Na pomolu najveća ustavna kriza u Federaciji BiH

Datum objave: 18.01.2017   Broj čitanja: 716
Do sada su se u Domu naroda ključni zakoni donosili s 28 glasova logikom da je to dovoljna većina od sadašnjeg broja 54 zastupnika.
Na pomolu najveća ustavna kriza u Federaciji BiH

Ustavni sud BiH izjasnit će se o zahtjevu političara iz Republike Srpske za ocjenu ustavnosti svih zakona usvojenih u Federaciji BiH nakon izbora 2014. godine. Odluka Ustavnog suda BiH mogla bi izazvati neviđenu krizu u Federaciji.

 

Dom naroda Parlamenta FBiH prema ustavnim odredbama mora imati 58 zastupnika, po 17 iz svakog naroda, te 7 iz reda ostalih. Nakon posljednjih izbora klubovi zastupnika Bošnjaka i Hrvata su popunjeni, Klub Srba i dalje ima 13 zastupnika. Razlog, nije bilo dovoljno političkih dužnosnika iz reda srpskog naroda u skupštinama iz kojih se zastupnici za Dom naroda biraju. U apelaciji koja je najavljena iz RS, dovodi se u pitanje rad Doma naroda "jer nije konstituiran u skladu Ustavom, zbog čega ni odluke Doma ne mogu biti valjane", piše N1.

 

Problem popune kluba srpskog naroda postojao je i ranije, no o njemu se počelo govoriti nakon što je SIP odbilo verificirati mandate Harisu Plehi, Nerminu Bjelaku i Rasimu Smajiću koji su se u ovom izbornom mandatu izjasnili kao Srbi, dok su ranije bili Bošnjaci pa tako klub nikada nije popunjen.

 

Podsjetimo da se Ustavni sud Federacije BiH krajem 2015. godine odbio očitovati o zahtijevu kluba Srba za ocjenu ustavnosti Zakona o državnoj službi jer, kako su tada naveli, "nije bilo kvalificirane većine u klubu da bi zahtjev bio valjan". I tada su pojedini delegati opozicije u Domu naroda upozoravali na krizu do koje može doći, no odgovornosti nije bilo.

 

Do sada se u Domu naroda ključni zakoni donosili s 28 glasova logikom da je to dovoljna većina od sadašnjeg broja 54 zastupnika. Predsjedavajuća Doma kaže 'i ranije se radilo na sličan način, nije bio popunjen klub delegata iz reda Ostalih, pa klub srpskog naroda'. No je li to dovoljno za Ustavni sud.

 

Ranije je postajalo tumačenje OHR-a po kojem je rad Doma označen zakonitim, no sada su stvari prepuštene Ustavnom sudu. Pravni ekspert Nedim Ademović ne dvoji kako je Dom naroda konstituran protivno izbornom zakonu, ali odluka mora uvažiti i političke posljedice koje bi mogla proizvesti.

 

Odluka Ustavnog suda očekuje se u petak.

TAGOVI:
Vaše ime
Komentar
 
Hvala na komentaru.
Vaš komentar će biti pregledan od strane administratora.
    Sva prava pridržana  ©  GRUDE.COM  2006-2024
    Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

    Dizajn i programiranje: AVE-STUDIO