Plenković: Krizu u BiH riješiti dogovorom, početi od izbornog zakona

Datum objave: 13.12.2021   Broj čitanja: 2668
Predsjednik hrvatske vlade Andrej Plenković kazao je u ponedjeljak u Sarajevu kako bi krizu u BiH trebao riješiti razgovorima i dogovorima temeljenima na Daytonskom sporazumu..
Plenković: Krizu u BiH riješiti dogovorom, početi od izbornog zakona

 

Hrvatskom je premijeru ispred sjedišta Vijeća ministara i parlamenta BiH priređen svečani doček uz intoniranje državnih himni nakon čega su Plenković i njegov domaćin, predsjedatelj Vijeća ministara BiH Zoran Tegeltija razgovarali u pratnji ministara, javlja HRT.



- BiH i Hrvatska imaju dobre ekonomske i političke odnose koji se razvijaju iz godine u godinu unatoč naporima pojedinaca da se oni predstave drugačijima, kazao je nakon razgovora predsjedatelj Vijeća ministara BiH Zoran Tegeltija. Hrvatska, dodao je, u vanjskotrgovinskoj razmjeni BiH sudjeluje s 10 posto a u prvih deset mjeseci ove je godine već nadoknađen pad iz 2020. Ove će godine razmjena premašiti 2 milijarde eura, ali postoji prostor i za suradnju i zajednički izlazak na vanjska tržišta, poručio je.



Kao otvorena pitanja nabrojio je status imovine građana dviju država te arbitražu u vezi s termoelektranom "Gacko" ali i ugovor o granicama te gradnju odlagališta radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori u Hrvatskoj. Tegeltija je kazao kako je njegovo osobno stajalište da bi Hrvatska trebala potražiti drugu lokaciju za takve namjene.



- Moja prva politička poruka je da dolazim kao prijatelj, kao partner. Sa željom da unapređujemo suradnju, da pošaljem poruku o cjelovitosti BiH i ravnopravnosti sva tri konstitutivna naroda. Hrvatska poštuje Daytonski sporazum, koncept dva entiteta i tri konstitutivna naroda, poručio je premijer Andrej Plenković. Dodao je da će tijekom razgovora u parlamentu ponoviti svoj interes za ravnopravnošću Hrvata kao najmalobrojnijeg konstitutivnog naroda kako bi njegovi zastupnici bili legitimno zastupljeni u svim institucijama BiH.

 

Hrvatski premijer važnim je ocijenio to što je Hrvatska kao članica EU-a u svjetlu pandemije pružila ruku BiH. Vezano za nezakonite migracije - ponovio je da dvije države moraju surađivati kako bi se one spriječile i kako se ljudima tjeranim ratom i raznim nesrećama - ne bi manipuliralo te da ne bi završili tragično.



- Hrvatska je maksimalno spremna povećati gospodarsku suradnju i trgovinsku razmjenu s BiH, riješiti pitanja kvalitetnije prometne povezanosti i povećati suradnju u području energetike, naglasio je Plenković. Kao primjer odlične suradnje naveo je most kod Svilaja. Zato je bitno poduprijeti BiH da dovrši svoj dio koridora 5c. Što se tiče energetike, izdvojio je spremnost Hrvatske za suradnju u južnom dijelu - od Dugopolja, dokle je doveden plin - da se krene prema Imotskome i Posušju. Također je najavio i obnovu starog te gradnju novog mosta kod Brčkog.

 


Izmjene izbornog zakona već dogovorene, a sad se bježi? 

- Izborno zakonodavstvo mora biti takvo da se svi narodi osjećaju komotno, u prilici da biraju svoje predstavnike, a ne da im ih bira netko drugi, poručio je Zoran Tegeltija. Čuo je, kaže - da su izmjene izbornog zakona dogovorene, ali da se neće prihvaćati dok se ne potvrde izbori u Mostaru. Očito je netko nekome nešto obećao, a danas se želi pobjeći od tog dogovora, dodao je. Najnovije izjave visokog predstavnika da bi se izbori trebali održati prema starom zakonu - komentirao je riječima: "Mislim da to ništa dobro ne donosi". 



Odlagalište radioaktvnog otpada

Premijer Andrej Plenković je vezano za plan odlaganja otpada na Trgovskoj gori kazao kako su ministri Hrvatske i BiH u konstantnom dijalogu. Bitno je, kaže - da ne postoji ugroza za građane što potvrđuju pouzdane znanstvene informacije. Objasnio je kako blizu lokacije nitko ne živi i opasnosti za građane Hrvatske i BiH nema, što treba objasniti ljudima kako bi bili mirni.

 

U hrvatskom izaslanstvu uz premijera su ministar financija Zdravko Marić, ministar gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić, ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković, državna tajnica za europska pitanja Andreja Metelko-Zgombić te saborska zastupnica i predsjednica Odbora za Hrvate izvan Republike Hrvatske Zdravka Bušić. S bosanskohercegovačke strane u razgovorima sudjeluju ministar financija Vjekoslav Bevanda, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Staša Košarac i ministar komunikacija i prometa Vojin Mitrović.

Vaše ime
Komentar
 
Hvala na komentaru.
Vaš komentar će biti pregledan od strane administratora.
    Sva prava pridržana  ©  GRUDE.COM  2006-2024
    Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

    Dizajn i programiranje: AVE-STUDIO