Važne stvari o kojima trebate razmisliti prije kupovine na internetu

Datum objave: 16.09.2022   Broj čitanja: 5370
Internetska kupnja je revolucionirala maloprodaju, uglavnom nabolje, ali neke kupnje zahtijevaju više brige i pažnje od drugih.
Važne stvari o kojima trebate razmisliti prije kupovine na internetu


Postoje neke stvari na koje treba obratiti veliku pozornost, prije nego što krenete u ”online shopping”. Uz to, neke stvari je možda ipak bolje kupiti ”offline” nego ”online”, budući da postoje mnoge začkoljice, za koje možda ne znate. O kakvim se stvarima radi, pročitajte u nastavku!

 

Potrebna dužna pažnja

Da budemo jasni: ne kažemo da nikada ne biste trebali kupiti bilo koji od ovih predmeta online, samo da postoji povećana razina rizika uključena u neke od ovih kupnji. Mnogi od ovih rizika mogu se ublažiti pažnjom ili jednostavno suzdržavanjem od kupnje i trošenjem novca negdje drugdje. Najvažnija stvar koju morate zapamtiti kada bilo što kupujete online je da ako izgleda predobro da bi bilo istinito, vjerojatno jest, piše pcchip.hr

 

Dodaci prehrani i lijekovi

Industrija dodataka prehrani uglavnom je neregulirana. Dodaci prehrani uključuju vitamine i minerale, ali i formule za mršavljenje, proizvode namijenjene povećanju razine energije ili tablete i prahove, koji obećavaju poboljšanje seksualne izvedbe. Zahvaljujući zakonodavstvu donesenom 1994., američka Uprava za hranu i lijekove nije bila u mogućnosti adekvatno regulirati industriju, zbog nedostatka zahtjeva za testiranje. To znači da se proizvodi ne moraju testirati prije iznošenja na tržište, a proizvođači tih proizvoda mogu iznositi tvrdnje koje nisu nužno dokazane u kliničkom okruženju.

Priča je slična i u inozemstvu, plus priroda online kupnje omogućuje uvoz proizvoda iz inozemstva, često uz mali nadzor vlasti. Neki dodaci mogu biti lošiji od drugih, čak i ako vjerujete izvoru. Testovi koje je proveo ConsumerLab otkrili su probleme s tri od četiri dodatka spirulini, pri čemu je jedan uzorak bio kontaminiran olovom. Bilo je mnogo drugih izvješća o teškim metalima, salmoneli i otrovnim gljivicama koje se pojavljuju u dodacima prehrani. Čini se da je odgovor osigurati da vašu marku dodataka neovisno provjere ugledni laboratoriji.

Što se tiče medicine, online ljekarne postoje i pružaju vrijednu uslugu u svijetu nakon pandemije, ali trebali biste koristiti samo one u koje imate povjerenja. Ne kupujte na web-mjestima bez imena ili onima sa sjedištem u inozemstvu koje ste vidjeli u internetskim oglasima. Mnogi prodavači motivirani su pompom ili takozvanim ”hypeom”, kao što se moglo vidjeti u izvješćima iz prošlih nekolikog godina, kada su na internetu osvanula mnoga ”cjepiva” za Covid-19. Hype pokreće potražnju, a potražnja potiče zaradu. Iz tog razloga, uvijek se dobro informirajte prije nego što kupite neki proizvod, pogotovo kada se radi o lijekovima, cjepivima i sličnim preparatima.


Rabljena roba na web stranicama s malim brojem reklama

Facebook Marketplace je mrežna usluga, osmišljena za kupnju robe na lokalnoj razini, idealno licem u lice. Možete se dogovoriti s prodavačem da nešto kupite preko interneta i da vam to pošalje, ali pritom nećete imati nikakvu zaštitu. To je ekvivalent slanju novčanica poštom u stvarnom svijetu.

Iz tog razloga postoje aukcijske web stranice poput eBaya. Uz eBay ispunjavate uvjete za zaštitu kupca (dok prodavač dobiva zaštitu prodavatelja, pod pretpostavkom da su ispunjeni svi zahtjevi). Nemojte koristiti Facebook Marketplace za kupnju artikala od prodavača koje ne susrećete osobno. Umjesto toga upotrijebite web stranice poput eBaya ili Etsyja ili postavite vlastitu internetsku trgovinu pomoću usluge poput Shopifyja. Bezbrojne prijevare na Facebook Marketplaceu ovise o tome da se kupci nikada ne sastaju licem u lice, pa ako morate koristiti platformu, trebali biste inzistirati na susretu licem u lice.


