Divna gesta: 200 metara prije cilja maratona pomogao iscprljenom trkaču

Datum objave: 24.04.2017   Broj čitanja: 553
Glasoviti londonski maraton, održan jučer, ima heroje u svakom trkaču koji je stigao do cilja, a jedan, koji je pomogao suparniku, zaista je poseban

Tek je koja stotina metara do cilja velike utrke. Trkači se satima bore sa svevišnjim ciljem - prijeći ciljnu liniju utrke na 42 kilometra i 195 metara, i to na prestižnom maratonu kroz središte Londona.

Matthew Rees, maratonac iz Swanseaja, neposredno prije cilja uvidio je potpuno iscrpljenog trkača, odlučivši mu pomoći. Došao je do njega, primio ga i uz pomoć medicinskog djelatnika s njim prošao kroz cilj. Herojsku gestu pratila je britanska kraljevska obitelj, uz oduševljenu publiku u cilju, koja je dala poseban podstrek trkačima da premoste posljednjih nekoliko stotina metara.

Nakon utrke Rees je otkrio što je kazao iscrpljenom Davidu Wyethu. "Vidio sam jednog maratonca kako stoji i kako ne može više. Bio je blizu cilja. Noge su ga izdale i više nije mogao. Htio sam mu pomoći da završi utrku, to je bilo važnije od mojeg plasmana. Bodrio sam ga. Rekao sam mu: 'Idemo, možeš ti to. Prijeći ćemo cilj zajedno'. Uspjeli smo", kazao je Rees koji je za nesebičan čin dobio medalju organizatora, pišu vijesti.hr.

Istaknuo je i kako mu u tim trenucima nije bila važna borba sa štopericom. Ali obojica su uspjela završiti maraton u sjajnom vremenu za neprofesionalce - ispod tri sata.

Među profesionalcima, bio je to kenijski dan. Wanjiru je pobijedio s rezultatom 2:05:48 ispred Etiopljanina Kenenise Bekelea (2:05:57) i svog sunarodnjaka Bedana Karokija Muchirija (2:07:41). U ženskoj konkurenciji slavila je Kenijka Mary Keitany s novim rekordom staze 2:17.01. Keitany je popravila dosadašnji rekord Britanke Paule Radcliffe za 41 sekundu.