Profesorica Jasminka Petric poručuje mladima: Vi ste vrelo nevjerojatne snage i pokretači boljih vremena

Datum objave: 21.02.2017   Broj čitanja: 5403
Jasminka Petric, profesorica hrvatskog jezika u posuškoj Gimnaziji, te koordinatorica za državnu maturu.
Profesorica Jasminka Petric poručuje mladima: Vi ste vrelo nevjerojatne snage i pokretači boljih vremena

 

Vijeće mladih Posušje ovih dana radilo je intervju s profesoricom, koji je na zamolbu ustupljen portalu Grude.com.

 

1. Profesorice Petric, predajete hrvatski jezik u Gimnaziji fra Grge Martića Posušje, recite nam kakvi su posuški gimnazijalci kao učenici, te koliko čitaju?

Izrazit ću se metaforično – naša su djeca najbolji mogući materijal za oblikovanje, a o svima nama koji radimo s njima, odnosno o našim vještinama, znanjima i volji ovisi kakav ćemo „proizvod“ dobiti. Ne mora učenik biti izvrstan matematičar ili poliglot da bismo rekli kako radimo dobar posao, u svakome od njih postoji potencijal za nešto i nevjerojatan je osjećaj kada otkrijemo upravo to nešto čega često ni sami nisu svjesni ili nisu imali priliku pokazati.
Što se tiče njihovih čitateljskih sklonosti, našalit ću se i reći da bijemo teški boj! Moderna vremena donose drugačije interese, današnja djeca su konzumenti brzih i lako dostupnih informacija pa donekle razumijem njihov otpor kada trebaju uz knjigu provesti sate i sate, ali upravo u tome osobno vidim jedan od svojih najvećih profesionalnih izazova. Inzistiram na čitanju lektirne građe, koliko god nekima od mojih učenika mrsko bilo, a kada dobijem makar jednog novog predanog i voljnog čitatelja koji će rado čitati i po završetku gimnazijskog obrazovanja, računam da sam postigla uspjeh. Naši gimnazijalci su redoviti korisnici i školske i gradske knjižnice pa bih se usudila reći, vraćajući se na početni upit, kako predstavljaju solidnu čitateljsku masu.

 

2. Već duži niz godina ste koordinatorica u našoj Gimnaziji za pripremu i polaganje državne mature u Republici Hrvatskoj. Kakvo je Vaše iskustvo? Kako se učenici pripremaju? Kakvi su rezultati, te što biste im poručili/savjetovali, posebice ovogodišnjim maturantima koji se spremaju na studije u Hrvatsku?

Da, svake godine 50-ak naših maturanata polaže ispite državne mature u Republici Hrvatskoj. Mada ne postoji službena statistika i nisu nam poznati konkretni rezultati, kontakt s bivšim maturantima otkriva kako su mnogi od njih upisali željeni fakultet ili neki srodan, a u pravilu se radi o vrlo kvalitetnim i poznatim fakultetima koje gotovo u stopostotnom broju uspješno i završe. Upravo ta činjenica dovoljan je pokazatelj kako se kod nas u Gimnaziji radi dobro, ali maturanti ipak prakticiraju i posebnu pripremu za ispite državne mature. Naučeno u školi, ukoliko se radi o kvalitetnom radu s obje strane, može i treba biti dovoljno, no državna matura je specifičan ispit znanja, tako da oni ambiciozniji i koji pretendiraju na neki fakultet za kojim vlada povećan interes, pribjegavaju i dodatnim pripremama. Moj savjet svim učenicima, ne samo ovogodišnjim maturantima, jest da se za državnu maturu, kao i za prijamne ispite, pripremaju od prvog razreda srednje škole, najprije sustavno i predano usvajajući nastavno gradivo, a zatim i kroz dodatne pripreme ukoliko se za njih pokaže potreba. Konstantno ulaganje u sebe i svoje znanje nemjerljive je vrijednosti, a to se odnosi na bilo koga, bilo koju profesiju, ne samo na učenike. S takvim stavom rezultati sigurno neće izostati!

 

3. Vodili ste školsku dramsku sekciju, literarnu, te ste aktivni u vannastavnom radu. Koliko su učenici spremni za vannastavno djelovanje i dodatno učenje? Koje okolnosti sprječavaju više vannastavnih sekcija i rada, te što biste savjetovali da se više animiraju, kako učenici, tako i profesori?

