Blaženko Boban: Program i eminentni stručnjaci Sveučilišta u Mostaru privukli su brojne studente iz Splitsko-dalmatinske županije

Datum objave: 26.06.2017   Broj čitanja: 918
Blaženko Boban novi je župan Splitsko-dalmatinske županije. U svojoj političkoj karijeri posebno se ističe kao bivši gradonačelnik Solina koji je za njegovog mandata već šest godina za redom najmlađi grad u Republici Hrvatskoj, ali i kao najaktivniji, sad već bivši saborski zastupnik HDZ-a u dosadašnjem devetom sazivu Sabora RH.
Blaženko Boban: Program i eminentni stručnjaci Sveučilišta u Mostaru privukli su brojne studente iz Splitsko-dalmatinske županije

 

U svom izbornom programu posebno je isticao mlade ljude i njihovu budućnost kao prioritet tog programa. Odmah po stupanju na dužnost s njim smo, za portal treci.ba, razgovarali o dosadašnjoj, ali i budućoj suradnji Splitsko-dalmatinske županije i Sveučilišta u Mostaru.

 

Sveučilište u Mostaru i Splitsko-dalmatinska županija u posljednje četiri godine imali su dobru suradnju. Planirate li vi kao novi župan nastaviti s tom suradnjom?

Apsolutno planiram nastaviti takvu suradnju. Dapače, zajedno sa svojim timom, čak planiram i proširiti na lokalne zajednice unutar same županije. Iz pojedinih lokalnih zajednica dolazi mnogo studenata koji studiraju, kako na Filozofskom fakultetu, tako i na ostalim fakultetima Sveučilišta i upravo iz tog razloga tu suradnju, naravno uz dogovor sa Rektoratom, želimo proširiti i na ostale fakultete. Inicirat ćemo jedan takav sastanak u što skorije vrijeme i vidjeti na koji način krenuti dalje. Očito je da nekih studija nema na Splitskom Sveučilištu, a koji postoje na Sveučilištu u Mostaru i to je sigurno jedan od razloga što studenti iz naših krajeva sve više gravitiraju Mostaru. Pokušat ćemo dogovoriti jedan sastanak i sa županima okolnih županija, a tome će svakako prethoditi moj sastanak i razgovor s dekanima i rektorom u Mostaru.

 

Svaki peti student Sveučilišta u Mostaru dolazi iz Republike Hrvatske, a veliki dio njih baš iz Splitsko-dalmatinske županije. Što Vi mislite da je pridonijelo toj popularnosti Mostarskog sveučilišta?

Prije svega mislim da su razlog programi i eminentni predavači i stručnjaci koji dolaze iz cijele BiH, pa i iz Republike Hrvatske. Neki studiji na Sveučilištu u Splitu još uvijek i ne postoje, a mladi ljudi očito osjećaju potrebu obrazovati se upravo u tom smjeru. Jednim dijelom doprinijela je i neposredna blizina Mostara, što im je vjerojatno bio još jedan dodatni poticaj, ali i mogućnost izvanrednog studija uz rad. Tom opcijom mladim ljudima iz naše županije koji su u radnom odnosu, otvara se mogućnost studiranja uz rad, pa tako uz željeni studij koji nemaju mogućnost upisati u Splitu mogu upisati u Mostaru, živjeti i raditi kod kuće, a pritom učiti, biti u tijeku s događanjima na fakultetu i putovati na polaganje ispita.

 

Uz posredovanje Županije lani je na Filozofskom fakultetu potpisan i sporazum o suradnji s medijima u Splitsko-dalmatinskoj županiji, koji je omogućio studentima novinarstva odrađivanje ljetne prakse na lokalnim televizijama, radiju i portalima. Može li Splitsko-dalmatinska županija biti posrednik da se i s drugim fakultetima na Sveučilištu potpišu slični sporazumi?

Apsolutno da. Naime, ta praksa koja se događa na lokalnim portalima, radiju i televizijama temeljem tog sporazuma, prije svega je od velike koristi tim mladim ljudima koji imaju priliku iz prve ruke vidjeti kako funkcionira jedan medij. Isto tako moguće je i s lokalnim poduzetnicima uspostaviti kontakt za bližu suradnju sa Sveučilištem u Mostaru kako bi i studenti drugih profesija mogli kroz lokalne tvrtke, pa i javne institucije obučavati se i odrađivati svoju praksu.

 

Čuo sam kako studenti novinarstva u Mostaru imaju zaista priliku i na svom fakultetu odrađivati odličnu praksu, kako na studentskom radiju, tako i na portalu. Pozdravljam tu inicijativu i mislim kako mogu biti jedan ogledni primjerak na koji bi se mnoga sveučilišta mogla ugledati. Vrlo rado ću porazgovarati i s rektorom Splitskog sveučilišta na temu razvijanja studentskog medijskog života, a u tome bi Filozofski fakultet i Sveučilište u Mostaru mogli uvelike pomoći i poslužiti kao primjer.

 

Imate li već nešto u planu što se tiče daljnje suradnje?

Zašto ne napraviti suradnju u pripremi nekih projekata koji su kompatibilni s područjem Hercegovine, a to je prije svega naša Imotska i Vrgoračka krajina. Te projekte možemo raditi u zajedničkoj suradnji, kao što je primjerice Imotsko-bekijsko polje koje dotiče i RH i BiH. Jedan dobar resurs su i sredstva iz EU fondova o prekograničnoj suradnji. Zašto takvu suradnju, a da se financira iz EU sredstava, ne bi mogli napraviti baš sa Sveučilištem u Mostaru, a da se radi o razradi projekata za pogranična područja.

 

U Vašem izbornom programu posebno ste istaknuli mlade osobe kao jedan od prioriteta. Što biste poručili mladim studentima iz RH, Splitsko-dalmatinske županije, ali i BiH koji svoje akademsko zvanje stječu na Sveučilištu u Mostaru?

Čuo sam kako postoji inicijativa osnivanja Udruge dalmatinskih studenata, kao što u Splitu već postoji Udruga studenata Herceg-Bosne. Takve inicijative pozdravljam i kao župan stavljam im se na raspolaganje. Moja poruka studentima je da pozitivna iskustva sa studija u Mostaru sutra prenesu u praksu. Poglavito u praksu suradnje između jednog naroda podijeljenog u dva prostora. Sutra i kroz projekte, ali i kroz programe za mlade i prekograničnu suradnju. Neka svoje znanje stečeno na fakultetima prenesu za dobrobit mladih u Hrvatskoj i BiH, posebno u pograničnim područjima. Zašto bi ti mladi sutra iseljavali? Svoje znanje iskoristite kroz vaš rad i neka taj rad bude na dobrobit ovog našeg naroda podijeljenog u dva prostora.

 

Razgovarala: Ena Matković/Treći.ba

TAGOVI:
Vaše ime
Komentar
 
Hvala na komentaru.
Vaš komentar će biti pregledan od strane administratora.
    Sva prava pridržana  ©  GRUDE.COM  2006-2024
    Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

    Dizajn i programiranje: AVE-STUDIO