VIDEO: NA DANAŠNJI DAN GRUDE SU PRUŽILE POMOĆ SVOJIM SLUNJANIMA

Datum objave: 16.11.2020   Broj čitanja: 2432
Na današnji dan 1991. tenkovi zloglasne JNA ušli su u Slunj i preostali narod s braniteljima počeo se povlačiti prema Bosni i Hercegovini. Sa svojih domova protjerano je 16.000 ljudi. Križni put progonstva trajao je četiri godine.
VIDEO: NA DANAŠNJI DAN GRUDE SU PRUŽILE POMOĆ SVOJIM SLUNJANIMA


Pomoć su im ponudile Grude, a danas su te dvije lokalne zajednice gradovi prijatelji.
Hrvatska je imala embargo na uvoz oružja, stoga je 107 dana obrane Slunja u okruženju JNA i kordunskih Srba iz susjedstva bilo ravno čudu. Slunjani su morali čekati Oluju kako bi se vratili na svoja ognjišta, nažalost spaljena i uništena.

Od 1991. do 1995. ubijeno je u slunjskom kraju 297 osoba (bez Saborskog gdje su 52 žrtve). Od tog broja 70 je žena starije životne dobi, 1 trudnica, 1 djevojka i 3 djevojčice. Starijih muškaraca je ubijeno 99 plus jedno muško dijete (6 mjeseci). To je ukupno 175 žrtava koje čine žene, starci i djeca. Najveći broj stradalih je u prvim danima okupacije i tijekom okupacije: ukupno 213 žrtava.

Nakon dolaska UNPROFOR-a (proljeće 1992.) stradale su u okupiranom području 52 osobe.

Za zločine u Slunju te ubijenih 297 civila do sada je odgovarala samo jedna osoba.

U trenucima dok su postale dom Slunjanima, Grude su i same postajale dio povijesti, mjesto utemeljenja Hrvatske zajednice Herceg Bosne.

Evo što je svojevremeno načelnik grada Slunja Jure Katić govorio za portal Grude.com. - U povijesti smo loše prošli, među onima koji su najlošije prošli, i u tom ratu morali smo napustiti svoja ognjišta, kuće, sela. Zamislite 13 tisuća Hrvata je tada živjelo, a u okupiranom gradu ih je ostalo tek 200-tinjak, govori Katić. Tada je Slunj pružio otpor nadmoćnom neprijatelju i odolijevali su branitelji do 16. studenoga 1991. godine. Tad su se morali povući, ali su svojom hrabrošću onemogućili brzo presijecanje Hrvatske. Trpjeli su oni kojis u ostali teror, ubojstva, premlaćivanja... - Tko je ostao na tom prostoru je nastradao. Ili je mučen ili ubijen. Osigurali smo tada jedan prolaz prema Cazinu i da nismo to učinil doživjeli bi sudbinu Vukovara. Svih 15-ak tisuća ljudi i iz drugih općina preko nas je krenuo do Bosne. Kad smo došli do Cazina mislili smo da smo prošli golgotu, nakon tog časnog povlačenja, ali bilo je svašta. Uslijedile su nove torture, pregledavanja osobnih. Tko nije ima osobnu ili je sumnjivo izgledao završio je u logorima. Svi koji su prošli tražili su samo da dođu do prostora Herceg Bosne. Došli smo do vas tako i vi ste nas primili i pružili nam pomoć, istaknuo je Katić i nastavio: - Mnogi su rekli: Došli smo u Grude, preobukli se i nastavili putovati. To se ne zaboravlja.

Od 1991. godine aktualni gradonačelnik se uključio u obranu Grada Slunja, a tijekom Domovinskog rata obnašao je razne dužnosti u 14. Domobranskoj pukovniji (Zapovjednika domobranske bojne, Načelnika operative, Zapovjednika sektora).

Prenosimo uznemirujuće snimke jugo-četničkog divljanja po Slunju, te kasnije pobjede snaga Hrvatske vojske.


Grude.com

Vaše ime
Komentar
 
Hvala na komentaru.
Vaš komentar će biti pregledan od strane administratora.
    Sva prava pridržana  ©  GRUDE.COM  2006-2024
    Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

    Dizajn i programiranje: AVE-STUDIO