Glaube Feitosa, te Australac Sam Greco, a u MMA George St. Pierre.

 

Osnivač ove vještine imao je zanimljiv život i biografiju, a njegovo ime je Masatutsu Oyama. Učitelj Oyama je svoj život posvetio razvoju kyokushina, te je prenosio samurajski kodeks na svoju vještinu. Ova vještina ima nekoliko zanimljivih ciljeva, a između ostalih tu su: ichi geki (doslovni prijevod s japanskog „smrt jednim udarcem“), poraziti 100 protivnika uzastopce, te Oyamin najpoznatiji citat:

 

„Treniraj više nego što spavaš i uspjet ćeš“.

Neki od promotora ove vještine bili su slavni glumci Sean Connery i Dolph Lundgren, te bivši južnoafrički predsjednik Nelson Mandela.



Početak Kyokoushina u Splitu

Za ovu vještinu zainteresirao nas je osnivač Kyokushin karate kluba “Split”, Toni Majstorović. Majstorović je dugi niz godina posvećen borilačkim vještinama, a isto tako i sportu. U njegovom sportskom životopisu možete pronaći niz osvojenih medalja i sudjelovanja na karate natjecanjima. Toni je za naš portal ispričao kako se pronašao u borilačkim vještinama, te kako mu je to, između ostalog, bio i poticaj da završi za magistra kineziologije na kineziološkom fakultetu u Splitu.

 

– Kao dijete doselio sam se iz Hercegovine, točnije Drinovaca, u splitski kvart Lokve i često bio na meti domaćih zbog naglaska. Tako mi se znalo događati da bi me djeca maltretirala ili kad bi igrali nogomet krali bi mi loptu ili je probušili. Tada sam trenirao nogomet koji i danas obožavam kao sport i htio sam postati nogometaš. Međutim presudio je moj otac koji se bavio u mladosti karateom, te me upisao na isti da se naučim braniti i podignem samopouzdanje. Nakon nekoliko treninga zavolio sam tu vještinu i odlučio joj se posvetiti, a djeca s početka priče više nisu bušila lopte. – kroz smijeh nam priča Majstorović.

 

Govori nam kako je kroz karate stekao mnogo prijatelja i da se u jednom periodu života bavio i kickboxingom.
– Kickboxingom sam se počeo baviti 2004. godine, a nastupao sam u formama, semi contactu i light contactu. Kasnije, 2007. godine prelazim trenirati u drugi klub za koji sam nastupao na Svjetskom kupu i prvenstvu Hrvatske u formama, semi contactu i light contactu. Kickboxingom sam se bavio sve do upisa na Kineziologiju 2008. godine. – kaže nam Majstorović.

 

Rad s djecom i odraslima

Danas je Majstorović magistar kineziologije i trener karatea u Kyokushin karate klubu. Posjetili smo ga na jednoj od lokacija gdje održava treninge, u novouređenoj dvorani u Ulici Ruđera Boškovića 18, gdje je klub premješten od 1. kolovoza ove godine. Klub organizira treninge i u dvorani OŠ Blatine-Škrape, a broje oko 60 članova djece i seniora. Prateći njegove treninge s djecom, nije nam promakla njegova posvećenost radu i energičnost kojom djeci približava sve čari ove borilačke vještine. Za sebe kaže da mu je u kickboxingu uvijek nedostajalo ono što karate ima, a to je hijerarhija i kategorizacija po pojasevima. Time želi istaknuti razliku između borilačke vještine i sporta, jer u borilačkim vještinama bitan je i onaj mentalni segment, tj. poštovanje prema drugima i poniznost. Toga, kaže, često nedostaje u borilačkim sportovima.

 

Treninzi kyokushina su prilagođeni djeci, odraslima i rekreaciji. Gledajući treninge primijetili smo kako i djeca uživaju u ovom sportu, koji kao primarnu ulogu ima razvoj samopouzdanja i karaktera kod djece. KKK SPLIT održava treninge za sve uzrasne kategorije (Kyokushin karate Cicibani / od 3- 7 godina , Kyokushin karate djeca 7 -13 godina , Kyokushin karate kadeti i juniori / 13 – 18 godina i Kyokushin seniori / 18 godina- 60 + ).

 

Također unutar kluba ima Karate&K1 Fitness program koji je namijenjen nježnijem spolu, gdje se uz motivirajuću glazbu u sigurnim uvjetima rade različiti treninzi iz Borilačkih vještina uz funkcionalne treninge snage.

 

Klub je kroz godinu dana postojanja sudjelovao na raznim turnirima s kojih su članovi stizali s pretežno zlatnim odličjima, a nisu izostala i druga i treća mjesta. U Splitu su u nekoliko navrata organizirali razne seminare u cilju popularizacije ovog sporta, a ove godine svoje vještine javno su prezentirali i ispred splitskog HNK tijekom humanitarne akcije “A di si ti?”, na kojoj su sudjelovali kao volonteri.

 

Za kraj nam je rekao kako mu je primarni cilj popularizirati ovu vještinu u Splitu, te djeci omogućiti kvalitetno druženje i bavljenje sportom u svome gradu, a mi vas pozivamo ako ste se pronašli u uvodu teksta da posjetite jedan od treninga Kyokushin karate kluba Split.

 

Grude.com/Dalmacijadanas.hr

 

USPJEŠNI GRUĐANIN - KARATE K’O IZ FILMOVA Ono što ste gledali na televiziji već godinu dana možete trenirati u Splitu
Vaše ime
Komentar
 
Hvala na komentaru.
Vaš komentar će biti pregledan od strane administratora.
    Sva prava pridržana  ©  GRUDE.COM  2006-2024
    Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

    Dizajn i programiranje: AVE-STUDIO