Proizvodnja duhana u BiH na izdisaju

Datum objave: 08.07.2021   Broj čitanja: 666
Legalna proizvodnja duhana u BiH iz godine u godinu je sve manja, a krajnje loša situacija u ovoj grani poljoprivrede, prema riječima uzgajivača, mogla bi već sljedeće godine dovesti do potpune obustave proizvodnje.
Proizvodnja duhana u BiH na izdisaju

 

Kako proizvođači ističu, nekoliko je razloga zašto je duhanska proizvodnja u BiH iz godine u godinu sve lošija, a to su, kako navode, zatvaranja domaćih tvornica duhana, male premije, jačanje crnog tržišta, monopol velikih kompanija i, kako su rekli, "nerazumna politika UNO BiH".

 

Na danas održanom sastanku u Bijeljini su ustvrdili kako postoji loš odnos Uprave za neizravno oporezivanje BiH (UNO BiH) prema proizvođačima duhana, dok  s druge strane iz UNO su priopćili kako je sve rađeno u skladu sa Zakonom o duhanu, pišu Nezavisne novine. 

 

Zbog svega navedenog organizatori proizvodnje duhana su održali sastanak s predstavnicima nadležnih institucija, na kojem su donijeli nekoliko zaključaka.

 

Svetozar Mihajlović, savjetnik direktora u tvrtki "Duvan" Bijeljina, ističe kako je proizvodnja duhana u BiH postala nerentabilna, a rekao je i da je "UNO konfiscirala organizatore proizvodnje duhana".

 

"UNO je zbog pritisaka crnog tržišta i ilegalne proizvodnje praktično konfiscirala našu proizvodnju, za što nije imala nikakav zakonski okvir", naveo je Mihajlović.

 

Upozorio je da zbog toga proizvođači duhana sljedeće godine neće moći preuzeti proizvodnju.

 

"Imamo nerazumnu politiku UNO koja nameća pravila koja ne postoje nigdje u okruženju u proizvodnji duhana i koja svoje slabosti i nemoć u borbi protiv crnog tržišta prenosi na nas koji smo organizatori legalne proizvodnje duhana", kazao je Mihajlović.

 

Prema njegovim riječima, UNO BiH obračunava dupli porez na promet, 17 plus 17 posto, što je dovelo do situacije da se onemogući otkup duhana.

 

"Nekada je proizvodnja duhana bila oko 8.000 tona, a sada oko 500 tona", kaže on.

 

Jedan od zaključaka sastanka, prema njegovim riječima, bio je i da Miro Džakula, direktor UNO BiH, još jednom razmotri situaciju, te pokuša riješiti novonastali problem.

 

"Zamolili smo resorne ministre poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede da zakažu sastanak sa UNO BiH i razmotre otkup duhanske proizvodnje u BiH", kazao je Mihajlović.

 

Iz UNO BiH su priopćili da su, kao i kod svih ostalih obveznika neizravnih poreza, kod organizatora proizvodnje sirovog duhana u BiH vršene redovite porezne kontrole, te je u tim kontrolama naknadno utvrđena porezna obveza koja nije bila prijavljena u PDV prijavama i nije bila plaćena.

 

"Jedna od važnih činjenica koje su dovele do obračuna dodatnih obveza je i okolnost da svu proizvodnju duhana proizvođači moraju predati organizatorima proizvodnje sirovog duhana u BiH, a u konkretnim slučajevima nisu postojale evidencije o cjelokupnim količinama duhana koji je shodno Zakonu o duhanu morao biti predan", navode iz UNO BiH.

 

Naglasili su da, ako su organizatori u procesu predaje duhana uočili nepravilnosti bilo koje vrste, onda su bili u zakonskoj obvezi kontaktirati poljoprivrednu inspekciju, te utvrditi gdje je i što se dogodilo s količinama duhana koji im eventualno nije predan i za to imaju dokaze.

 

"Inspektori UNO su izvršili kontrole i u svakom pojedinačnom postupku naknadno utvrdili obvezu PDV-a gdje je na to ukazivala raspoloživa dokumentacija", priopćeno je iz UNO BiH.

 

Dodali su da svaki porezni obveznik ima pravo žalbe, te su to iskoristili i organizatori proizvodnje sirovog duhana u BiH.

 

"Po okončanju upravnog postupka u UNO pokrenuti su sporovi pred Sudom BiH, a kako je navedeno, jedan od tih postupaka je završen presudom Apelacionog vijeća Suda BiH. Za svaki ostali postupak koji se završi pred Sudom BiH, svaka pojedinačna odluka bit će obavezujuća za postupanje i za UNO", zaključili su u UNO.

 

Govoreći o proizvodnji duvana, Zoran Maletić, pomoćnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, naveo je za Nezavisne kako dio proizvođača duhana u RS nije registriran, posebno u predjelu Hercegovine.

 

Dodao je kako je pitanje gdje ti proizvođači nabavlju sjemena duhana.

 

"Oni koji legalno rade legalno sklapaju ugovore s otkupljivačima. Problem su ugovorene količine duhana, jer se nikad ne zna koliko će duhan roditi, a problem je što se porezi isplaćuju na ugovorenu količinu, a ne na isporučenu", rekao je Maletić.

 

U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS su naveli kako je ove godine planirana sjetva duhana na oko 920 hektara, dok je prošle godine procijenjena površina zasađena duhanom bila oko 815 hektara.

Vaše ime
Komentar
 
Hvala na komentaru.
Vaš komentar će biti pregledan od strane administratora.
    Sva prava pridržana  ©  GRUDE.COM  2006-2024
    Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

    Dizajn i programiranje: AVE-STUDIO