U našoj Gimnaziji, ovisno o slobodnom vremenu i spremnosti profesora mentora, postoje brojne vannastavne aktivnosti i projekti, a učenici se vrlo rado uključuju u njih. Najveći problemi s kojima se susrećemo jesu prostor, vrijeme i financije. Nastava se izvodi smjenski, zbog čega smo silno organizacijski opterećeni po pitanju prostora (nastava Srednje strukovne škole izvodi se u suprotnoj smjeni u istim prostorijama), a učenici iz npr. Rakitna ili Vira teško mogu zbog prijevoza sudjelovati u projektima koji se provode nakon nastave i time su izuzetno zakinuti! Neki od naših projekata i aktivnosti zahtijevali su određene financijske izdatke koje škola sama ne može pokriti, ali smo redovito nailazili na razumijevanje posuških poslovnih subjekata i općinskih vlasti koji nam nesebično pomažu uvijek kada zatražimo njihovu pomoć i na tome smo im silno zahvalni. Iako se susrećemo s mnogim problemima, upravo je naša škola dokaz kako se svi oni mogu prebroditi.
Moj savjet kolegicama i kolegama profesorima je vrlo jednostavan i nedvosmislen – tko je spreman gradeći druge graditi sebe, uspjet će u svemu što radi, a učenici trebaju iznositi svoje ideje i uključivati se u ponuđene aktivnosti, za što imaju izvrsnu platformu u Vijeću učenika. Ako im se čini da školi nedostaju aktivnosti koje bi ih više zanimale, slobodno neka pokrenu lavinu.

 

4. Kažu za profesoricu Jasnu da je spremna pomoći u podne i u ponoć! Uvijek ste na usluzi učenicima, a poznato je da je položaj prosvjetnih djelatnika na izuzetno lošem nivou, pa kažite nešto o tome. Što Vas drži u stalnom pokretu i radu?

Prosvjetni djelatnici su, koliko mi je poznato, i ranije bili i potplaćeni i nedovoljno cijenjeni. Ovo je zahtjevan, težak i, prije svega, odgovoran posao. Zapravo, ovo što mi radimo ne smije se shvaćati kao posao ili zanimanje, ovo je poziv i svatko tko je odlučio zakoračiti u ovu profesiju isključivo iz egzistencijalnih razloga, silno je pogriješio. To naravno ne znači kako za svoj rad ne bismo trebali biti adekvatno plaćeni, ali tu manjkavost kompenziramo uspjesima svojih učenika i to je ono što me pokreće i gura naprijed. Moji učenici su ogledalo moga rada, njihova očekivanja moja su obveza i zadovoljstvo.

 

5. Jedna ste od urednica (uz ravnatelja Jukića te profesorice Kondžu i Čale) Monografije posuške gimnazije povodom 50. godina postojanja i djelovanja. Recite nam nešto o Vašem radu na Monografiji i njenom značaju.

Monografija Gimnazije fra Grge Martića Posušje izuzetno je važna publikacija i rezultat je skoro dvogodišnjeg rada, a obuhvaća povijest srednjoškolskog obrazovanja u Posušju od davne 1966. godine do danas. Na nepristran način nastojali smo predstaviti najzanimljivije dijelove bogatog života škole u tom dugom periodu i oteti zaboravu ono čega svi moramo biti svjesni. Kažem – moramo, jer posuško se srednjoškolsko obrazovanje doista ima čime dičiti, mnogi su veliki ljudi dali pečat našoj Gimnaziji, bez obzira kako se kada zvala i u kojem vremenu djelovala. Proučili smo vjerojatno sve dostupne dokumente i od njih stvorili priču koja je, nadamo se, zanimljiva svim generacijama čitatelja – od onih najstarijih, prvih učenika Gimnazije, preko „šuvarovaca“ do ponovnih gimnazijalaca i za očekivati je kako će svatko tko je bio dionikom srednje škole u Posušju pronaći barem dio vlastitog sjećanja u Monografiji.

 

6. Poruka mladima:
Radite na sebi, stalno se uzdižite i učite, tražite nove vidike i nove izvore znanja, ne odustajte od svojih snova, iskušajte se u nečem drugačijem. Mislite svojom glavom, nemojte biti dio mase, ne dajte da vas itko uvjeri kako ste prosječni, nemojte čekati prilike, sami ih pronađite. Vi ste vrelo nevjerojatne snage i pokretači boljih vremena, pronađite način kako ćete razviti svoju jedinstvenost!

 

Jozo Kolobarić/Vijeće mladih Posušje
Grude.com

TAGOVI:
Vaše ime
Komentar
 
Hvala na komentaru.
Vaš komentar će biti pregledan od strane administratora.
    Sva prava pridržana  ©  GRUDE.COM  2006-2024
    Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

    Dizajn i programiranje: AVE-STUDIO