Elektronički uređaji dostupni po vrlo niskim cijenama

Lažna elektronika može se pronaći čak i na najvećim i najcjenjenijim platformama za online kupnju, uključujući divove poput Amazona. Uobičajene krivotvorine uključuju krivotvorene memorijske kartice koje ne rade tako dobro kao prave, sumnjive USB pogone i druge loše izgrađene računalne periferije te predobre ponude slušalica ili headsetova.

Iz tog razloga, uvijek je dobro kupovati proizvode i usluge iz provjerenih mjesta za prodaju. Na Amazonu možete vidjeti odakle se artikl šalje na stranici artikla. Ako ništa nije navedeno, to znači da artikl dolazi ravno iz Amazonovog skladišta i da je vjerojatno originalan. Uočite li nešto znatno jeftinije od sličnih stvari, trebali biste odmah posumnjati. U najboljem slučaju, prodavač prodaje izravno kupcu, bez posredovanja. U najgorem slučaju, prodaju predmete koji ne vrijede ni približno sniženu cijenu koju traže.

Čitanje recenzija neće nužno pomoći, jer prevaranti znaju kako koristiti lažne recenzije kako bi povećali svoje ocjene. Prije nego što shvatite o čemu se radi i da ste prevareni, stavka je uklonjena, a prevaranti su prešli na sljedeću prijevaru. U međuvremenu, ostat ćete s lošom robom za koju nećete dobiti službeno jamstvo.


Digitalni kodovi

Jeftini digitalni kodovi za igre ili darovne kartice za izlog trebali bi odmah zazvoniti na uzbunu. Ne govorimo o malom popustu od 10%, gdje vas darovna kartica od 50 USD košta samo oko 45 USD, već o značajnim sniženjima cijena od 20% ili više. Ti se kodovi često kupuju ukradenim kreditnim karticama budući da se kodovi lako mogu nabaviti, isporučuju se odmah i lako se mogu prodati. Ovisno o pravilima dobavljača, kodovi za kupnju koji su kupljeni na ovaj način mogu ugroziti vaš račun. Na primjer, Microsoft može smatrati kupnju darovne kartice po sniženoj cijeni krađom na tržištu, zbog koje bi vaš Xbox račun mogao biti ukinut.

Problem s korištenjem ukradenih kreditnih kartica za kupnju kodova za veleprodajne igre dobro je dokumentiran. U konačnici, izdavač ili programer je taj koji gubi kada je ukradena kartica označena i novac vraćen. Indie programer TinyBuild tvrdi da je izgubio 450.000 dolara od G2A prevaranata.


Spomenice i autogrami

Lažne uspomene i autogrami mogu se prodavati online i offline, pri čemu se mnoge tvrtke optužuju za prodaju lažne robe. Kupnja putem interneta još je veći problem, jer ne možete osobno pregledati predmet ili dovesti nekoga tko ima više znanja. Ovdje je važan ugled prodavatelja, ali i kupnja putem usluge koja vam pruža određenu razinu zaštite kupca.


Ulaznice za događaje

Ako ulaznicu za događaj kupujete negdje drugdje, a ne od službenog prodavača ulaznica, riskirate. To može predstavljati problem kada je predstava kojoj želite prisustvovati rasprodana, a tada biste se mogli obratiti web stranici preprodavača ili Facebook Marketplaceu kako biste postigli dogovor.

Sami smo kupovali i prodavali karte za nastupe preko Facebooka bez problema, ali uvijek je postojao element rizika. Budite posebno oprezni s web stranicama prodavača kao što je ViaGoGo, koje se često pojavljuju u oglasima na Googleu ili Facebooku kada tražite ulaznice za događaje. Poznato je da uslugu koriste prevaranti s malo zaštite za kupce.

 

Dodatne prijevare na koje trebate biti spremni

Internet je igralište za prevarante i stoga ne čudi pronaći sve moguće sheme na internetu. Od e-poruka, koje pokušavaju lažirati vaše lozinke, do prijevara s tehničkom podrškom, lažnih regruta za posao i sumnjivih Facebook natjecanja, internet je prepun kojekakvih zamki. Stoga uvijek treba biti na oprezu.

 

 

 

 

 

 

 

Vaše ime
Komentar
 
Hvala na komentaru.
Vaš komentar će biti pregledan od strane administratora.
    Sva prava pridržana  ©  GRUDE.COM  2006-2024
    Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

    Dizajn i programiranje: AVE-STUDIO