Gruđanke pružile dobar otpor Portugalkama

Datum objave: 17.10.2022   Broj čitanja: 1962
14 i 15.10.2022.g u portugalskom gradiću Sao Pedro do Sul su odigrane utakmice 2.kola EHF European cupa za rukometašice između domaćina, ekipe Academia Sao Pedro do Sul i HRK Grude.

Naša ekipa je iz Gruda krenula 11.10.2022g u 12 sati, a u svoje odredište , hotel Monte Rio , stigla 12.10.2022. u 02.00 sata ujutro po lokalnom vremenu. Putovalo se busom do Splita pa onda dva avionska leta (Split – München i München-Porto) i na kraju 2 sata busom od Porta do Sao Pedro do Sula. Bilo je to dugo i naporno putovanje, ali je proteklo bez ikakvih problema i kašnjenja.

Što se tiče sportskog dijela , o portugalskoj ekipi je bilo gotovo nemoguće naći bilo kakve video materijale iz ove sezone, tako da smo imali jako malo informacija. Znali smo da su u ovu sezonu ušli znatno pojačani i da su trenutno vodeća ekipa portugalskog prvenstva što dovoljno govori o njihovoj snazi. Znali smo i da su po godinama puno iskusnija ekipa od nas i ekipa u kojoj igra 5 brazilskih i 2 angolske igračice.

Prvo poluvrijeme prve utakmice je u stvari bilo i odlučujuće za ukupni ishod cijelog ovog dvomeča. Očigledno je bilo da su naše mlade cure utakmicu otvorile veoma nervozno i u grču tako da je već nakon minut i pol domaća ekipa, bodrena fanatičnom podrškom s tribina, vodila sa 3:0. Tek nakon našeg prvog gola počeli smo igrati malo otvorenije i sljedećih nekoliko minuta smo igrali gol za gol do rezultata 8:5 za domaću ekipu u 9.minuti. Nakon toga smo upali u crnu rupu jer je domaća ekipa u narednih 6 minuta napravila 6:0 i otišla na +9. Do kraja poluvremena je ta prednost narasla na 11 golova i bilo je jasno da je to nedostižna razlika.

U drugom poluvremenu naša ekipa je igrala puno opuštenije , bez nepotrebnog grča iz prvog dijela utakmice te pokazala dosta dobrih stvari. Na kraju utakmice je ostala razlika s poluvremena, što znači da je 2.poluvrijeme završeno neriješenim rezultatom, a konačni rezultat utakmice je bio 39:28 za portuglasku ekipu.

U drugoj utakmici su naše cure pokazale sasvim drugo lice i drugu igru. Bile su puno odlučnije, konkretnije i opasnije i u prvih 20-ak minuta u potpunosti parirale domaćoj ekipi koja je igrala u punom sastavu i veoma motivirana još većom podrškom gotovo pune dvorane. Odigrale su naše djevojke sjajno taj period igre. Ključni trenutak koji je prelomio utakmicu se dogodio u 22.minuti kada je rijetko viđenim, brutalnim startom domaća igračica Lutunu Shunu grubo faulirala našu najbolju igračicu Teodoru Petković. Iako je domaća igračica dobila izravni crveni karton za svoj start, taj događaj je veće posljedice imao za našu ekipu jer je izlaskom iz igre na neko vrijeme , Teodore Petković, domaća ekipa sa rezultata 10:10 otišla do poluvremena na razliku od 7 golova koliko je bilo na poluvremenu. U drugom poluvremenu su naše cure odigrale dobro i maksimalno odgovorno do samog kraja utakmice te uspjele smanjiti zaostatak na konačnih -4 (31:35).

Ukupno gledano , veoma kvalitetan protivnik koji je lider u neusporedivo jačoj ligi nego što je naša, naporno putovanje, mladost i neiskustvo naše ekipe, nepoznavanje protivnika, fanatično navijanje… sve je to činilo razliku koja je rezultatski bila nedohvatljiva za nas.

Na kraju možemo reći da je ovo bio dobar nastup naše ekipe na europskoj sceni te da smo jako zadovoljni jer smo ispunili svoje ciljeve: nagradili smo djevojke za odlične igre u domaćim natjecanjima jednim ovakvim putovanjem i nastupom, cure su stekle vrijedno iskustvo nastupa u europskim kupovima, ekipa je dala sve od sebe i tako pokazala naše realne mogućnosti , kako svake igračice pojedinačno tako i cijele ekipe i na kraju možda i najvažnije, vratili smo se živi i zdravi bez novih, težih ozljeda.

HRK Grude je na ovim utakmicama nastupila u sastavu (uz broj postignutih golova na obje utakmice zajedno):

Martina Šumelj 1, Matea Šumelj 9, Paula Miloš 1, Ivana Alpeza, Anja Boban, Teodora Petković 14, Mia Lugonjić 3, Lea Bošnjak 5, Ina Džidić, Milena Vujisić, Petra Sesar, Karla Lovrić 10, Josipa Zubac 3, Gabriela Rašić, Ana Vukoja, Jovana Ilić 12(3).

Sada se vraćamo domaćem prvenstvu i već ovog vikenda dočekujemo ekipu Ilidže na našem parketu.

Čestitke curama na prikazanoj igri borbenosti u Portugalu te puno sreće u nastavku BiH prvenstva.