Dinamo poražen od Hajduka! Bili na krilima Livaje nadigrali Modre

Datum objave: 05.12.2021   Broj čitanja: 1787
Hajduk je u velikom derbiju 18. kola HNL-a pobijedio Dinamo na Maksimiru 2:0 golovima Livaje u 60. minuti i Sahitija u sudačkoj nadoknadi.

Splićani su bili bolja momčad većim dijelom susreta i od prve minute su visoko stisnuli Dinamo ne dopustivši mu da lako izlazi sa svoje polovice. Igrači Valdasa Dambrauskasa bili su brži, pokretljiviji i jači na praktički svakoj lopti i takav njihov pristup evidentno je iznenadio Dinamove igrače.

No, iako je Hajduk bio aktivniji i više je igrao, prvu šansu na utakmici imao je Dinamo. U 21. minuti je Ademi odlično povukao kontru i proigrao Menala koji iskosa s desne strane iz dobre pozicije puca u vanjski dio mreže. Nakon te prilike Hajduk je imao period od deset minuta jako dobre igre, a prvi put je zaprijetio u 24. minuti kad su Livaja i Krovinović kratko izveli slobodan udarac, ali je Livaković fantastično obranio Livajin udarac koji je išao u njegov bliži kut.

Već u sljedećem napadu Lovrencsics je poslao sjajno loptu u peterac gdje Biuk u jako dobroj šansi glavom puca pokraj gola. Dinamo se potom malo probudio i tražio situaciju u šesnaestercu Hajduka, ali se jako malo igrača priključivalo napadu i gosti su se branili bez većih problema te stalno prijetili iz kontri. Iz jedne takve u 42. minuti je Ljubičić dobio sjajnu dugu loptu i izbio sam ispred Livakovića, ali je otišao previše u stranu.

Kakva je utakmica bila u prvom poluvremenu dovoljno govori podatak da je bilo ukupno četiri prekršaja; tri Dinamova i jedan Hajdukov te da je Dinamo imao samo jedan udarac na gol.

Željko Kopić je na poluvremenu u svlačionici ostavio Moharramija i Menala, a ubacio Ristovskog i Gojaka, ali se puno toga u Dinamovoj igri nije promijenilo. Najbliže golu bio je u 56. minuti kad je Oršić ubacio s lijeve strane, ali je lopta u petercu samo očešala Ivanušeca po glavi.

I onda je Hajduk poveo. Elez je odigrao dugu loptu iz zadnje linije, Livaja je pobjegao neopreznom Theophile-Catherineu, sjurio se prema Livakoviću i majstorski ga prebacio za 0:1 i veliko slavlje s više od 2000 Hajdukovih navijača na jugu.

Dinamo se nakon gola malo trgnuo i zaigrao bolje, ali prave šanse do kraja nije imao. Susret je u 70. minuti prekinut zbog ubacivanja baklji s obje tribine, a zadnju šansu na susretu Dinamo je imao u 85. minuti. Ivanušec je primio loptu na lijevoj strani i idealno našao Tolića koji na šest, sedam metara od gola promašuje cijelu loptu.

Pobjedu Hajduka potvrdio je Emir Sahiti u sudačkoj nadoknadi nakon još jedne majstorije Livaje. On je sjajno primio dugu loptu iza leđa Štefulja, smirio je prsima i ostavio Sahitiju kojemu nije bilo teško pogoditi za 2:0.

Tako je Hajduk došao do pete uzastopne pobjede i prve u derbiju nakon srpnja 2020. godine. Splićani su preskočili Dinamo i došli na tri boda zaostatka za Osijekom dok Dinamo za prvim mjestom zaostaje sad već ozbiljnih pet bodova.

Dinamo ni po čemu nije pokazao nekakav pozitivni šok promjenom trenera. Izgubio je gotovo sve duele, glavni igrači su opet bili potpuno nevidljivi i pred Kopićem ili bilo kojim drugim trenerom je ogroman posao da ovu momčad vrati u formu u kakvoj je bila.